nova sport evropská liga

VIDEA z Evropské ligy: Sparta slaví postup, Plzeň i Liberec smutní

Jakub Brabec
O výhře Sparty rozhodl Jakub Brabec

Fotbalisté Sparty si kolo před koncem základní skupiny zajistili postup do jarní fáze Evropské ligy. O výhře Pražanů rozhodl hlavou v prvním poločase Jakub Brabec. Definitivu postupu dalo Letenským vítězství Schalke 04 nad APOELem Nikósie. Nedařilo se naopak Plzni, která po porážce s Dinamem Minsk skončí své účinkování v pohárové Evropě už po skupinové fázi.

Sparťané řeckého soupeře od začátku přehrávali, byť do první vážnější situace se dostali hosté. Spartu ale ve 4. minutě zachránila tyč a Letenští se po sérii šancí zaslouženě dostali do vedení po půlhodině hry, kdy se po Dočkalově centru hlavou prosadil Brabec.

I ve druhé půli si sparťané vypracovali šance, žádnou však už nevyužili. Závěr zápasu navíc dohrávali bez vyloučeného Krejčího, který musel opustit hřiště deset minut před koncem po druhé žluté kartě. Nakonec však nejtěsnější vítězství uhájili, a jelikož stejně dopadlo i utkání Schalke 04 proti Nikósii, mohou se oba vítězné týmy radovat z postupu do jarní fáze prestižní Evropské ligy.

Plzeňští fotbalisté měli sice v Borisově, kde se hrálo utkání proti Dinamu Minsk, převahu, nedokázali ji však zúročit. Ve 23. minutě se sice Západočeši radovali z gólu, ten ale rozhodčí neuznal.

V 52. minutě mohl rozhodnout Kovařík, sám proti prázdné bráně však trestuhodně přestřelil. Viktoria dostala v závěru několikaminutovou výhodu přesilovky, když byl za svléknutí dresu ještě při odchodu ze hřiště, když chtěl vystřídat, vyloučen Veretilo, nakonec však inkasovala. V nastaveném čase byla totiž za faul Baránka nařízena penalta, kterou Adamovičovi sice zneškodnil gólman Bolek, z následné dorážky se  však už exekutor pokutového kopu nemýlil.

Další smolné utkání sehrál Liberec. V portugalské Braze se dostal do vedení ve 35. minutě po brance Jefremova, do konce poločasu však stihl vyrovnat Ferreira. Druhý poločas byl ve znamení portugalské převahy, ale byli to Liberečtí, kdo dokázal vsítit gól. Ten však rozhodčí neuznali kvůli údajnému ofsajdu.

Místo aby Liberec slavil výhru, musel nakonec spolknout hořkou pilulku v podobě porážky, kterou ve třetí minutě nastavení zajistil střídající Crislan.Ve druhém utkání liberecké skupiny porazila Marseille nizozemský Groningen 2:1. Aby Liberečtí postoupili, musí tak v posledním utkání skupiny francouzský tým na domácí půdě porazit.

On-line reportáž

Evropská liga ŽIVĚ

90 + 4
stopky stopky

Zápasy na Letné a v Gelsenkirchenu končí prakticky ve stejnou vteřinu, a protože v obou zvítězil domácí tým 1:0, postupuje Sparta do jarní fáze Evropské ligy!