peníze řeší všechno

Do obchodu o Newcastle vstupuje snoubenka umučeného novináře

Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
Publikováno 29. 4. 2020
Téma:

O fotbalový klub Newcastle United má zájem saudskoarabský korunní princ Mohamed bin Salman. Pokud by k obchodu opravdu došlo, mohly by se stát „Straky“ nejbohatším týmem světa. Cena je nyní stanovena na hodnotě 3,2 miliardy korun. Do hry ale vstupuje snoubenka zavražděného novináře Džamala Chásukdžího.

Newcastle United patří momentálně 13. příčka zatím přerušené Premier League a byznysmen Mike Ashley má plán, jak se navěky zabezpečit. Částka 300 milionů liber je údajně pro kontroverzního saúdskoarabského prince zajímavá.


Je třeba dodat, že obchod by udělal z Newcastle nejbohatší klub na ostrovech. Jmění Bin Salmana totiž nemůže konkurovat ani šejk Mansour, který napumpoval peníze do Manchesteru City.


V Anglii se ale zvedá vlna odporu a do první linie se postavila také vdova po novináři Džamalu Khashoggim, který záhadně zmizel na konzulátu Saúdské Arábie v Turecku. Kauzu, ve které byl zaznamenám jeho příchod do budovy, ale už ne jeho odchod, řešil celý svět. A právě kvůli aktivitám Bin Salmana měl být Khashoggi odstraněn.


„V anglickém fotbalu by nemělo být místo pro kohokoli, kdo se účastní takových odporných činů," uvedl právník Hatice Cenzigové.


I tak se v Anglii mluví o tom, kdo by mohl od nové sezony do klubu v černobílých barvách přijít. Už teď se hovoří o adeptech na lavičku, kde mají největší šance Massimiliano Allegri či Maurico Pochettino. V útoku by se pak mohli představit hvězdy typu Garetha Balea, Edinsona Cavaniho či Antoine Griezmanna.


Ani to ale automaticky nemusí znamenat automatický, okamžitý úspěch. „Peníze nejsou všechno, obzvlášť ve fotbale. Je pravda, že pokud tam přijde takový investor, tak to bude velká výhoda pro klub,“ říká David Rozehnal.


Příkladem může být třeba PSG. „Přišel movitý majitel a nasypal tam spoustu peněz. Přivedl hvězdy, přišli Ibrahimovič, Lavezzi, Cavani, tak ten první rok tak trošku tápali. I když byli napěchovaní hvězdnými jmény, hodně se hledali,“ dodává Rozehnal.


Polepšit by si mohl na výplatní pásce ale třeba bývalý sparťanský brankář Martin Dúbravka. Ten na podzim podepsal nový dlouholetý kontrakt a v klubu jsou s ním nad míru spokojení.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Katalánska (závod MotoGP)

   14:45 16:00
   16:00

   Florbal: SPV - TPS

   18:00

   GCF 62 - Cage Fight Olomouc

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL News

   21:20

   Filip Řeháček - Andalusie

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: AS Monaco - Racing Strasbourg

   14:55 16:55
   16:55

   Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   18:55

   NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets

   20:55

   Fotbal: Stade Reims - Paris Saint - Germain

   22:50

   Fotbal: Leicester City - Arsenal FC

   00:35

   UFC Reloaded (62)

Celý program