liga národů

Další příjemný bonus! První flek zajistil Čechům zadní vrátka pro MS

Česká fotbalová reprezentace
Zdroj: Štěpán Černý / Česká fotbalová reprezentace
Česká fotbalová reprezentace
Téma:

Vítězství ve skupině B2 v Lize národů s sebou nenese jen výzvu v podobě měření se s mezinárodní špičkou, ale také je důležitým fragmentem v boji o postup na světový šampionát v Kataru.

Ten bude na programu za dva roky a kvalifikace na něj startuje již na konci března. Své soupeře se Česká republika dozví 7. prosince, kdy proběhne los.

 

Klíč k postupu je následující: z deseti skupin budou mít jistotu všichni jejich vítězové. Celky z druhých míst se pak poperou o poslední tři volná místa v baráži.

 

Tam se vytvoří tři čtyřčlenné skupinky, kde si to spolu celky rozdají v rámci pavouka. Adept na postup tak bude muset pokořit hned dva protivníky.

 

A právě v této fáti vstupuje do hry Liga národů. Desítku "poražených" doplní dva šampioni některé ze skupin, a to podle výkonnostní úrovně a získaných bodů.

 

 

Znamená to tedy, že v případě neúspěchu dostanou postupně šanci Francie, Belgie, Itálie a Španělsko ze skupin "A", Češi jsou na sedmém místě pořadníku. Před nimi jsou Wales a Rakousko.

 

V případě, že se alespoň pět z výše vypsaných mužstev umístí v kalifikační skupině na prvním či druhém místě, tak by se do baráže dostali i Češi, pro které by to byla záplata na případný neúspěch.

 

I když je tato "berlička" vítanou rezervou, dá se předpokládat, že reprezentace se na ní nebude chtít spoléhat a půjde za umístěním na prvním či druhém místě přímo ve své skupině.

 

 

Český trenér Jaroslav Šilhavý tak může dosáhnout další mety. Na tiskové konferenci po zápase se Slováky totiž připomněl, že zatím dokázal splnit všechny stanovené cíle.

 

"Když jsem tým před dvěma lety přebíral, tak jsem měl za úkol jej udržet ve skupině B. To se povedlo, stejně jako postup na EURO. Zatím poslední metou bylo pokusit se postoupit do elitní skupiny," vyjmenoval.

 

Pokud by se plzeňskému rodákovi povedlo tým do Kataru dostat, stal by se po Karlu Brücknerovi teprve druhým koučem, který by s reprezentací startoval na světovém šampionátu.

 

Při zatím jediné účasti v roce 2006 se Čechům nepovedlo postoupit ze skupiny, ve které skončili třetí po porážkách 0:2 s Ghanou a Itálií.

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Element (431)

   21:50 22:05
   22:05

   NHL: Arizona Coyotes - San Jose Sharks

   00:50

   Petr Mrázek - český gólman v NHL

   01:05

   NHL: Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes

   03:45

   Nejlepší momenty roku 2020 na Nova Sport

   09:00

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

   20:55 22:55
   22:55

   NBA - akce měsíce

   23:05

   NBA: San Antonio Spurs - Houston Rockets

   01:30

   Rychlá kola (1)

   02:00

   Czech rally 2020 (7)

   02:30

   Florbal: TPS - Oilers

Celý program