Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

přestup výzva pro špílmachra

Dočkal v Číně? Peněz skoro jako Jágr, spoluhráč ze Sýrie i Filipín

Bořek Dočkal
Zdroj: Profimedia
Bořek Dočkal

Fotbalový život přináší paradoxy. Bořek Dočkal to moc dobře ví. Daleko v Che-nanu řeší, zda kývne na nabídku tamního elitního klubu. Číňané navýšili nabídku poté, co se Spartou chytil debakl 0:4. To je vlastně smutné...

Ale pro jednoho z nejlepších českých fotbalistů i klub z Letné je tahle výzva prostě něco, co se nedá odmítnout. Sparta by si přišla na peníze, které skoro kompenzují postup do Ligy mistrů a samotný fotbalista? Pokud se spekuluje o tom, že může za sezonu vydělat 81 milionů korun, pak je to částka, kterou nemá ani Tomáš Hertl v NHL. Dočkalův plat by byl ve výši 80% výdělku Jaromíra Jágra. To opravdu není špatné!

Bořek Dočkal se synem Samuelem a manželkou
Zdroj: Profimedia Bořek Dočkal se synem Samuelem a manželkou

Bořek Dočkal tedy vyrazil do Číny, aby se přesvědčil, že to za ty prachy opravdu stojí.


V souvislosti s tím se nabízí i několik otázek.


1) Co je vůbec Che-nan Ťien-jie FC, nebo chcete-li Henan Jianye, jak zní anglický přepis z čínštiny, za klub?

Che-nan Ťien-jie
Zdroj: web klubu Che-nan Ťien-jie Che-nan Ťien-jie

Zeleno-červené klubové barvy vyznávají fanoušci na stadionu ve městě Čeng-čou, které je hlavním městem provincie Che-nan. Největším úspěchem je třetí příčka v čínské lize z roku 2009. O čtyři sezony později následoval sestup, ale vzápětí i rychlý návrat mezi elitu. Třicetitisícový stadion s nefotbalovým atletickým oválem bývá plný tak ze dvou třetin.

Stadion fotbalového Che-nanu
Zdroj: Twitter Stadion fotbalového Che-nanu

V základním kádru je 25 čínských fotbalistů a zatím čtyři zahraniční posily. Po Javierovi Patiňovi z Filipín, Dánovi Eddi Gomesovi a Ahmadovi Al Salihovi ze Sýrie přišla obrovská posila v podobě nejlepšího hráče nedávno skončeného mistrovství Afriky. Góly by měl dávat Kamerunec Christian Bassogog, reprezentační spoluhráč Michaela Ngaduie ze Slavie. A tím, kdo by měl Bassogogovi servírovat míče do velkého vápna, má být právě Dočkal.

Christian Bassogog
Zdroj: Profimedia Christian Bassogog

Trenér Ťia Siou-čchüan je čínskou fotbalovou ikonou, 55krát nastoupil za reprezentaci a fotbalem se živil i v Japonsku, když hrál za Gambu Osaka.
 

Anketa

Měl by Bořek Dočkal na nabídku Číny kývnout?

Hlasovalo 176 lidí.
Co se prostředí týče, angažmá v teple u moře to nebude, ale klima je v provincii Che-nan hodně podobné tomu českému. Teď jde ještě o to, aby se Bořek Dočkal neztratil. Čeng-čou je téměř sedmimilionové město...
 

2) Vzdala Sparta Evropskou ligu?
Tahle otázka je jasně zodpovězena. Kdyby tomu tak nebylo, Dočkal by nedostal povolení k odletu do Číny. Do čtvrteční odvety s Rostovem půjde Sparta bez hlavní opory. Dokonce i brankář Tomáš Koubek připustil, že je konec... "Je to pro nás těžké, neřešitelné. Ale to je prostě fotbalový život. Musíme zvednout hlavy a jít dál," řekl novinářům po utkání v Rusku.


3) Vzdala Sparta boj o titul?
Tam je to trochu zamotané, ale v podstatě poslala signál svým rivalům, že to nechává náhodě. Opravdová náhrada za Dočkala momentálně na Letné není. Marka Matějovského se klub zbavil loni a zdravotní stav Tomáše Rosického je nejasný a vždy bude. Takže na Letné budou hledat úplně nového špílmachra a možná budou muset i překopat měsíce budovaný herní styl.

Tomáš Rosický
Zdroj: Profimedia Tomáš Rosický

Skalní fanoušci Sparty možná nechápou tah s uvolněním největší hvězdy, když se ještě hraje o český titul. Ale pokud logickým úvahám o ekonomické výhodnosti nevěří, nabízí se ještě jedna konspirační teorie: Dočkalův odchod z Letné zosnovala Slavia, která chce jednoho z hlavních rivalů oslabit a tak koupila svého bývalého hráče přes Čínu do Edenu.


Ne, tak to je snad opravdu jen velká fikce, o které se fanoušci v nadsázce baví.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Nova Cup 2019 - Mikulov

   11:20

   Off-road Maraton (6)

   11:45

   Truck Racing Magazine (9)

 • Nova Sport 2

  • 04:35 07:05

   NBA: Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers

   09:00

   Basketbal: ERA Nymburk - Gaziantep

   10:40

   RunTour – Praha

   10:50

   Element (398)

   11:00

   MONETA Czech PGA Tour (6)

   12:00

   NBA: Toronto Raptors - New Orleans Pelicans

Celý Program