marián čišovský krutý osud

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám

Marián Čišovský s manželkou Martinou
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský s manželkou Martinou
Téma:

Druhý listopadový den měl fotbalista Marián Čišovský 36. narozeniny, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu těžko mluvit o oslavě. Půldruhého roku bojuje s nevyléčitelnou nemocí ALS. Teď navíc v otevřené zpovědi přiznal krutou souhru okolností.

Loni v létě přijal výzvu Ice Bucket Challenge a polil se ledovou vodou v rámci charitativní akce pro boj proti ALS. Už ale tušil, že i jeho možná tato nevyléčitelná nemoc pomalu ničí.


„Pamatuju, že mě vyzval hokejový kamarád Venca Pletka a já se polil v kabině... Dva měsíce poté se diagnóza potvrdila i u mně," řekl Čišovský v rozhovoru pro iDNES.cz. Od té doby bojuje.


Nejprve mu začaly cukat svaly, teď už pomalu přestává ovládat celé tělo. Těžce chodí, drhne mu hlas a když se chce napít, sklenici musí přidržovat v obou dlaních. Často se mu navíc střídají nálady, od smíchu až po pláč, někdy jen mlčí a odpočívá.


Galerie: Marián Čišovský v Plzni či na Švancarově rozlučce

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský při oslavách titulu 4


Zákeřná nemoc, který letos zabila i expremiéra Stanislava Grosse, Čišovského týrá. "Cítím, že se sám o sebe už nepostarám," přiznává. Není ale sám. Velkou oporou je mu manželka Martina, bývalí spoluhráči i fanoušci, a to nejen ti z Česka a Slovenska, ale i z ciziny.


"Rodina a nejbližší přátelé mi pomáhají k tomu, aby moje dny byly hezčí," říká dojatě. Teď mu navíc dodávají sílu i vzkazy českých i zahraničních fotbalistů, kteří se ve velkém zapojují do unikátního projektu spolku 28.Pošlou svoje kopačky do dražby a výtěžek půjde nejen na těžce nemocného Čišovského, ale další pacienty, kteří trpí ALS. "Každý, kdo se dražby zúčastní, se stane součástí rodiny mé i rodin lidí, kteří bojují se stejnou chorobou," podotýká 'Čiša'.
 


I proto se nevzdává a bojuje. Zdravotnictví se vyvíjí rychle a šance je za všech okolností. "Pracuju a doufám, že se můj fyzický stav začne lepšit," věří Marián Čišovský.
 

Související témata:
pha TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   NHL: Calgary Flames - Edmonton Oilers

   12:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (11)

   13:25

   SG Flensburg - Handewitt - SC DHfK Leipzig

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: FC Metz - Lille OSC

   09:00 10:40
   10:40

   NBA Triple (3)

   10:55

   NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers

   12:55

   Fotbal: Stade Rennes - FC Nantes

   14:55

   Fotbal: AS Saint - Étienne - Girondins Bordeaux

   17:00

   Fotbal: AS Monaco - Dijon FCO

Celý program