Snad bude v pořádku

Cyklistická vražda? Závod skončil děsivým pádem Štybarova kolegy

Otava redakční fotka
Marek Otava
6.8. 2020 7:04

Doslova hororovým pádem skončil dojezd během první etapy cyklistického závodu Kolem Polska. Nizozemec Groenewegen v souboji o vítězství natlačil na bariéru svého soupeře Fabia Jakobsena a ten musel být následně v bezvědomí odvezen vrtulníkem do nemocnice.

Hned první etapa závodu WorldTour v Polsku přinesla velký incident. Dylan Groenewegen v cíli natlačil svého krajana Fabia Jakobsena na bariéru, ten ji v rychlosti kolem 80 km/h přeletěl a při svém pádu ještě smetl stojícího fotografa.

 

Srážka se navíc neobešla bez zranění, a to velmi vážných. Fabio Jakobsen tak musel být v bezvědomí odvezen do nemocnice a jeho stav byl původně kritický. „Dělali jsme všechno, co jsme mohli, ale bylo to velmi těžké. Jde o vážné poranění hlavy, má zlomené obě čelisti, takže byly i problémy s intubací. Srdce funguje dobře, je stále naživu a doufáme, že vyhraje,” zněly první slova lékařky závodu Barbary Jerschinové.

 

Později však přece jenom z nemocnice přišly pozitivnější zprávy, které mluvily o tom, že cyklista nemá zlomený obratel a jeho stav je stabilizovaný, nicméně stále je udržován v umělém spánku.


V cíli to však pořádně schytal závodník stáje Jumbo - Visma Dylan Groenewegen, který svým počínáním kolizi způsobil, aby dojel první. Sám sice skončil na zemi. Následně byl však dodatečně diskvalifikován a první místo připadlo spadnuvšímu Jakobsenovi.

 

 

Groenewegen by měl být vyloučen i ze závodu, mluví se však i o mnohem tvrdších trestech. „Od Groenewegena to byl zločin. Za tohle by měl jít do vězení," nebral si servítky šéf týmu Deceuninck-Step Patrick Lefevere, za který jezdí jak zraněný Jakobsen, tak týmový parťák Zdeněk Štybar, který následně zveřejnil fotografii, kde vyjadřuje svému nizozemskému kolegovi podporu.

 

Celým incidentem se bude zabývat i Mezinárodní cyklistická unie (UCI), která už však Greonewegenovo jednání odsoudila a dá se tak očekávat velký trest.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   18:35 21:15
   21:15

   Večerní sportovní noviny

   21:20

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   21:30

   Czech rally 2020 (7)

   22:05

   NHL: Calgary Flames - Toronto Maple Leafs

   00:45

   Element (431)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Indiana Pacers - Toronto Raptors

   19:05 21:35
   21:35

   NBA: Brooklyn Nets - Miami Heat

   23:35

   Evropská liga - Nejhezčí góly podzimu

   00:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   01:45

   Fotbal: RC Lens - OGC Nice

   09:00

   Fotbal: Girondins Bordeaux - Angers SCO

Celý program