Aktualizováno 10.4. 2016 18:40
nhl velká noc

Parádní gól a aplaus! Byla to derniéra? Eliáš k tomu řekl víc

Patrik Eliáš
Zdroj: NHL media

Jestli tohle měl být poslední zápas Patrika Eliáše v NHL, lépe dopadnout nemohl! Zkušené zakončení ostříleného harcovníka znamenalo poslední gól Devils v letošní sezóně. Po zápase se pak Eliáš rozpovídal o své budoucnosti.

Devils už věděli, že vyřazovací boje o Stanley Cup budou už počtvrté za sebou bez nich. Přesto se s letošním ročníkem NHL rozloučili ve velkém stylu. S Torontem sice rychle prohrávali, pak ale jeden z týmů "Original Six", které byly u zrodu nejslavnější a nejlepší hokejové soutěže světa, roznesli na svých ďábelských kopytech.

 

Velkou zásluhu na tom měl mladíček Pavel Zacha. Devatenáctiletý útočník zažil famózní premiéru, když při svém prvním startu v NHL připravil dva góly z pěti a důrazně tak dal najevo, že v zámoří nehodlá hrát jen druhé housle.

 

Když v NHL debutoval Patrik Eliáš, nebyl jeho současný parťák z jedné lajny ještě ani na světě. Bylo to už v sezóně 1995/6, shodou okolností také v devatenácti letech. Za tři dny oslaví Eliáš čtyřicítku. Spolu s Jaromírem Jágrem patří k nejstarším hráčům v letošním ročníku NHL. A podobně jako útočník floridských Panterů má za sebou skvělou kariéru.

 

 

Prakticky celou prožil v New Jersey. S Ďábly získal dvakrát Stanley Cup a stal se vůbec nejlepším střelcem tamní hokejové historie. Proti Javorovým listům to byl od něj gól s pořadovým číslem 407. K tomu přidal 615 asistencí. Odehrál celkem 1240 zápasů.

 

Pokud se s Devils dnes loučil, nemohlo to dopadnout lépe. Do konce zápasu chybělo pár vteřin, když domácí využili chyby Toronta v rozehrávce a k Eliášovi se zpoza klece dostal puk. Zkušený útočník se nerozpakoval a než se gólman Maple Leafs stihl srovnat v bráně, napálil puk za jeho záda.

Žádné symbolické ocenění na odchodnou, Patrik Eliáš si vyhlášení první hvězdou zápasu beze zbytku zasloužil. Kromě branky přidal ještě dvě přihrávky a mohl si vychutnat, jak mu aplaudovala celá Prudential Center v Newarku, domácí aréna Devils.

 

Eliáš drtivou část sezóny promarodil. Vrátil se až na její úplný závěr. Aby se rozloučil? "Kdybyste se mě zeptali před tím, než jsem vstoupil na led, řekl bych s více než padesátiprocentní šancí, že se nevrátím," přiznal po utkání. Trojice zápasů, které stihl odehrát po své téměř čtyřměsíční vynucené pauze a v nichž si připsal tři kanadské body, ale jeho názor dost možná nahlodala. "Cítil jsem se mnohém lépe, než jsem čekal. Po zápasech jsem nepociťoval žádné problémy, takže uvidíme," nechal si ještě otevřená zadní vrátka. 

msl TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:35 13:00

   Off-road Maraton (1)

   13:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Boston Bruins

   15:00

   SSC Neapol - Arsenal FC

   16:45

   Teleshop

   17:00

   Fotbal: Paris Saint - Germain - AS Monaco

   18:45

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • 11:15 13:00

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   13:00

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   15:00

   NHL: Nashville Predators - Dallas Stars

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Magazín NBA Action (29)

   17:40

   NBA: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors

Celý Program