Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Atletika Mistrovství světa

Doping: Atletické MS bude možná bez Rusů, hymna se hrát nebude!

Mariya Savinova a Wladimir Kazarin
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Ruská atletická federace byla suspendovaná v roce 2015, poté co Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejnila zprávu o rozsáhlém státem podporovaném dopingovém programu v zemi. Ruští atleti kvůli tomu přišli o loňské Olympijské hry v Riu. Nejdříve se proti rozhodnutí odvolali a nařčení z dopingu celou dobu odmítali. Až rok potom, co se dopingový skandál provalil, tak ruská federace vyšla s pravdou ven a přiznali, že jako země opravdu podporovali organizovaný doping atletů jejich země. Teď jim hrozí zákaz startu i na letošním mistrovství světa.

Ať už byla slova překroucena či nikoli, celý příběh začal již na konci roku 2015, kdy Světová antidopingová agentura WADA vydala zprávu o organizovaném dopingu v ruské atletice. V reakci na to mezinárodní atletická federace IAAF suspendovala ruské sportovce ze všech mezinárodních soutěží a ruská antidopingová agentura RUSADA byla zbavena pravomocí.

 

 

V Rusku existoval kontrolovaný doping, přiznala ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA téměř rok po incidentu. Jednomu americkému listu popsala, jak přesně organizovaný doping v zemi probíhal. Podle ní zaměstnanci agentury falšovali vzorky moči a dodávali sportovcům látky na zvýšení výkonnosti.

 

Následkem toho byl zákaz startu ruských sportovců, především většiny atletů na loňských olympijských hrách v Riu. Světová antidopingová agentura vydala rozhodnutí, že většině ruským atletům nepovolí účast ani na nadcházejícím MS.

 

Rusové ale neustále usilují o zrušení zákazu startu jejich reprezentantů na letošním mistrovství světa. Mají ale problém. Podle šéfa zvláštní vyšetřovací skupiny IAAF Runeho Andersena se Rusku nedaří splnit všechny požadavky na zavedení antidopingového systému. Nelíbí se mu především to, že některé starší dopingové případy nejsou vyřešeny, řada podezřelých atletů ještě nebyla vyslechnuta a v zemi stále pracují trenéři s pošramocenou pověstí.

 

 

Výjimkou je pouze 19 Rusů, kteří už dříve prokázali, že byli delší dobu testováni mimo ruský antidopingový program. Na šampionátu ale nebudou moci startovat v národních barvách a v případě vítězství jim nezahrají ruskou hymnu.

jaj TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 21:05 23:10

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   23:10

   Večerní Sportovní noviny

   23:15

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   01:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

 • Nova Sport 2

  • 22:00 23:40

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   23:40

   Major League Soccer Highlights (12)

   00:10

   Premier League Darts 2019

   02:35

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   08:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   10:45

   Major League Soccer Highlights (12)

Celý Program