jména na rouškách

Dojemné video: Pozůstalí děkují Ósakaové za její veřejnou podporu

Naomi Ósakaová v roušce se jménem Ahmauda Arberyho
Zdroj: Instagram @naomiosaka
Naomi Ósakaová v roušce se jménem Ahmauda Arberyho
Jiří Průša
Jiří Průša
9.9. 2020 19:04
Téma:

Japonská tenistka s haitskými kořeny Naomi Ósakaová je jednou z nejvíce viditelných sportovních celebrit, bojujících za hnutí Black lives matters. Na zápasy US Open nastupuje v rouškách se jmény černošských obětí násilí a pozůstalí jí za to poděkovali pomocí videovzkazu.

Ósakaová na konci srpna odstoupila ze semifinále turnaje hraného v New Yorku, aby upozornila širokou veřejnost na brutální zásah policie proti černochovi Jacobu Blakeovi. Ten byl sedmkrát střelen do zad.


Organizátoři turnaje nakonec semifinále odložili o den a přemluvili Ósakaovou, aby se do turnaje vrátila. Japonka tedy na problém upozornila a mohla hrát dál, ale kvůli poranění při vítězném semifinálovém zápase vzdala bez boje finále.


Nyní si na US Open našla další cestu, jak upozornit na násilné útoky vůči černochům. Ke svým zápasům vždy nastupuje v roušce, na které je jméno jedné z obětí, a jelikož postoupila už do semifinále, stihla ukázat pět jmen."Chtěla bych ti poděkovat Naomi Ósakaová za zobrazení Trayvona Martina na tvé roušce," děkovala Martinova máma Sabrina Fultonová. "Děkujeme ti z hloubi svého srdce. Pokračuj v dobrých výsledcích a nakopej jim zadky na US Open," popřála své pravděpodobně nové tenisové favoritce."Bůh ti žehnej za to, co děláš a za tvou podporu naší rodiny," mluvil dále ve videu otec Ahmauda Arberyho, zavražděného letos v únoru.Po zhlédnutí videa bylo vidět, že Ósakaová je plná emocí, což později přiznala na tiskové konferenci. "Opravdu jsem se snažila, abych se nerozbrečela," uvedla Japonka. "Cítím, že to co dělám není nic. Je to jen drobná část toho, co bych mohla dělat," nechtěla přiznat své zásluhy, za které jí pozůstalí děkují.

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Calgary Flames

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Nova Cup 2020 - ohlédnutí

   11:15

   NHL: Minnesota Wild - Arizona Coyotes

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   09:00 10:45
   10:45

   Ligue 1 Highlights (32)

   11:40

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

   12:35

   Magazín evropské ligy (13)

   13:00

   Fotbal: Stade Rennes - FC Nantes

   14:40

   NHL: Minnesota Wild - Arizona Coyotes

Celý program