borci první etapa

Dobrodružství začalo! Prokop je po první etapě šestnáctý

Martin Prokop
Zdroj: facebook

Martin Prokop vstoupil do Rallye Dakar 16. místem mezi automobily. První etapu slavné soutěže, která odstartovala v Asunciónu, vyhrál Násir Attíja z Kataru. Účastníci 39. ročníku dnes absolvovali jen 39 kilometrů měřený úsek, na kterém Prokop na vítěze z roku 2015 a jedničku továrního týmu Toyota ztratil 2:16 minuty.

Nejlépe z českých motocyklistů začal Ondřej Klymčiw, který dojel na 31. místě. Josef Macháček byl se čtyřkolkou devátý.

Klymčiw, jenž loňský ročník nedokončil kvůli pádu a vážnému zranění, ztratil dvě minuty a 41 sekund na francouzského vítěze etapy Xaviera de Soultraita.

"Na dvacátém kilometru jsem dojel kluka, který startoval dvě minuty přede mnou a nepustil mě před sebe, což nechápu. V cíli jsme si to trochu vysvětlili, že takhle by se chovat neměl," uvedl Klymčiw ve videokomentáři na sociální síti. "Ztratil jsem tím strašně času. Trať ale byla nebezpečná, bylo tam spousta neznačených děr a nemělo smysl v tom prachu riskovat," dodal.

Do první padesátky se z šestice českých motocyklistů vešel ještě pětačtyřicátý David Pabiška, jenž na De Soultraita ztratil 4:22 minuty. Nejzkušenější český motorkář si v cíli stěžoval na špatnou volbu pneumatik.

"Klouzalo to a jednou jsem upadl. Podsmeklo se mi to v zatáčce. Nic vážného se ale nestalo,"
uvedl Pabiška, jenž startuje Dakaru podesáté. "Bylo strašné vedro a náročná trať. Je to ale jen začátek," řekl Pabiška, kterého stejně jako Klymčiwa přibrzdil soupeř jedoucí před ním.

Zdroj: facebook Martin Prokop

Osmapadesátiletý Macháček, pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek, dokončil první etapu s dvouapůlminutovým odstupem za vítězným Brazilcem Marcelem Medeirosem na devátém místě. Další český jezdec Tomáš Kubiena byl třináctý.

Cíl úvodní etapy je už za argentinskými hranicemi ve městě Resistencia, kamiony se teprve vydají na start.