ms hokej 2016 základní skupina

Nečekaná ztráta: Češi prohráli v nájezdech s Dánskem

ČR - Dánsko

Čeští hokejisté po sérii výher na mistrovství světa ztratili. V nájezdech prohráli 1:2 s Dánskem.

Dánové v sedmém vzájemném zápase na mistrovství světa s českým týmem dokázali potřetí bodovat a podařilo se jim to třikrát za sebou. V roce 2013 na šampionátu vyhráli Češi 2:1 po samostatných nájezdech, o rok později v Minsku vyhráli 4:3 také po rozstřelu Dánové.

V opatrném úvodu se hrálo dlouho bez šancí a až v 11. minutě mohli otevřít skóre před zraky skauta českého týmu pro zářijový Světový pohár Jiřího Fischera Češi. Červenka po kombinaci s Pastrňákem zakončoval do odkryté branky, ale za gólmana Dahma stačil zaskočit obránce Daniel Nielsen, který hokejkou vytěsnil puk na pravou tyč.

Dánové hrozili především díky první útočné formaci složené z posil z NHL a Furcha prověřil Hansen, který se pak ještě v 17. minutě ocitl sám před českým gólmanem, ale neuspěl. Těsně před první pauzou Pastrňák uvolnil Plekance, který zblízka trefil Dahmovu lapačku.

Další možnost Dánska měl opět Hansen, neměl ale přesnou mušku a v 25. minutě se radoval z vedení Vůjtkův tým. Červenka z pravého kruhu trefil levou tyč, puk se odrazil na hokejku Plekancovi, jenž zakončil do odkryté branky. Hned v dalším střídaní mohl zvýšit Řepík, jeho střelu Dahm přizvedl na horní tyč.

Dánové byli nadále nebezpeční a velké šance měli především při 109 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem po vyloučeních Řepíka a Šimka. Furch vyrazil ránu Daniela Nielsena, Stormova dorážka skončila vysoko a dvakrát ztroskotal na brankáři Omsku Ehlers, který nejdříve vystřelil z pravého kruhu a pak neuspěl ani zblízka u levé tyče.

Následně se ubránili při svém jediném oslabení v zápase a pak ve 39. minutě Dánům pomohla potřetí v utkání tyč, když Pastrňákovu přihrávku tečoval Plekanec. V úvodu třetí třetiny nepřekonal Dahma bekhendem Kousal a Dánové při vyloučení českého týmu za příliš mnoho hráčů na ledě vyrovnali.

Furch ve 44. minutě vůbec poprvé na turnaji inkasoval a jeho neprůstřelnost na premiérovém světovém šampionátu skončila po 163 minutách a 10 sekundách. Stormovu teč střely Nicklase Jensena ještě vyrazil, ale z dorážky se prosadil Madsen.

Český gólman pak musel krýt další nebezpečné pokusy Lassena a Madsena, Vůjtkův tým odolal i při Pastrňákově vyloučení. V 56. minutě zasáhl Dahm maskou proti Řepíkově ráně. Prodloužení neodvrátil Kašpar, v nastavení mohl rozhodnout Plekanec, na druhé straně měl šanci Ehlers. V nájezdech uspěli z dánské strany Eller, Ehlers i Nicklas Jensen, za Čechy se prosadil jen Kašpar a Řepík trefil tyč.

Poslední zápas v základní skupině A čeká české hokejisty v úterý od 15:15 SELČ proti Švýcarsku.