Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

blog josefa kaliny unikátní reportáž

Dakar je tady! Pohled do zákulisí české posádky a historie kamionů

Fandové motorismu se konečně dočkali. V Paraguayi začal nejtěžší závod světa Rallye Dakar. V soutěži kamionů se představí i dvě česká želízka v ohni - Martina Kolomý a Aleš Loprais. Zároveň můžete díky našemu spolupracovníkovi Josefu Kalinovi nahlédnout i do zákulisí slavného závodu.

V sobotu proběhly v Paraguayském Asunciónu přejímky vozů a lidí před Dakarem 2017. V té naší slavné kategorii se to týká tří posádek, dohromady tedy devíti chlapů. V sedačkách Tater Buggyra je to taková elitní šestka. Martin Kolomý s bratry Kiliány a Aleš Loprais (zase Loprais, i když trochu mladší) se známými soutěžáky Honzou Tománkem a Jirkou Strossem.

 

Už třicet let závodí Češi s nákladními auty neboli kamiony všude po světě, a tak se z toho stala taková národní kategorie. Tatra a Liaz! Dneska už ve světě motorismu tahle jména nikoho neudiví, ale nebylo tomu tak vždycky.
 

V roce 1985 se nás Francouzi ptali, jestli jsme z Ruska a o rok později si pletli značku Tatra s Indickou Tata. To všechno Dakar změnil!
 

Tatra a Loprais to je pojem a všichni vědí, že podobně jako Holanďané, jsou Češi ten malý bláznivý nárůdek, který tak rád závodí. Já jsem rád, že jsem se do toho taky trochu přimotal.

 

Liazku, ze které už zbyla jenom karoserie, bude pilotovat mladý Mates Macík v partě s Fandou Tomáškem a Michalem Mrkvou. Mladí junáci, ti by mohli překvapit. Na rozdíl od Tater s nimi nikdo moc nepočítá, a to je velká výhoda.
 

Ale abych byl přesný, co se týče našich krajanů v kamionech. Rychlou závodní asistenci pojedou v MANu tři Češi v čele s dalším slavným soutěžákem Karlem Trněným a nesmím zapomenout na Mirka Martince v Tatře Jamal, ručně ovládané andorským paraplegikem Albertem Loverou. Míra dostal do těla vloni a letos to nebude lepší.
 

Dnes už to vypukne a já doufám, že budu mít pro vás dostatek drbů, které se ve výsledkových listinách neobjevují.

Josef Kalina TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:35 03:30

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Hokej: St.Louis Blues - vítěz Stanley Cupu 2019

   11:30

   NBA 2019

 • Nova Sport 2

  • 02:10 03:00

   UFC Now (17)

   03:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   09:00

   World Matchplay Darts 2019

   11:25

   MAXI TIP Poker Tour (8)

   11:50

   RunTour – Liberec

   12:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

Celý Program