Poslední šampionát

EURO 2016: Cesta Portugalska, skvělý Wales a islandští fanoušci

Momenty EURA 2016
Zdroj: koláž tn.cz / Profimedia
Momenty EURA 2016
David Panuška
David Panuška
10.6. 2021 22:33
Téma:

Zbývají už jen poslední hodiny do startu evropského šampionátu, který se bude konat netradičně po pěti letech a hned v několika státech. Poslední akci hostila Francie, jak turnaj tehdy vypadal?

Turnaj do historie mimo jiné vstoupil tím, že byl premiérovým v novém počtu účastníků. Počet se totiž zvýšil ze šestnácti na čtyřiadvacet.


Šampionát zdobilo číslo deset. Konal se od desátého června do desátého července na deseti stadionech v deseti francouzských městech. K dokonalosti chyběl fakt, že finále rozhodl hráč s číslem 9.


Na turnaji, který nabídl 51 utkání, padlo celkem 108 branek (2.12 gólů na zápas). Na stadiony si cestu našlo celkem 2 427 303 diváků. V průměru šlo o necelých padesát tisíc lidí na zápas.

 

 


Nejlepším střelcem (6 branek) i hráčem celého šampionátu se stal útočník Antoine Griezmann, který stál na straně poraženého finalisty.

 

Český tým vypadl ve skupině, kde odehrál těžké duely s Tureckem, Španělskem a Chorvatskem. Nakonec z toho byl jediný bod po remíze s Chorvatskem.

 


Velkou zajímavostí je, že do osmifinále se probojovaly celkem čtyři celky z Britských ostrovů (Anglie, Wales, Severní Irsko a Irsko). Nejdále došlo největší překvapení turnaje - Wales vypadl až v semifinále.

 


Velkým překvapením byla například absence dřívějších šampiónů - Dánska, Nizozemska a Řecka. Celkem čtyři země startovaly na evropském šampionátu poprvé, tři se dostaly do osmifinále.

 

Nezapomenutelným zážitkem je také představení islandských fanoušků. Ti ve velice hojném počtu podporovali svojí zemi, která se dostala až do čtvrtfinále. 


Mistrem se stalo Portugalsko, které postoupilo ze třetího místa své skupiny, ačkoliv ani jednou nevyhrálo. V osmifinále, čtvrtfinále a finále dokonce Portugalci zvítězili až v prodloužení či na penalty.

Letošnímu českému výběru většina fotbalových legend věří:

 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   00:20 02:05
   02:05

   NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   10:45

   MotoGP - VC Německa (závod Moto3)

   11:30

   MotoGP - VC Německa (závod Moto2)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Brooklyn Nets - Milwaukee Bucks

   01:30 03:30
   09:00

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

   10:40

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (2)

   10:50

   RunTour - Brno

   11:00

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - SG Flensburg - Handewitt

   12:25

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem

Celý program