naprostá tragédie

Děsivé dostihy ve Slušovicích: Tři koně utratili, těla odklidí až v pondělí!

Tomáš Rambousek
Tomáš Rambousek
28.6. 2020 13:43
Téma:

Na slušovickém závodišti přišli o život v průběhu sobotních dostihů hned tři koně. Na extrémně tragickou událost ale nedokázali pořadatelé včas reagovat a těla uhynulých koní zůstala na dráze až do nedělního dne. Podle vyjádření organizátorů přijede kafilérie až v pondělí.

Dostihy se do Slušovic vrátily po dlouhé pauze, přestávku zavinila koronavirová pandemie. Protože však byly čerstvě povoleny akce pro 1000 účastníků, rozhodli se pořadatelé plánovaný sobotní mítink uspořádat.


Přitom vyzývali obecenstvo, aby se chovalo ohleduplně a v souladu s hygienickými normami pro danou situaci. „Ve vlastním zájmu a v zájmu všech účastníků dostihů je nutno zachovávat všechna hygienická pravidla a nařízení. Buďte ohleduplní a tolerantní,“ stálo v propozicích dostihového dne na oficiálních stránkách slušovického závodiště.


Podle informaci TN.cz došlo bohužel v sobotu odpoledne k několika tragédiím a veterinář musel postupně uspat čtyři koně. Oragnizátoři však tvrdí, že byli jen tři. Problémem pro místní obyvatelstvo ale zůstala nečinnost organizátorů. Zajištění odklizení koní se zajistit nepodařilo.


„Je to ostuda, my to víme a není to vůbec příjemné. Kafilérie ale bohužel nepřijede dřív než v pondělí,“ říká Zdeněk Karlach z občanského sdružení Dostihy Slušovice, která akci pořádala.
 

Přitom v průběhu sobotního večera po skončení dostihů pak ještě na slušovickém závodišti probíhala zábava. Těla koní bylo ještě v neděli po obědě možné najít uprostřed dostihové dráhy, která mimo dostihy slouží i jako golfové hřiště.


„Je bohužel neuvěřitelné, jak tu probíhají dostihy a co se děje s utracenými koňmi. Vždyť na volně přístupné ploše, když půjdete na procházku, trefíte ne jednu, dvě, ale hned čtyři mrtvoly koní, které jsou překryty jen plachtou nebo igelitem, bez označení, bez ničeho,“ říká svědek události Petr Řepišťák.


Těla utracených koní tlela ve Slušovicích na sluníčku ještě v neděli odpoledne, kdy se teplota vyšplhala na 41 stupňů Celsia.


V minulosti to ale prý bylo ještě horší, připouští zástupce závodiště. „Před lety jsme tu měli mítink o velikonocích, a uspaní koně tam leželi od soboty až do úterý a není to vůbec příjemné. Pak jsou těla nafouklá, navíc z koní musíte sundat podkovy, jinak vám je kafilerie nevezme. My s tím bohužel opravdu nedokážeme nic dělat, mrzí nás to," vzkázal Karlach.


Závodiště ve Slušovicích slouží mimo dostihy i jako relaxová zóna. V průběhu posledního červnového víkendu se ale lidé tomuto prostoru vyhýbají. Na rozkládajících se tělech dostihových koní, které čelí ostrému slunečnímu svitu už se usídlily masařky a pach se šíří okolím.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Gruzie - Fidži

   12:55 14:55
   14:55

   Element (428)

   15:10

   Ragby: Irsko - Skotsko

   17:10

   Major League Soccer Highlights (17)

   17:40

   Ragby: Wales - Itálie

   19:35

   NBA 2020

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Nîmes Olympique - Olympique Marseille

   12:30 14:15
   14:15

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   16:40

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace

   16:55

   Fotbal: Stade Rennes - RC Lens

   18:55

   Fotbal: Sporting Kansas City - Minnesota United FC

   20:40

   Element (428)

Celý program