marián čišovský krutý osud

Dojemná zpověď 'Čiši': Cítím, že už se sám o sebe nepostarám

Marián Čišovský s manželkou Martinou
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský s manželkou Martinou
Téma:

Druhý listopadový den měl fotbalista Marián Čišovský 36. narozeniny, ale vzhledem k jeho zdravotnímu stavu těžko mluvit o oslavě. Půldruhého roku bojuje s nevyléčitelnou nemocí ALS. Teď navíc v otevřené zpovědi přiznal krutou souhru okolností.

Loni v létě přijal výzvu Ice Bucket Challenge a polil se ledovou vodou v rámci charitativní akce pro boj proti ALS. Už ale tušil, že i jeho možná tato nevyléčitelná nemoc pomalu ničí.


„Pamatuju, že mě vyzval hokejový kamarád Venca Pletka a já se polil v kabině... Dva měsíce poté se diagnóza potvrdila i u mně," řekl Čišovský v rozhovoru pro iDNES.cz. Od té doby bojuje.


Nejprve mu začaly cukat svaly, teď už pomalu přestává ovládat celé tělo. Těžce chodí, drhne mu hlas a když se chce napít, sklenici musí přidržovat v obou dlaních. Často se mu navíc střídají nálady, od smíchu až po pláč, někdy jen mlčí a odpočívá.


Galerie: Marián Čišovský v Plzni či na Švancarově rozlučce

1
/
7
Zdroj: Profimedia
Marián Čišovský při oslavách titulu 4


Zákeřná nemoc, který letos zabila i expremiéra Stanislava Grosse, Čišovského týrá. "Cítím, že se sám o sebe už nepostarám," přiznává. Není ale sám. Velkou oporou je mu manželka Martina, bývalí spoluhráči i fanoušci, a to nejen ti z Česka a Slovenska, ale i z ciziny.


"Rodina a nejbližší přátelé mi pomáhají k tomu, aby moje dny byly hezčí," říká dojatě. Teď mu navíc dodávají sílu i vzkazy českých i zahraničních fotbalistů, kteří se ve velkém zapojují do unikátního projektu spolku 28.Pošlou svoje kopačky do dražby a výtěžek půjde nejen na těžce nemocného Čišovského, ale další pacienty, kteří trpí ALS. "Každý, kdo se dražby zúčastní, se stane součástí rodiny mé i rodin lidí, kteří bojují se stejnou chorobou," podotýká 'Čiša'.
 


I proto se nevzdává a bojuje. Zdravotnictví se vyvíjí rychle a šance je za všech okolností. "Pracuju a doufám, že se můj fyzický stav začne lepšit," věří Marián Čišovský.
 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
pha TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Lille OSC - Cesta na vrchol

   16:45 17:15
   17:15

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen

   18:40

   NHL News

   18:55

   Házená: Bergischer HC - Rhein-Neckar Löwen

   20:35

   Kolo pro život - Orlík

   20:50

   Element (442)

 • Nova Sport 2

  • FIA Karting Championship 2021 (2)

   16:35 17:00
   17:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:45

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   19:00

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   19:30

   F3 Asian Championship - Season Wrap - up 2021

   20:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Sale Sharks

Celý program