Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Život s Rebekou

Dojatý Bába s ochrnutou dcerou: Tohle vzkazují fanouškům

Příběh ochrnuté dcery Jaroslava Báby zasáhl celé Česko. Během několika dnů lidé poslali na účet bývalého skokana do výšky přes milion korun a tím mu pomohli v jeho budoucím životě. Ten totiž s dcerkou Rebekou není vůbec jednoduchý.

Jaroslav Bába v roce 2004 získal bronzovou medaili z olympijských her a po další desetiletí patřil mezi úzkou světovou špičku. Po konci kariéry se mu narodila dcera Rebeka, které lékaři diagnostikovali rozštěp páteře.


Léčba dvouleté holčičky je finančně náročná a ročně stojí kolem 200 tisíc korun. Z pozice trenéra by ji zvládl uhradit opravdu těžko. „Z každého řadového zaměstnání je těžké takovou léčbu uhradit, a proto jsme přes sociální sítě poprosili o pomoc. A ta pomoc přišla obrovská. Příběh jsme sepsali před třemi měsíci a já ho zveřejnil na sociálních sítích. Nejsem tam ale moc aktivní a později si toho všimla Denisa Rosolová, která spustila řetězovou reakci,“ poděkoval na dálce své kolegyni, díky které se během tří dnů vybral přes milion korun.


Rehabilitace je časově náročná a Rebece je potřeba věnovat celý den. „Ráno vstáváme kolem páté a Rebečka se hned těší. Od půl osmé do půl dvanácté  cvičí s jednou pauzou a doma ji necháváme odpočinout. Pak následuje ergoterapeutické cvičení ve vertikalizačním stojanu a když má ještě energii, tak trénuje na tříkolce,“ popsala denní program manželka Jaroslava Báby Martina.


„Teď jsme začali s neurorehabilitací a jde hlavně o to, abychom zapojili správné pohybové vzorce, aby se dcera mohla postavit na nohy ve správném směru a aby nožky začala správně používat,“ přiblížil léčbu jedenáctinásobný mistr republiky.


„Pokroky dělá a věřím, že je dělat ještě bude. Je aktivní a má chuť do života. Teď si ale začíná vše uvědomovat. Furt si na nohy sahá, sundává si ponožky a kontroluje, jestli tam nožky má,“ prozradil Bába.


I když jsou Rebece téměř tři roky, kvůli nemoci se ještě nenaučila mluvit. „Rebečka zatím nemluví. Komunikuje s námi přes zvuky a ukazuje si. Všemu rozumí a občas řekne nějaké slabiky. Máma nebo táta ale ještě neřekne,“ potvrzuje Martina.


Bábovi si toho už prožili hodně, vyhráno ale ještě nemají. „Hrozí další operace kyčlí a děláme vše pro posílení svalů okolo pánevního pletence a bříško. Měla dvakrát operované zádíčka, kdy pak byla dlouho připoutaná na lůžko. Vrátilo jí to hodně zpět pohybově i mentálně. Měla problém důvěřovat lidem a pak přestala věřit i nám, protože jsme ji pomáhali držet,“ prozradila maminka Martina.


Ve všem jim ale pomáhá nejen rodina, ale také široká veřejnost. Díky bývalé kolegyni Jaroslava Báby Denise Rosolové se dojemný příběh dostal na veřejnost a lidé začali posílat příspěvky na léčbu Rebeky. Během tří dnů vybrali přes milion korun.

Pokud byste chtěli malé Rebece pomoci finanční částkou, můžete ji zaslat na účet uvedený níže.

Transparentní účet České spořitelny:

Rebeka Bábová

4038394023/0800

IBAN: CZ66 0800 0000 0040 3839 4023

BIC: GIBACZPX

hp TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Los Angeles Football Club

   10:45

   Cyklomagazín (4)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Evropská liga 2019

   12:00

   Magazín Evropské ligy (1)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: RC Lens - LB Châteauroux

   10:40

   Ligue 1 Highlights (5)

   11:30

   Truck Racing Magazine (7)

   11:50

   Off-road Maraton (5)

   12:10

   UFC Unleashed (7)

   13:00

   Fotbal: AS Monaco - Olympique Marseille

Celý Program