slavný závod

Dakar ve stínu smrtelné nehody. Je to ruleta, říká Macháček

Téma:

Nedělní sedmou etapu rallye Dakar poznamenala tragédie. Po havárii zemřel portugalský motorkář a jedna z velkých hvězd soutěže Paulo Goncalves. Z piety za něj byla zrušena pondělní osmá etapa pro motocyklisty a čtyřkolky.

Byla to rána pro všechny. Po dojezdu brečeli i tvrdí chlapy. Nikdo se za slzy nestyděl. Goncalves patřil mezi největší hvězdy Dakaru. Před pěti lety tu skončil celkově druhý. Svůj sen vyhrát už si ale nikdy nesplní. Na dvoustém sedmdesátém šestém kilometru havaroval a po transportu do nemocnice zemřel. Bylo mu čtyřicet let.

„Jeli jsme kolem, viděli jsme motocykl, myslím, že tam nehavaroval sám. Byl to takovej spornej bod, ale to je prostě Dakar, a to je ruleta a vždycky jeden nebo dva lidi se nevrátěj,“ řekl zkušený český závodník Josef Macháček.

Kolem jel i kamioňák Martin Šoltys. V tu chvíli vůbec netušil, že se stala tragédie. „K tomu není co říct, je to prostě Dakar, jediný, co můžu říct, že za celou posádku bychom chtěli vyjádřit upřímnou soustrast.“

Výsledky tentokrát nikdo neřešil, ale etapa se dojet musela. Šoltys skončil nakonec třináctý a celkově se posunul zpět na devátou příčku. Loprais je čtvrtý a Macík pátý.


„Bylo to hrozně rychlý. Vůbec se mi to nelíbilo, není to vůbec technický. Fakt jsme celej den jeli pořád 140. Máme asi 4 penalizace za překročení rychlosti, sice o jeden blbej kilometr, ale my letíme furt rovně a stačí trošičku nějakej kopeček, takže to auto se rozjede na 141,“ konstatoval Šoltys.

S rychlostí se pral i jeho týmový parťák Josef Macháček. I on povolený limit překročil. I tak ale zajel Macháček zatím svou nejlepší letošní etapu. Dojel třináctý a celkově už je pětadvacátý.

Mezi automobily dál drží vedení Carlos Sainz. Martin Prokop je třináctý. Motorkářům kraluje stále Američan Ricky Brabec.
 

Martin Pouva, vat TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Finále Východní konference NHL 2019

   23:20 01:10
   01:10

   NHL: David Pastrňák - český gólostroj

   01:25

   Basketbal: LeBron James - NEJ akce 2015 - 2020

   02:00

   Basketbal: Chris Paul - NEJ akce 2015 - 2020

   02:30

   25 - year anniversary Verbier

   09:00

   Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • UFC: Jorge Masvidal

   22:05 01:55
   01:55

   UFC Reloaded (29)

   03:00

   UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   09:00

   Fotbal: DFB - Pokal Finále 2018: Bayern Mnichov - Eintracht Frankfurt

   10:50

   UFC Reloaded (29)

   11:50

   FIVB Beach Volleyball - Tokio

Celý program