Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Hokej Mistrovství světa

Dnes proti Slovinsku: Rodina bez svého Jágra i hráči z českých lig!

Anže Kopitar, Jurij Repe a Blaž Gregorc
Zdroj: NHL media/Profimedia/Koláž TN.cz
Anže Kopitar, Jurij Repe a Blaž Gregorc

Hokejisté České republiky mají dnes na mistrovství světa soupeře ze Slovinska. Tento tým však neradno podceňovat, i když se musí obejít bez své hlavní hvězdy, bez „slovinského Jágra“ Anžeho Kopitara. Na soupisce hokejového trpaslíka jsou i hráči, kteří působí v českých soutěžích. Jeden z nich poskytl před dnešním duelem pro Nova Sport zajímavý rozhovor.

Blaž Gregorc z Hradce Králové, Jurij Repe z Kladna – oba teď ale v Paříži na hokejovém mistrovství světa hájí barvy Slovinska. Moc dobře vědí, že s Anže Kopitarem, nejlepším hokejistou slovinské historie, v podstatě slovinským Jágrem, by jejich výkony byly ještě mnohem lepší. Jenže Kopitar není. "Mohl jet, ale omluvil se, že je unavený. Chce se soustředit na další sezonu. Tady by nám hrozně pomohl psychicky i fyzicky na ledě," řekl pro Nova Sport Jurij Repe, obránce, který je na mistrovství světa vůbec poprvé.

 

Dnes hrají Slovinci proti Čechům a pro Gregorce s Repem je to zvlášť motivující zápas, vzhledem k tomu, že v Česku oba působí. Druhý jmenovaný navíc hraje v Kladně a během léta se s některými českými hráči z NHL na stadionu Rytířů potkává. "S Blažem se na zápas proti Česku velmi těšíme. Osobně se znám s Radko Gudasem a Tomášem Plekancem. Bude to zážitek, zahrát si pro ním," pokračoval Repe.

 

 

Slovinský zadák se v zákulisí šampionátu se zmíněnými kladenskými odchovanci i bavil. "Radko Gudas je tvrďák, velmi se mi líbí jeho styl hry. Když jsme se spolu tady v Paříži ale bavili, nijak mě nestrašil, takový on není, je to skvělý člověk. Až budu ale na ledě, vím, že si na něho musím dávat bacha (směje se). Pokecal jsem také s Tomášem Plekancem a Jakubem Voráčkem, ale o hokeji jsme se příliš nebavili," přiznal Repe.

 

Češi se byli ve svém volnu projít po památkách. To si nenechal ujít ani slovinský tým, který si prohlédl i luxusní módu v centru Paříže. "Byli jsme u Eiffelovy věže, navštívili jsme nějaká muzea a také čtyřpatrový obchod Louis Vuitton. Ale z jídla zatím nadšený nejsem, alespoň ne z toho, co máme na hotelu," vyprávěl Repe.

 

 

Paříž byla v poslední době zahalena i hrozbou terorismu. Jak tam tedy během šampionátu vypadá bezpečnostní situace? "Před hotelem stojí strašně policistů a vojáků a nemůže se tak k němu nikdo ani přiblížit. S námi pak všude chodí policisté a vojáci, je to fakt hustý. Ochranka na motorkách zastavuje auta před naším autobusem, my tak nikde nemusíme stát a čekat. Tohle jsem ještě nikdy nezažil," pochvaloval si Repe.

 

KONKRETNĚ K DNEŠNÍMU UTKÁNÍ:

 

Slovinsko je sice opravdu hokejový trpaslík, jelikož má ve své zemi jen 117 registrovaných dospělých hokejistů, ale i obrovskou hvězdu. Tou je několikrát zmíněný Anže Kopitar, který je v NHL kapitánem Los Angeles a ročně bere v přepočtu 165 milionů korun, což je víc, než berou celkově všichni hráči ve slovinské reprezentaci.Jenže Anže Kopitar na turnaji není, stejně tak chybí i jeho bratr Gašper, který působí v nižší americké soutěži ECHL. Hokej už rovněž nehraje Robert Kristan, bývalý vynikající gólman, který působil v Pardubicích či Chomutově, ale po loňské sezoně ukončil kariéru.I tak je v týmu řada zajímavých jmen. Mužstvo táhne kapitán Jan Muršak, který je po Kopitarovi jediný Slovinec, jenž si zahrál NHL (působil v Detroitu Red Wings). Poslední čtyři roky hraje v KHL za CSKA Moskva. Na soupisce Slovinska jsou i další tři hráči z KHL – Žiga Jeglič, Rok Tičar a Robert Sabolič, kterého mohou čeští fanoušci znát z pražské Sparty.
 


Tento tým je jedna velká rodina, plná skvělých kamarádů a bojovníků. I když hlavním cílem Slovinska je udržet účast v elitní divizi i pro nadcházející šampionát, jistě Čechům nedá nic zadarmo. Pro sázkové kanceláře je však jasným favoritem Česká republika.
 

 

Soupiska Slovinska pro MS:

 

Brankáři: Luka Gračnar (Salcburk, EBEL), Gašper Krošelj (AIK Stockholm, Švédsko), Matija Pintarič (Lyon, Francie)

 

Obránci: Sabahudin Kovačevič, Klemen Pretnar (oba Junosť Minsk, Bělorusko), Blaž Gregorc (Hradec Králové, Česko), Aleš Kranjc (Bad Nauheim, Německo), Matic Podlipnik (Lyon, Francie), Jurij Repe (Kladno, Česko), Mitja Robar (Klagenfurt, EBEL), Andrej Tavželj (Angers, Francie), Luka Vidmar (Frederikshavn, Dánsko)

 

Útočníci: Boštjan Goličič, Anže Kuralt, David Rodman (všichni Grenoble, Francie), Aleš Mušič (Lublaň, EBEL), Žiga Jeglič (Slovan, KHL), Jan Muršak (CSKA Moskva, KHL), Ken Ograjenšek (Štýrský Hradec, EBEL), Žiga Pance (Klagenfurt, EBEL), Nik Pem (Heilbronn, Německo), Robert Sabolič (Vladivostok, KHL), Rok Tičar (Jekatěrinburg, KHL), Jan Urbas (Bremerhaven, Německo), Miha Verlič (Villach, EBEL)

 

Trenér: Nik Župančič
 

Anketa

Jak dopadne do rozhodnutí utkání Česko vs. Slovinsko?

Hlasovalo 60 lidí.

Lukáš Jůdl TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Nova Cup 2019 - Mikulov

   11:20

   Off-road Maraton (6)

   11:45

   Truck Racing Magazine (9)

 • Nova Sport 2

  • 04:35 07:05

   NBA: Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers

   09:00

   Basketbal: ERA Nymburk - Gaziantep

   10:40

   RunTour – Praha

   10:50

   Element (398)

   11:00

   MONETA Czech PGA Tour (6)

   12:00

   NBA: Toronto Raptors - New Orleans Pelicans

Celý Program