Publikováno 11. 1. 2019
Peru Rallye Dakar

Čtyřkolkář Kubiena musel odstoupit v páté etapě z Dakaru

Tomáš Kubiena

Tomáš Kubiena nadějně rozjetou Rallye Dakar v Peru nedokončí. Pátý muž pořadí čtyřkolek musel odstoupit v 5. etapě nedlouho po startu kvůli poruše motoru a spojky. Oznámil to jeho tým Moto Racing Group. Dvaačtyřicetiletý jezdec nedorazí do cíle slavné soutěže ani na třetí pokus. Předčasně skončil i vloni a předloni.

Kubiena měl velké technické problémy už v závěru čtvrtečního dne, ve kterém přitom směřoval k vítězství, nakonec ale musel kvůli ztrátě oleje zpomalit. Protože čtvrtá a pátá etapa měly přívlastek maratonská, neměl navíc přes noc k dispozici asistenci. Do pátého dne sice odstartoval, ale už na prvním kontrolním bodu byl zaregistrován podle průběžných výsledků se ztrátou přes tři a půl hodiny.

"Tomáš ukončuje Dakar 2019 před WP1 páté etapy kvůli poruše motoru a spojky. Na vině je jemný písek feš feš," napsal tým na facebooku.

Na trase z Moqueguy do Arequipy odstoupil také průběžně šestý motocyklista Paulo Goncalves z Portugalska. Druhý muž konečného pořadí z roku 2015 utrpěl při pádu zranění hlavy a ruky a při dvanácté účasti na Rallye Dakar už popáté předčasně skončil.

Na místě nehody mu pomáhal Brit Sam Sunderland a po dojezdu bylo vítězi rallye z roku 2017 od konečného času odečteno deset minut, které tam strávil. Sunderland se tím stal etapovým vítězem, protože byl jen o necelých osm minut pomalejší než nejrychlejší Xavier de Soultrait z Francie. V čele celkové klasifikace zůstal Američan Ricky Brabec.

Čech Jan Brabec zvládl 345 km dlouhou rychlostní zkoušku v 21. čase a hned za ním se umístil Milan Engel. Brabec si polepšil na celkové 23. místo, Engel je devětadvacátý.