Tenis Česko vs. Španělsko

Dnešku vládnou Češky: Na Fed Cupu postupují do semifinále!

Barbora Strýcová

České tenistky zvítězily v utkání 1. kola Fed Cupu nad Španělskem a postoupily do semifinále. Rozhodující třetí bod přidala v ostravské hale Barbora Strýcová, která porazila v souboji týmových dvojek Laru Arruabarrenaovou 6:4 a 6:4. Předtím v duelu jedniček v úvodní dnešní dvouhře zvítězila Karolína Plíšková nad Garbiňe Muguruzaovou hladce za hodinu a dvě minuty 6:2 a 6:2.

Češky zvítězily nad Španělskem potřetí za sebou a mezi čtyři nejlepší celky Fed Cupu se probojovaly podeváté v řadě. V semifinále, které se bude hrát 22. a 23. dubna, se utkají s vítězem duelu USA - Německo.

Světová trojka Plíšková potvrdila, že se jí proti sedmičce Muguruzaové daří, a porazila ji popáté za sebou. Česká jednička oproti sobotnímu vydřenému vítězství nad Arruabarrenaovou znatelně přidala, byla výrazně lepší na podání i ve výměnách a zápas ovládala.

Ve čtvrtém gamu poprvé sebrala soupeřce servis a brejk následně zopakovala za stavu 5:2. Na úvod druhé sady odvrátila Plíšková dva brejkboly a stejně jako v úvodním dějství při skóre 2:1 obrala Španělku po sérii dobrých returnů o podání.

Úřadující vítězka Roland Garros Muguruzaová se na ostravském kurtu po sobotní výhře nad Strýcovou nečekaně trápila a hladce přišla i o další servis. Pak sice za stavu 1:5 uhrála brejk, ale svoji první singlovou porážku ve Fed Cupu tím jen na pár minut oddálila.

Souboj týmových dvojek nabídl méně razantní údery a delší výměny. Strýcová před třemi lety v jediném předešlém vzájemném duelu s Arruabarrenaovou prohrála, dnes ale světovou sedmdesátku přehrávala a body získávala častými náběhy na síť. Třicetiletá rodačka z Plzně v úvodní sadě dvakrát prolomila soupeřce servis a za stavu 4:3 udržela navzdory třem brejkbolům podání v gamu, který trval téměř dvanáct minut.

V druhém setu světová sedmnáctka Strýcová od stavu 1:2 uhrála čtyři gamy za sebou včetně dvou brejků, závěr si ale trochu zkomplikovala. V osmé hře nevyužila při svém podání dva mečboly a o dva gamy poté ukončila zápas až na pátý pokus, když zahrála kraťas.

Češky útočí na čtvrtý celkový triumf ve Fed Cupu po sobě. Vloni zdolaly ve finále Francii a oslavily zisk páté trofeje za uplynulých šest let. Proti Španělkám týmu chyběla Petra Kvitová, která se zotavuje z operace ruky po přepadení od neznámého útočníka.