Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Drahá provokace

Dunajská Streda dostala pokutu za choreo s maďarskou vlajkou

Maďarská vlajka na stadionu
Zdroj: YouTube.com

Je známou věcí, že naši východní sousedé neradi vidí projevy maďarského nacionalismu na svém území. Vášně naposledy rozdmýchali fanoušci DAC 1904 Dunajská Streda, kteří při zápase za jednou z branek vytvořili choreo s maďarskou vlajkou. Jejich klub ale toto popíchnutí přijde draho.

Na Slovensku žije početná maďarská menšina, především v jižní části země. V Dunajské Strede tvoří drtivou většinu obyvatel a i příznivců místního fotbalového klubu. Na zápasech je tak možné často slyšet skandování a chorály v maďarštině, výjimkou nejsou ani transparenty s politickými hesly.

Klub se díky svým fanouškům dostává do problémů se Slovenským fotbalovým svazem a pořádkovými složkami země. Před devíti lety skončilo domácí utkání se Slovanem Bratislava hromadnou bitkou s policií, po které bylo padesát fanoušků zraněných. K celé kauze se pak vyjadřovali i vrcholní politici Slovenska, včetně tehdejšího prezidenta Ivana Gašparoviče, který obviňoval z nepokojů maďarské fanoušky.

I letošní utkání místního DAC 1904 se Slovanem Bratislava přineslo kontroverzi. Příznivci domácích během zápasu předvedli choreo s motivem maďarské vlajky a tím si poškorpili disciplinární komisi slovenského svazu.„Je evidentní, že došlo k jednoznačnému porušení předpisů Slovenského fotbalového svazu i stanov SFZ, ve kterých jeden z článků zakazuje jakoukoliv politickou či náboženskou agitaci. Disciplinární komise SFZ jednomyslně zastává stanovisko, že jsou tyto projevy na slovenských fotbalových stadionech nežádoucí,“ konstatoval šéf disciplinárky Miroslav Vlk.

Klubu hrozí za hrubé nesportovní chování diváků od komise pokuta až 4 500 eur (asi 114 000 Kč), nicméně někteří slovenští fanoušci volají po uzavření stadionu.
 

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   10:35

   Kart Grand Prix Le Mans

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Cape Pioneer Trek

   11:30

   Cape Pioneer Trek Finals

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   10:40

   Cyklomagazín (3)

   10:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   11:05

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   12:05

   Glemmride 2019

   12:30

   Infinite Trail

Celý Program