Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 21. 9. 2015
průzkum posvítili si na fotbal

Doping v Lize mistrů? Nesmysl, brání se UEFA. Něco ale nehraje

Fotbal a doping
Zdroj: Profimedia
Fotbal a doping

Atletické prostředí už deník Sunday Times společně s německou televizní stanicí ARD pořádně vystrašil. V investigativním pátrání po dopingu si ale nyní na mušku bere i fotbal. A ohrožená je Liga mistrů. Čísla to prý jasně dokazují.

Je to stejné, jako v atletice. Analýza 4195 vzorků moči od 879 fotbalistů, zejména těch, kteří hrají v Lize mistrů a Evropské lize, ukázala vysokou hladinu hormonů u 8 procent testovaných. Nejedná se o nic jiného, než o testosteron.


To vede obě média k tvrzení, že i fotbalisté používají anabolické steroidy.


UEFA se ale brání. Žádné definitivní závěry prý z této studie nelze vyvodit. Důvod je hlavně ten, že neexistují žádné kontrolní B vzorky. Dopingová epidemie prý tedy vůbec nehrozí.


Fotbal a doping
Zdroj: Profimedia Fotbal a doping


"Ta studie ukazuje, že by bylo prospěšné zavedení biologického pasu i ve fotbale, prospělo by to dalším možnostem analýzy. Ale UEFA má velmi důkladný antidopingový program, během roku testuje 2000 fotbalistů," vysvětluje evropská fotbalová unie. V roce 2014 byly jen dva pozitivní nálezy a to navíc ve formě rekreační drogy. To prý dokazuje, že doping ve fotbale je extrémně vzácný.

ram TN.cz