Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 22.11. 2016 16:28
pan plavec odchází do důchodu

Devětadvacátou medaili už nepřidá! Král olympiád ukončil kariéru

Michael Phelps
Zdroj: ČTK/AP
Michael Phelps

Z olympijských her přivezl třiadvacet zlatých medailí, k tomu přidal tři stříbra a dva bronzy. Další už však nepřidá. Nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps totiž oficiálně ukončil kariéru.

Americký plavec si připsal celkem pět účastí na olympijských hrách. Poprvé se pod pěti kruhy představil už před šestnácti lety v Sydney, to mu bylo teprve patnáct let. Už tehdy ukázal, že je velkým příslibem, když se probojoval do finále závodu na 200 metrů motýlek a skončil pátý. Své druhé vystoupení, o čtyři roky později v Aténách, už vyšperkoval šesti zlatými medailemi, k nimž přidal ještě dva bronzy.
 

Vůbec nejlepší olympijské hry ale zažil před osmi lety v Pekingu, kde se postavil na start v osmi disciplínách a ani jednou nepoznal přemožitele.
 

O čtyři roky později v Londýně vybojoval čtyři zlaté a dva stříbrné kovy, následně ukončil kariéru. Předloni na jaře se ale k závodnímu plavání vrátil a udělal dobře. Nejen, že se dokázal kvalifikovat na olympijské hry v brazilském Rio de Janeiru, ale domů si odvezl dalších pět zlatých placek a jednu stříbrnou.

Do paměti fanoušků se ale vryl i závod na sto metrů motýlek, v němž podlehl singapurskému mladíkovi Josephu Schoolingovi. Příběh závodníka, který se jako malý kluk fotil právě se svým idolem a o řadu let později jej zdolal na olympiádě, pak doslova obletěl svět.
 

I přes tuto porážku zůstal Michael Phelps legendou nejen mezi plavci, ale i mezi ostatními sportovci. Se ziskem osmadvaceti olympijských medailí, z toho třiadvaceti zlatých, je vůbec nejúspěšnějším sportovcem olympijské historie.

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: Carolina Hurricanes - Washington Capitals

   09:00

   Ranní Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Carolina Hurricanes - Washington Capitals

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 01:45 02:15

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   02:15

   Házená: Füchse Berlín - THW Kiel

   09:00

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   10:45

   Ligue 1 Highlights (33)

   11:40

   UFC Unleashed (3)

   12:30

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Fieberbrunn)

Celý Program