Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar Kvalifikace v Torontu

Domácím hvězdám vypálil rybník Newgarden. Jezdce potrápil déšť

Josef Newgarden
Zdroj: Profimedia
Josef Newgarden

Ačkoliv to v pátek vypadalo, že závod v Torontu bude v režii jezdců s motory Honda, sobotní kvalifikace naznačila něco jiného. Nejlepší pozici na startu bude mít loňský šampion Newgarden, který má za zády motor od Chevroletu. V kvalifikaci byl všem jezdcům největším soupeřem déšť.

Jak je letos IndyCar rychlá, ukázal sobotní trénink. Čtyři piloti zajely časy lepší, než bylo loňské kvalifikační maximum Simona Pagenauda. Vůbec nejlepší čas si připsal zkušený Japonec Takuma Sató. Zatímco v pátek si hondy vyhradily vždy celou první šestku, v sobotu už chevrolety jejich dominanci narušily, když Newgarden zajel druhý čas, Power byl třetí a pátou příčku obsadil Pigot. Na pátečního suveréna Dixona zbylo šesté místo.


Výsledky překvalifikačního tréninku najdete zde


Před kvalifikací ale začalo v Torontu pršet. První skupina musela využít pneumatiky do mokra. Jízdu na nich nezvládl Ed Jones, který havaroval a způsobil přerušení kvalifikace. V jejím závěru stihli piloti už jen jedno další měřené kolo.


Čas dost dobrý na postup mezi nejlepších 12 jezdců nedokázali zajet překvapivě třeba Rahal a Bourdais, kteří v trénincích obsazovali přední příčky.


Druhá skupina už mohla využít na osychající trati pneumatiky bez drážek. I ta se ale neobešla bez překvapení. Už po první části skončila kvalifikace pro Pigota a Andrettiho. Oba v trénincích ukazovali dobrou formu, v kvalifikaci ji ale nedokázali zopakovat.


Naopak překvapivě se do semifinálové dvanáctky dostal Conor Daly, který nahradil před závodem ve voze týmu Harding Racing Gabbyho Chavese. Nová stáj Mikea Hardinga chce v příští sezóně nasazovat dva vozy a tak se rozhodla zbytek letošního ročníku využít k tomu, aby si vyzkoušela potencionální adepty na závodní sedačku. Daly vyjel týmu 11. místo na startu, což je pro Harding Racing letos druhý nejlepší kvalifikační výsledek.


Už v semifinálové části skončila kvalifikace pro oba domácí oblíbence Roberta Wickense a Jamese Hinchcliffea. Dva velcí kamarádi se postaví vedle sebe do páté řady. Uklidňovat je může to, že se v Torontu dobře předjíždí a od prvních kol je bude podporovat dav nadšených fanoušků. Pokud jde o ty kanadské, lepší jsou na automobilových závodech jen italští tifosi a fanoušci v Brazílii.


Během závěrečného rozstřelu šesti nejrychlejších jezdců o pole position opět začalo pršet. Ale déšť nebyl natolik silný, aby piloti zase museli vytáhnout pneumatiky do mokra. Naopak, počasí se umírnilo a v závěru trať zrychlovala.


Dokonale toho využil loňský šampion Josef Newgarden. Takticky čekal a vyjel až tak, aby byl posledním, kdo absolvuje své měřené kolo. Konkurence už na jeho čas nedokázala reagovat. O pole position tak připravil Scotta Dixona, který v pátek neměl konkurenci.


Druhá řada bude patřit Newgardenovým stájovým kolegům, předloňskému šampionovi Pagenaudovi a vítězi 500 mil Indianapolis Powerovi. Velice překvapení byli z výsledku závěrečného rozstřelu piloti týmu Andretti Autosport Alexander Rossi a Ryan Hunter-Reay, kteří oba patří mezi favority na mistrovský titul. Spolu odstartují ze třetí řady. V boji o pole position ale ostatním jezdcům nedokázali konkurovat a ztráceli přes vteřinu a v padoku týmu inženýři nechápavě koukali na monitory a hledali, kde tým nabral takovou ztrátu.


Jak se jezdcům v Torontu povede, sledujte v neděli od 21:30 na programu NOVA Sport 2!


Výsledky kvalifikace:
1. Josef Newgarden (USA) - Team Penske - 0:59,4956
2. Scott Dixon (NZL) - Chip Ganassi Racing - + 0.196
3. Simon Pagenaud (FRA) - Team Penske - + 0.267
4. Will Power (AUS) - Team Penske - + 0.386
5. Alexander Rossi (USA) - Andretti Autosport - + 1.131
6. Ryan Hunter-Reay (USA) - Andretti Autosport - + 1.1666
Kompletní výsledky ZDE

 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto3)

   09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   12:45

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto GP)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program