Rychlý konec spolupráce

Esportová liga skončila se sponzorem kvůli utlačování LGBT komunity už po 14 hodinách

Neom LEC liga
Zdroj: LOL Esports
lukas-spacil
Lukáš Spáčil
Publikováno 31. 7. 2020
Téma:

Obrovskou vlnu kontroverze přinesly poslední dny. Ve středu evropská League of Legends liga oznámila nového partnera, kterým měla být společnost NEOM ze Saudské Arábie. Firma ale má být postavená na krvi a utlačování LGBT komunity, a proto partnerství logicky vyvolalo u mnoha fanoušků negativní emoce, zvlášťe pak kvůli nešťastnému načasování.

 

V posledním hracím týdnu totiž LEC přebarvilo své logo do duhových barev, čímž chtěli podpořit berlínský Pride týden na podporu hnutí leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí. Evropská liga LEC je jednou z nejkvalitnějších soutěží v populární týmové online hře League of Legends.

Díky své progresivitě a kreativnímu vytváření nového obsahu si liga dopřává obří popularity, která však ve středu značně poklesla. Při ohlášení partnerství s firmou NEOM se totiž k odporu přidali i všichni hlavní ligoví komentátoři a dále velké množství profesionálních hráčů, samotných herních týmů, novinářů a influencerů.

 

 

 

Svůj negativní postoj vůči LGBT komunitě NEOM potvrdil mnohokrát. Šéfem firmy, která chce stavět chytrá města v Saudské Arábii, je korunní princ Mohammed bin Salman. Ten je spojován s řadou smrtí novinářů a LGBT aktivistů. Mimo to v Saudské Arábii hrozí za otevřenou homosexualitu dokonce i trest smrti. 

Situace se řešila snad na všech sociálních sítích, ale s velkou pravděpodobností i uvnitř vedení ligy společnosti Riot Games. Podle šéfa pro esport scénu League of Legends v Evropě došlo ke zbrklému vyjednávání a uznává chybu svého týmu. Zároveň chce přehodnotit vnitřní struktury vedení ligy, aby se již podobná situace neopakovala.

 

 

 

Velká část herní komunity v současnosti přemítá nad tím, jak moc bylo partnerství nevhodné a jak velký vliv na rozhodnutí měl odpor fanoušků. NEOM měl původně sponzorovat segment zaměřený na kontrolu vize na herní mapě Vyvolávačově Žlebu, takže by byl pravděpodobně zmiňován v každém utkání.

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Šachtar Doněck - VfL Wolfsburg

   00:15 02:05
   02:05

   Fotbal: Orlando City SC - Minnesota United FC

   04:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   04:35

   NHL: Winnipeg Jets - Calgary Flames

   08:55

   Sportovní noviny

   09:00

   MotoGP - VC České republiky (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • NHL: St. Louis Blues - Vegas Golden Knights

   00:35 03:05
   03:05

   NBA: Houston Rockets - Los Angeles Lakers

   09:00

   Desert Dash - Ultra MTB Competition

   09:30

   Biggest Peak Project - Mt. Baker & Castelton Tower

   10:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   11:45

   Běhej lesy - Brdy

Celý program