nejslavnější rally

Dakar začal: Češi dojeli na sekundu shodně, Macháček ztrácí 7 hodin!

Téma:

V Saudské Arábii odstartoval nejtěžší závod světa Rally Dakar. Hned v první etapě se českým pilotům kamionů povedl neuvěřitelný kousek. Po téměř osmi stech kilometrech dojeli Martin Macík a Martin Šoltys v úplně stejném čase a oba skončili na pátém místě.

Nad vzácnou shodou kroutili hlavou i sami pořadatelé. "Vlastně jsme předjížděli všechny ty vysavače a bylo hrozně kamení, takže páté místo je úplně úžasné," neskrával nadšení Martin Šoltys. A mohlo to být prý ještě lepší. Jenže v půlce etapy etapy musel Šoltys hodně zvolnit. "Přestal dobíjet alternátor při vysokých otáčkách, tak radši jsme jeli trošíčku pomaleji," přiznal.

První etapu vyhrál mezi kamiony Rus Šibalov s Kamazem. Velkou smůlu měl ale Šoltysův týmový parťák Josef Macháček. Premiéra s buggynou mu podle představ nevyšla. Zastavil se hned 3 kilometry po startu. "Nám to nejede, nejede nám to, hotovo," byl slyšet zmar pětinásobného vítěze Dakaru.

Hotovo naštěstí ale nebylo. Závadu Macháček s Tošenovským přece jen opravili a do cíle dojeli na 41. místě. Nabrali sedmihodinovou ztrátu, ale v soutěži zůstali. "Důležité je, že jsme v bivaku u mechaniků, kteří se na to vrhnou dají to do pořádku."

Překvapení zažili pořadatelé mezi automobily. Nejrychlejší byl senzačně Litevec Žala. V kategorii automobilů byl Martin Prokop dvanáctý, těsně za dvojnásobným šampionem formule 1 Fernandem Alonsem. Na dvou kolech kraloval Australan Price.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program