Snad bude v pořádku

Cyklistická vražda? Závod skončil děsivým pádem Štybarova kolegy

Otava redakční fotka
Marek Otava
Publikováno 6. 8. 2020

Doslova hororovým pádem skončil dojezd během první etapy cyklistického závodu Kolem Polska. Nizozemec Groenewegen v souboji o vítězství natlačil na bariéru svého soupeře Fabia Jakobsena a ten musel být následně v bezvědomí odvezen vrtulníkem do nemocnice.

Hned první etapa závodu WorldTour v Polsku přinesla velký incident. Dylan Groenewegen v cíli natlačil svého krajana Fabia Jakobsena na bariéru, ten ji v rychlosti kolem 80 km/h přeletěl a při svém pádu ještě smetl stojícího fotografa.

 

Srážka se navíc neobešla bez zranění, a to velmi vážných. Fabio Jakobsen tak musel být v bezvědomí odvezen do nemocnice a jeho stav byl původně kritický. „Dělali jsme všechno, co jsme mohli, ale bylo to velmi těžké. Jde o vážné poranění hlavy, má zlomené obě čelisti, takže byly i problémy s intubací. Srdce funguje dobře, je stále naživu a doufáme, že vyhraje,” zněly první slova lékařky závodu Barbary Jerschinové.

 

Později však přece jenom z nemocnice přišly pozitivnější zprávy, které mluvily o tom, že cyklista nemá zlomený obratel a jeho stav je stabilizovaný, nicméně stále je udržován v umělém spánku.


V cíli to však pořádně schytal závodník stáje Jumbo - Visma Dylan Groenewegen, který svým počínáním kolizi způsobil, aby dojel první. Sám sice skončil na zemi. Následně byl však dodatečně diskvalifikován a první místo připadlo spadnuvšímu Jakobsenovi.

 

 

Groenewegen by měl být vyloučen i ze závodu, mluví se však i o mnohem tvrdších trestech. „Od Groenewegena to byl zločin. Za tohle by měl jít do vězení," nebral si servítky šéf týmu Deceuninck-Step Patrick Lefevere, za který jezdí jak zraněný Jakobsen, tak týmový parťák Zdeněk Štybar, který následně zveřejnil fotografii, kde vyjadřuje svému nizozemskému kolegovi podporu.

 

Celým incidentem se bude zabývat i Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která už však Greonewegenovo jednání odsoudila a dá se tak očekávat velký trest.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Marseille - AS Saint - Étienne

   09:00 10:45
   10:45

   RunTour - Olomouc

   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

Celý program