Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

rallye komplikace

Dakar zastaven! 9. etapa se nepojede, počasí vše komplikuje

Ales Loprais
Zdroj: facebook

Dnešní 9. etapa Rallye Dakar se neuskuteční. Organizátoři ji byli nuceni zrušit s ohledem na nepřízeň počasí. Po silných bouřkách a následných sesuvech půdy se řada doprovodných vozů nedokázala v úterý dostat do bivaku v Saltě. Hlavní přístupová cestě byla totiž zavelena.

"Ve středu by se měly všechny vozy a týmy seskupit v Chilecitu a rallye bude pokračovat ve čtvrtek," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě. Počasí poznamenalo i běžný život v oblasti, kde se momentálně závodí. Tisíce lidí byly evakuovány a dva zemřeli.
 

Čeští účastníci rallye problémy avizovali již v úterý večer evropského času. "Utrhl se tu kus skály, stojíme a vyhrožují, že to může trvat několik hodin, možná i dní. Máme alternativu vrátit se zpátky do Bolívie, ale to je zajížďka asi 750 kilometrů," řekl na facebooku šéfkonstruktér týmu Buggyra David Vršecký.
 

Náhradní cestou museli vyrazit i jezdci. "Závodníky posílají skrz kopce přes 5000 metrů vysokou horskou cestu. Spíme tady na silnici a brzo ráno jedeme, máme to 1000 kilometrů přes kopce," uvedl Martin Prokop, jenž se v úterý posunul na 14. místo v kategorii automobilů.
 

"Musíme se do čtvrtečního rána dostat do bivaku, nejpozději hodinu před startem. Ale nevím, co tam budeme bez doprovodu dělat, když to nestihnou. Beru si do auta stan, oblečení a zásoby až do konce závodu. Ještě že to je SUV," dodal Prokop.
 

Dnešní etapa je již druhá, kterou pořadatelé zrušili. Kvůli silným bouřkám se nezávodilo ani v sobotu, páteční a pondělní etapa byly poté výrazně zkráceny. "Není to pro nás překvapení. To je Dakar, od začátku jsme věděli, že to bude komplikované, protože se koná v těchto zeměpisných oblastech a složitých klimatických podmínkách," uvedl ředitel závodu Etienne Lavigne pro AFP.
 

ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:05 16:10

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

   18:45

   Eintracht Frankfurt - Arsenal FC

 • Nova Sport 2

  • 15:05 16:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

   18:15

   MAXI TIP Poker Tour (17)

   18:45

   PSV Eindhoven - Sporting CP

Celý Program