Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

marián čišovský krutý osud

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám

Marián Čišovský s manželkou Martinou
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský s manželkou Martinou

Druhý listopadový den měl fotbalista Marián Čišovský 36. narozeniny, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu těžko mluvit o oslavě. Půldruhého roku bojuje s nevyléčitelnou nemocí ALS. Teď navíc v otevřené zpovědi přiznal krutou souhru okolností.

Loni v létě přijal výzvu Ice Bucket Challenge a polil se ledovou vodou v rámci charitativní akce pro boj proti ALS. Už ale tušil, že i jeho možná tato nevyléčitelná nemoc pomalu ničí.


„Pamatuju, že mě vyzval hokejový kamarád Venca Pletka a já se polil v kabině... Dva měsíce poté se diagnóza potvrdila i u mně," řekl Čišovský v rozhovoru pro iDNES.cz. Od té doby bojuje.


Nejprve mu začaly cukat svaly, teď už pomalu přestává ovládat celé tělo. Těžce chodí, drhne mu hlas a když se chce napít, sklenici musí přidržovat v obou dlaních. Často se mu navíc střídají nálady, od smíchu až po pláč, někdy jen mlčí a odpočívá.


Galerie: Marián Čišovský v Plzni či na Švancarově rozlučce

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský při oslavách titulu 4


Zákeřná nemoc, který letos zabila i expremiéra Stanislava Grosse, Čišovského týrá. "Cítím, že se sám o sebe už nepostarám," přiznává. Není ale sám. Velkou oporou je mu manželka Martina, bývalí spoluhráči i fanoušci, a to nejen ti z Česka a Slovenska, ale i z ciziny.


"Rodina a nejbližší přátelé mi pomáhají k tomu, aby moje dny byly hezčí," říká dojatě. Teď mu navíc dodávají sílu i vzkazy českých i zahraničních fotbalistů, kteří se ve velkém zapojují do unikátního projektu spolku 28.Pošlou svoje kopačky do dražby a výtěžek půjde nejen na těžce nemocného Čišovského, ale další pacienty, kteří trpí ALS. "Každý, kdo se dražby zúčastní, se stane součástí rodiny mé i rodin lidí, kteří bojují se stejnou chorobou," podotýká 'Čiša'.
 


I proto se nevzdává a bojuje. Zdravotnictví se vyvíjí rychle a šance je za všech okolností. "Pracuju a doufám, že se můj fyzický stav začne lepšit," věří Marián Čišovský.
 

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 00:55 02:40

   Fotbal: Seattle Sounders FC - FC Dallas

   02:40

   Fotbal: Minnesota United FC - LA Galaxy

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Minnesota Wild - Montreal Canadiens

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Behind the Glass – Philadelphia Flyers (4/4)

 • Nova Sport 2

  • 01:45 02:35

   UFC Now (22)

   02:35

   Basketbal: Baxi Manresa - Polski Cukier Torun

   09:00

   Champions League of Darts 2019

   11:25

   Sportovní originály – 180 s Maxem Hoppem

   11:55

   Maxi Tip Poker Tour (21)

   12:20

   UFC Now (22)

Celý Program