Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 17.11. 2015 11:47
marián čišovský krutý osud

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám

Marián Čišovský s manželkou Martinou
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský s manželkou Martinou

Druhý listopadový den měl fotbalista Marián Čišovský 36. narozeniny, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu těžko mluvit o oslavě. Půldruhého roku bojuje s nevyléčitelnou nemocí ALS. Teď navíc v otevřené zpovědi přiznal krutou souhru okolností.

Loni v létě přijal výzvu Ice Bucket Challenge a polil se ledovou vodou v rámci charitativní akce pro boj proti ALS. Už ale tušil, že i jeho možná tato nevyléčitelná nemoc pomalu ničí.


„Pamatuju, že mě vyzval hokejový kamarád Venca Pletka a já se polil v kabině... Dva měsíce poté se diagnóza potvrdila i u mně," řekl Čišovský v rozhovoru pro iDNES.cz. Od té doby bojuje.


Nejprve mu začaly cukat svaly, teď už pomalu přestává ovládat celé tělo. Těžce chodí, drhne mu hlas a když se chce napít, sklenici musí přidržovat v obou dlaních. Často se mu navíc střídají nálady, od smíchu až po pláč, někdy jen mlčí a odpočívá.


17

Galerie: Marián Čišovský v Plzni či na Švancarově rozlučce

Zdroj: Profimedia

Marián Čišovský při oslavách titulu 4

Hodnocení:


Zákeřná nemoc, který letos zabila i expremiéra Stanislava Grosse, Čišovského týrá. "Cítím, že se sám o sebe už nepostarám," přiznává. Není ale sám. Velkou oporou je mu manželka Martina, bývalí spoluhráči i fanoušci, a to nejen ti z Česka a Slovenska, ale i z ciziny.


"Rodina a nejbližší přátelé mi pomáhají k tomu, aby moje dny byly hezčí," říká dojatě. Teď mu navíc dodávají sílu i vzkazy českých i zahraničních fotbalistů, kteří se ve velkém zapojují do unikátního projektu spolku 28.Pošlou svoje kopačky do dražby a výtěžek půjde nejen na těžce nemocného Čišovského, ale další pacienty, kteří trpí ALS. "Každý, kdo se dražby zúčastní, se stane součástí rodiny mé i rodin lidí, kteří bojují se stejnou chorobou," podotýká 'Čiša'.
 


I proto se nevzdává a bojuje. Zdravotnictví se vyvíjí rychle a šance je za všech okolností. "Pracuju a doufám, že se můj fyzický stav začne lepšit," věří Marián Čišovský.
 

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Columbus Blue Jackets

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - TBV Lemgo Lippe

   12:35

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Fieberbrunn)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 11:25

   Premier League Darts 2019

   11:25

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Fieberbrunn)

   11:50

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   12:20

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Vallnord - Arcalis)

   12:50

   Spartan Race – Kutná Hora

   13:00

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

Celý Program