slova odborníka

Doping v tenisu? Běžné, říká vědec. Nevěří Nadalovi, ale ani biatlonistům

Rafael Nadal
Zdroj: Profimedia
Rafael Nadal
Téma:

Poté, co na začátku roku 2020 byl odhalen doping u dvou tenistů světové špičky, nechal se slyšet přední německý odborník Fritz Sörgel, že není překvapen. Tenis je prý jedním ze čtyř nejnáchylnějších sportů k dopingu. A velmi podezřelý je prý hlavně Rafael Nadal.

Velmi ostrá slova zvolil německý vědec při komentování posledního dění v tenisovém prostředí. Světová deblová jednička Robert Farah a také Chilan Nicolas Jarry mají předběžně zastavenou činnost kvůli abnormálním hodnotám zakázaných látek v těle.


„Anabolické steroidy jsou v tenise klasikou, takže nejsem překvapený. Sleduji ten sport celá desetiletí a udělal jsem si obrázek. Tenis je v TOP4, pokud jde o doping. Důvodem je intenzita sportu,“ překvapil Sörgel přímou odpovědí.


Aktuální hříšníci se vymlouvají na konzumaci špatného masa. Ale Sörgel se jen usmívá. „Proboha, snad tomu nevěříte. To jsou standardní výmluvy. Existuje dost technik, jak doping zamaskovat, ale pokud někdo pochybí, většinou je to proto, že si špatně spočítal čas, jak dlouho vydrží látka v jeho těle,“ vysvětluje Sörgel.


Velké hvězdy se ale většinou dopingovým skandálům vyhýbají, i když v minulosti se dostali na černou listinu Mats Wilander, Martina Hingisová či Andre Agassi. „Ten si vzal party drogu CrystalMeth a vyvázl,“ vzpomíná Sörgel. Ale tenisté balancují na hraně prý stále.


„Případ Šarapovové to jasně ukazuje. Sice se to snažila vysvětlit, ale také to byla výmluva. Látky v jejím těle nebyly náhodné. Stejně jako v případě Sary Erraniové o rok později, která údajně náhodně vzala hormonální léky na rakovinu její matky. To je absurdní. Ale jasně, vyvázla s dvouměsíčním trestem. Ve skutečnosti to však byl obrovský skandál, který přitahoval relativně malou pozornost,“
říká Sörgel. Podle něj se tenisové organizace snaží své hráče mediálně chránit.


„Existují dva důvody, proč žádný z velkých hráčů nebyl testován pozitivně. Na jedné straně se o ně dobře pečuje a hlídá se, aby nenastaly žádné abnormality. A za druhé asociace chrání své hvězdy a o případech se nesmí mluvit,“ říká vědec, podle nějž je nejzářnějším příkladem této story Rafael Nadal. „Na něm vidíte známky abnormality, mám u něj trvalé podezření co se regenerace týče a fyzické přípravy. Kromě toho pochází také ze Španělska, tedy ze země, která své hrdiny chrání,“ soudí vědec.


Podle Sörgela jsou nejvíce podezřelé zimní sporty: „Biatlon a klasické lyžování. To ukázala „Operace flebotomie“ v Erfurtu. Pak následuje atletika a cyklistika. A další v pořadí je právě tenis.“
 

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • GCF 62 - Cage Fight Olomouc

   18:00 21:00
   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL News

   21:20

   Filip Řeháček - Andalusie

   21:35

   Off-road Maraton (2)

   22:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - Dallas Stars

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   16:55 18:55
   18:55

   NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets

   20:55

   Fotbal: Stade Reims - Paris Saint - Germain

   22:50

   Fotbal: Leicester City - Arsenal FC

   00:35

   UFC Reloaded (62)

   01:35

   NBA: Miami Heat - Boston Celtis

Celý program