Fotbalový inspektor

Derby ve Stárkově rozhodl žolík v nastavení. Hřiště lajnoval předseda

Fotbalový inspektor tentokrát zavítal na Náchodsko, kde v okresním přeboru už nějaký čas usiluje o postup Sokol Stárkov. Na úvodní zápas sezóny s Velkou Jesenicí přišly dvě stovky diváků!

Stárkovští měli na postup našlápnuto už v loňské sezóně, před koronavirem vedli tabulku, jenže teď začínají od nuly. Přesto by byl postup do 1. B třídy splněným snem. Naposledy ji Stárkov hrál v osmdesátých letech.

„Tehdy se tu hrál opravdu dobrý fotbal. Teď máme mladou generaci a doufáme, že by mohla být podobně úspěšná, jako ta starší. Začínáme s mládeží, máme mladší předpřípravku, pak přípravku, to znamená dva týmy malých kluků mezi 6 a 9 lety. Ti u nás taky hrají,“ vypráví předseda klubu Luboš Gorgán.

Nejen shánění peněz ale musí předseda klubu zvládnout. Protože přeháňka spláchla už nalajnované hřiště, musel znovu do akce s lajnovačkou a vápnem. U rozhodčích nakonec nalajnování prošlo. „V tomhle jsem měl premiéru, nikdo tady nebyl, tak jsem si to musel vzít na triko. Dělal jsem to poprvé. Nevím, jestli to je rovný,“ vyprávěl s úsměvem.

Na derby se nachystal i hlavní pořadatel. Dokáže prý roztrhnout rozvášněné fanoušky nebo najít balon zakopnutý v hustém porostu. „Musíme to hlídat, pak ty balony nechceš hledat tejden po zápase,“ ví moc dobře Jiří Cinka.

Na domácí zápasy chodí v průměru stovka diváků. Vstupné je dvacet korun, děti a senioři platí polovinu. Tentokrát přišel dvojnásobek, hlad po fotbalu byl velký.

Zatímco se plnila místa k sezení, oba týmy se rozcvičovaly a trenéři udělovali poslední pokyny. „Trénovali jsme dvakrát týdně, potřebujeme vyhrát, v poháru jsme je porazili,“ vyprávěl hostující trenér Sokola Velké Jesenice Jaroslav Pavlát. Motivace tak byla i na straně domácích. „Máme jim co vracet, je to zrovna těžkej zápas na začátek,“ věděl Karel Köhler, trenér Sokola Stárkov.

Hned v prvních minutách zápasu se neskutečně předvedli oba brankáři, a tak se dlouhou dobu hrálo bez gólů.

Poločasová přestávka přišla divákům vhod, došlo na občerstvení a nejvíc se prodával párek a bramborák. Už o poločase stovka fanoušků zvládla vypít dva sudy piva.

Až pak začalo na hřišti pořádné drama. Domácí šli do vedení v 74. minutě, o 10 minut později Jesenice vyrovnala. Ale nakonec v první minutě nastavení urval vítězství pro domácí střídající žolík Jan Bárta. „Trenér mi dal šanci, padlo to tam,“ měl radost hrdina sobotního odpoledne.

Vyhrocenou koncovku trestal rozhodčí celou řadou žlutých karet. A dokonce došlo i na menší strkanici, zkrátka to bylo derby, jak má být. Stárkov ho vyhrál 2:1.