Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 5.1. 2017 10:16
blog josefa kaliny unikátní reportáž

Dakar 3. etapa: Konec začátku a naprosto úžasný Martin Prokop

Tak by se dal nazvat včerejší blázinec. Pro těžkou volbu dvě „krátké“ speciály, 200 kilometrů rozdělených přibližně napůl. Částečně jiná trasa kamionů se volí tam, kde průjezd horami je příliš úzký, nebo je to terén tak náročný pro osobáky, že by jejich nóbl piloti kňourali, že je předjíždějící obludy ohrožují. Potom se to rozdělí. V tomhle případě věřím důvodu číslo jedna, protože tu krajinu znám.

Ze severu k jihu se táhnou dvě masivní pohoří Cumbres Calchaguies a Sierra de Aguas Callentes. Některé jejich kopečky mají i přes 6000 metrů, závodníci se však vyhoupnou tak maximálně do 4000. I to je dost. Mezi horami se táhne písečné a prašné údolí až k San Salvadoru de Jujuy, kde je cíl. Po včerejší rychlodráze je vše úplně naopak.
 

 

Pro náklaďáky je to tristní záležitost, protože, po první krátké části speciály, mají ujet asi 500 kilometrů takzvané neutralizace a potom zase začít závodit. Protáhne se to do večera, pro nás do půlnoci.
 

První půlka speciály dopadla výborně. Kolomý druhý, Aleš Loprais čtvrtý. Rozdíly jsou samozřejmě opět minutové, ale jedna pozoruhodnost tu přeci jenom je. Gerard de Rooy, horký favorit a loňský vítěz přijel se ztrátou třiceti minut. Buď spravoval, nebo s tím někde klepnul.
 

Druhá část se nějak nepodařila Alešovi, i když na posledním průjezdním bodu byl pořád čtvrtý. Pak se odporoučela technika.
 

 

V kamionech se to vůbec začíná zamotávat. Kromě De Rooye se taky někde zdržel Van Den Brink a Viazovič. Nikolaev sice vyhrál, ale jejich další rychlíci nějak pokulhávají. A nebo se drží staré ruské strategie „ adin na směrt“ a ostatní ho bekují. Tak Martínku pozor! Nenech se vydivočet!

Úplně se mi svírá osrdí, protože Kolomajz dojel druhý jenom s několikavteřinovým rozdílem za Nikolaevem a celkově je druhý! Kiliani: Držte ho na uzdě, pořád jsme na začátku, kdy se rozdávají karty, a hrát se bude až v druhé půlce!
 

Naprosto úžasný byl Martin Prokop. Deváté místo popírá moji televizní teorii o marném boji s továrními týmy, ale v tomhle případě se mýlím rád. Nelze ovšem zapomenout, že těm světovým hvězdám dělají každou noc pojízdné továrny skoro nová auta, což Prokop nemá k dispozici.
 

 

Včera jsem v televizi mluvil o železobetonovém dědku Macháčkovi a už je to tady. Pepek předvedl, že umí těžké terény a dojel v souboji s divokými Jihoameričany třetí. Klobouk dolů!
Milan Engel předjel Klimčiwa, ale pořád je to třetí desítka a někde se mi ztratil David Pabiška. Jak ho znám, tak to snad vydrží.
 

Mates ( Macík jr.) s Liazkou se drží v elitě, ale dneska už se opravdu jede do hor, do Bolivie, do bolení hlavy a přidušených motorů . Začínají muka.
 

Josef Kalina TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   SSC Neapol - Arsenal FC

 • Nova Sport 2

  • 02:05 04:05

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   04:05

   Natural Track Luge - World Cup (Deutschnofen)

   04:30

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Kicking Horse)

   05:05

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   09:00

   Fotbal: Olympique Lyon - Angers SCO

   10:45

   Magazín NBA Action (29)

Celý Program