peníze řeší všechno

Do obchodu o Newcastle vstupuje snoubenka umučeného novináře

Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
29.4. 2020 20:45
Téma:

O fotbalový klub Newcastle United má zájem saudskoarabský korunní princ Mohamed bin Salman. Pokud by k obchodu opravdu došlo, mohly by se stát „Straky“ nejbohatším týmem světa. Cena je nyní stanovena na hodnotě 3,2 miliardy korun. Do hry ale vstupuje snoubenka zavražděného novináře Džamala Chásukdžího.

Newcastle United patří momentálně 13. příčka zatím přerušené Premier League a byznysmen Mike Ashley má plán, jak se navěky zabezpečit. Částka 300 milionů liber je údajně pro kontroverzního saúdskoarabského prince zajímavá.


Je třeba dodat, že obchod by udělal z Newcastle nejbohatší klub na ostrovech. Jmění Bin Salmana totiž nemůže konkurovat ani šejk Mansour, který napumpoval peníze do Manchesteru City.


V Anglii se ale zvedá vlna odporu a do první linie se postavila také vdova po novináři Džamalu Khashoggim, který záhadně zmizel na konzulátu Saúdské Arábie v Turecku. Kauzu, ve které byl zaznamenám jeho příchod do budovy, ale už ne jeho odchod, řešil celý svět. A právě kvůli aktivitám Bin Salmana měl být Khashoggi odstraněn.


„V anglickém fotbalu by nemělo být místo pro kohokoli, kdo se účastní takových odporných činů," uvedl právník Hatice Cenzigové.


I tak se v Anglii mluví o tom, kdo by mohl od nové sezony do klubu v černobílých barvách přijít. Už teď se hovoří o adeptech na lavičku, kde mají největší šance Massimiliano Allegri či Maurico Pochettino. V útoku by se pak mohli představit hvězdy typu Garetha Balea, Edinsona Cavaniho či Antoine Griezmanna.


Ani to ale automaticky nemusí znamenat automatický, okamžitý úspěch. „Peníze nejsou všechno, obzvlášť ve fotbale. Je pravda, že pokud tam přijde takový investor, tak to bude velká výhoda pro klub,“ říká David Rozehnal.


Příkladem může být třeba PSG. „Přišel movitý majitel a nasypal tam spoustu peněz. Přivedl hvězdy, přišli Ibrahimovič, Lavezzi, Cavani, tak ten první rok tak trošku tápali. I když byli napěchovaní hvězdnými jmény, hodně se hledali,“ dodává Rozehnal.


Polepšit by si mohl na výplatní pásce ale třeba bývalý sparťanský brankář Martin Dúbravka. Ten na podzim podepsal nový dlouholetý kontrakt a v klubu jsou s ním nad míru spokojení.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   11:05 12:50
   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   14:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   16:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

 • Nova Sport 2

  • Basketbal: Casademont Zaragoza - Pszczólka Start Lublin

   11:00 12:30
   12:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

   13:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   14:40

   Ride Aletsch - Geraldine Fasnacht

   15:05

   Rychlá kola (1)

   15:25

   Czech rally 2020 (7)

Celý program