Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2017 10:17
blog josefa kaliny unikátní reportáž

Dakar a další dlouhá etapa: Kolomý zachraňoval Lopraise!

Martin Kolomý, řečený „strašný obr Kolomajz“ má letos opravdu pech. Jestli jsem to nepřivolal tím příslovím o prvním vyhrání? Vždycky, když se dosápe na vrchol, srazí ho nějaký hloupý problém. A teď se to ještě komplikuje neustálým rušením rychlostních vložek.

Jistá naděje spočívala ve včerejší speciále z La Paz (322 km), která končila v Uyuni (čti Ujuny) na břehu Velkého solného jezera. Etapový cíl byl trochu výjimečný, protože nebyly doprovody, a tudíž si hoši budou muset vystačit sami. Ti naši to umějí, a tak mohli trochu zariskovat a zaútočit, zatímco ostatní museli šetřit stroje.

 

Jenomže všechno je jinak! Z 320 kilometrů se stalo další reorganizací pouhých 160, a jak já to tam znám, probíhalo to po rychlé pistě kolem toho zmíněného soliska. Něco tam získat je prakticky nemožné. Všichni jedou na limitu, není kde zabloudit a příčné kanály, které vloni Martina tak zaskočily, se dají uhlídat. Navíc oba naši startují zezadu, což znamená nepřetržitou snahu o předjetí o hodně pomalejších kamionů a osobáků. Další den v pytli!

 

Musím se zmínit o startovní pozici do včerejšího dne, která vyplývá z výsledku poslední regulérně odjeté polo-speciály 6. ledna. Mezi osmi prvními jsou tři Rusové na Kamazech, což není žádné překvapení a tři Bělorusové na Mazech, což překvapení je! Ještě před třemi lety jsme tyhle auta překřtili na kombajny.


To, že všichni jedou na předních místech, nemůže být náhoda. Mají totiž, stejně jako Rusové, vypracovanou strategii, a protože jsou to tovární týmy, dokáží ji dodržovat. Řekněme, že je to takový vojenský systém: neposlechneš – vyletíš a půjdeš na linku montovat nápravy.
 

Pro nás by to měl být důvod k zamyšlení. Téhle rudé armádě vzdoruje jenom De Rooy a jeho Iveco tým. To sice není armáda, ale strategie je patrná. Gerard, i přes počáteční potíže, jede v klidu a Van Genugten mu kryje záda. Vloni jsme to s Jardou Valtrem zažili na vlastní kůži. V první polovině Dakaru se rozdávají karty a k tomu se musí přistupovat s rozmyslem. Kolikrát už jsem to omílal. Kdy se to už konečně naučíme?
 

Takže Kolomajz jedenáctý s devítiminutovou ztrátou a Aleš sedmnáctý. Bez toho předjíždění mohli být oba někde na špici. Podstatné je, že auta fungují. Mates Macík dvanáctý, to není vzhledem ke čtvrtému startovnímu místu nic moc, ale určitě nedivočil, což je dobře.
 

Martin Prokop čtrnáctý a útok na první desítku se nedaří. Hlavně aby to dojel, i to by byl s jeho prototypem zázrak.
 

Naši, plus Svitko, taky nic moc, ale tyhle rychlostní závody jsou opravdu jenom na rozbití huby.
 

Dneska ještě v horách a zpět do Argentiny. Tři opravdové dakarské etapy nastanou potom.
 

Josef Kalina TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   Hokej: NHL – play-off

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Vegas Golden Knights - San Jose Sharks

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 02:30 03:15

   UFC Unleashed (2)

   09:00

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   10:40

   Czech rally 2019 (1)

   11:05

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   11:15

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   13:00

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

Celý Program