Aktualizováno 18.9. 2015 12:49
nova sport první zápasy

Evropská liga: Plzeň má tři body, Spartě upřel vítězný gól sudí!

Plzeňští vstoupili do Evropské ligy tříbodovým ziskem

Trojice českých klubů má za sebou úvodní zápasy v základních skupinách Evropské ligy. Nejlépe vyšel vstup do soutěže Plzni, která porazila Dinamo Minsk 2:0. Pražská Sparta veze po remíze 1:1 bod z Tripolisu a naprázdno tak vyšel jen Liberec. Slovan doma podlehl portugalské Braze 0:1.

Plzeňští i s hříšníkem Limberským v sestavě se dostávali první půlhodinu do tempa, pak ale rychle udeřili. V 36. minutě rohový kop Hrošovského prodloužil Procházka až k Hořavovi, který hlavou poslal míč pod břevno!

Viktoriáni sice nezářili, ale byli lepším týmem a měli převahu. A odměna přišla v 74. minutě zásluhou Petržely. Ten byl na hřišti necelé dvě minuty, když po narážečce s Rajtoralem obešel hned tři protihráče a s pomocí tyče přidal pojišťující gól Západočechů. V závěru si domácí náskok v poklidu pohlídali.

pozor pozor

90. minuta: Sparťané opět slavili, ale gól Lafaty sudí neuznal. Není ale jasné, proč...Sudí zřejmě obral pražský celek o vítězství.

22:22
pozor pozor

58. minuta: A Sparta mohla jít rázem do vedení! Krejčí se ocitl sám před brankářem Košickým, který ale vytáhl parádní zákrok a svůj tým uchránil od gólu.

Na Liberci bylo v úvodu vidět, že není na větší pohárové tempo zvyklý. I tak ale mohl Slovan jít v závěru poločasu do vedení, ale Šuralovu hlavičku vyškrábl gólman Matheus. I po změně stran byla k vidění opatrná partie.

Na gól čekali diváci až do 60. minuty, ovšem fanoušci Liberce z něj moc velkou radost neměli. Fonteho přihrávka prošla až k Silvovi, který doklepl míč do odkryté branky. Vzápětí mohl srovnat Bakoš, ale v tutovce promáchl, Bartošák pak těsně minul. Slovan vstoupil do soutěže těsnou porážkou.

Hlavičku Josefa Šurala zlikvidoval gólman Bragy
Zdroj: profimedia.cz Hlavičku Josefa Šurala zlikvidoval gólman Bragy

Sparta začala na půdě řeckého soupeře doslova hrůzostrašně. Už ve druhé Asteras potrestal chybu Jiráčka a díky Mazzovi šel rychle do vedení. O chvíli později mohlo být s Pražany ještě hůř, ale Jannu v tutové šanci nechal vyniknout gólmana Bičíka. Sparťané se dostávali do hry pomaleji, nejblíže vyrovnání byli ve 24. minutě po Frýdkově hlavičce do tyče.

Vstup do druhé půle znovu zastihl hosty v nedbalkách. Pražané ale dvě šance domácích přečkali a v 56. minutě sami udeřili. Přihrávka Frýdka prošla až k Lafatovi, který uklidil míč do prázdné branky. Hosté si nakonec mohli - a vlastně i měli - odvézt všechny body. V poslední minutě dostal míč do sítě znovu Lafata, ale sudí gól neuznal. Není ale jasné, co odpískal.

Asteras Tripolis - Sparta
Zdroj: ČTK/AP

1. kolo skupiny E fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Dinamo Minsk 2:0 (1:0)

Branky: 36. Hořava, 75. Petržela. Rozhodčí: M. Avram - V. Avram, Urzica (všichni Rum.). ŽK: Baránek, Kopic - Neacsa, Politevič, Korzun. Diváci: 10.784.

Sestavy:
Plzeň:
Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Kopic, Hořava (90.+1 Kučera), Kovařík (74. Petržela) - Ďuriš (83. Holenda). Trenér: Krejčí.
Minsk: Gutor - Běgunov, Politevič, Bangura, Vitus - Adamovič, Korzun, Voronkov (78. Tigorev), Neacsa (73. Rassadkin) - Bečiraj, Korytko (61. Jarotski). Trenér: Rašovič.

Slovan Liberec - SC Braga 0:1 (0:0)
Branka:
60. Rafa Silva. Rozhodčí: Pawson - Mullarkey, Brooks - Moss, Friend (všichni Angl.). ŽK: Soungole, Šural, Pavelka, Kerbr - Alan Silva, Vukčevič, Mauro. Diváci: 8132.

Sestavy:
Liberec:
Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Soungole (64. Sýkora), Pavelka - Bartl, Shala (65. Rabušic), Šural - Bakoš (75. Kerbr). Trenér: Trpišovský.
Braga: Matheus - Carneiro, Boly, Pinto, Djavan - Alan Silva (75. Filipe Augusto), Vukčevič, Mauro, Rafa Silva - Crislan (62. Wilson Eduardo), Fonte (86. Ricardo Ferreira). Trenér: Fonseca.

Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)
Branky:
2. Mazza - 56. Lafata. Rozhodčí: Strahonja - Modrič, Radič (všichni Chorv.). ŽK: Ederson, Mazza, Iglesias - Jiráček, Costa, Hybš, Holek, Frýdek, Matějovský.

Sestavy:
Tripolis: Košický - Jannulis, Allocco, D. Goian, Lluy - Mazza, Iglesias, Bertoglio (71. Fernández), Ederson (77. Hamdání), Funtas (66. Dimutsos) - Jannu. Trenér: Vergetis.
Sparta: Bičík - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský, Jiráček (83. Mareček), Hušbauer (66. Fatai), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Ščasný.

• 20:50 23:00