Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 14. 8. 2015
aféra kdo dopoval?

Dopingová aféra dostává jasnější kontury: Na světě je první jméno!

Doping a atletika
Zdroj: Profimedia
Doping a atletika
Témata:

Osmadvacet atletů mělo podle IAAF při kontrole vzorků z let 2005 a 2007 pozitivní dopingový test. Doposud však nepadlo žádné konkrétní jméno, ožil ale i případ infuze podané Romanovi Šebrlemu a Tomáši Dvořákovi. Nyní už je však znám první hříšník. Kdo jím je?

Jedním z osmadvaceti sportovců je turecká vytrvalkyně Elvan Abeylegessová. Turecký atletický svaz potvrdil, že právě s ní zahájila Světová atletická federace (IAAF) disciplinární řízení. Atletce byla zjištěna látka zvaná Stanozolol ve vzorku z roku 2007, kdy získala na světovém šampionátu stříbrnou medaili.

 

Běžkyni, která si stejný kov odvezla i o rok později ze závodů na 5 000 a 10 000 metrů na olympijských hrách v Pekingu, hrozí, že bude muset cenné kovy vrátit, pokud se pozitivní nález potvrdí i ve vzorku B. Turecký svaz už dvaatřicetiletou atletku vyřadil z nominace na mistrovství světa v Pekingu, kde se měla zúčastnit maratonu.

 

 

Dopingová kauza, kterou rozpoutala německá televizní společnost ARD společně s listem Sunday Times je pro atletické prostředí pořádnou časovanou bombu a rozhodně není uzavřená. Server Daily Mail dokonce potvrdil, že na seznamu jsou i čeští sportovci.
 

TN.cz