Aktualizováno 7.1. 2017 09:18
blog názory expertů

Columbus: Série byla vynikající, ale to hlavní přijde nyní

Jan Velart
Zdroj: Nova Sport

Spusťte oponu, show skončila. Columbus ve čtvrtek v noci prohrál a jeho vynikající série se zastavila na 16 zápasech. Nebude tedy atakovat 24 let starý rekord Pittsburghu, který byl jen o jednu jedinou výhru lepší. Nevadí. I tak se na Blue Jackets snáší chvála odevšad. Důležitější než série samotná je ale to, jak bude hrát Columbus nyní. To ho teprve bude definovat jako tým.

Trenér John Tortorella po drtivé porážce 0:5 od Washingtonu prohlásil, že jeho hráči jsou totálně zdrcení. Ano, totálně zdrcení. Vyšplhali se sice na čelo celé NHL a od začátku prosince neztratili ani bod, ale zůstali prý v kabině opaření, jako by prohráli sedmý zápas finále Stanley Cupu.
 

Je jasné, že překonání pittsburského rekordu bylo obrovskou motivací. Je těžké se v dlouhé, dvaaosmdesátizápasové sezoně upnout k nějakému cíli a hrát jako o život. Děje se to, když vám teče do bot těsně před playoff, děje se to samozřejmě během playoff, ale ne v prosinci.
 

Jak ukazuje ale příklad Philadelphie, po takovém vzestupu může přijít velký pád. Vzpomínáte na Philadelphii? V prosinci to byl další z miláčků ligy. Flyers vyhráli 10 zápasů za sebou a také se zdálo, že už je nikdo nikdy nemůže porazit. Týden před Vánoci ale podlehli Dallasu a od té doby se vezou dolů. Vyhráli jen jeden zápas z osmi. Potkal je syndrom vyhoření.

Ten přiznal i Troy Loney, který v sezoně 1992-93 pomáhal vytvářet onen dosud nepřekonaný rekord Penguins. Po onom obrovském emočním vypětí přišel výpadek. Mysl i tělo si potřebovaly odpočinout. Bohužel na dveře klepalo playoff, ve kterém Pittsburgh vypadl už ve druhém kole, přestože měl supersilný tým s Lemieuxem, Jágrem, Francisem a dalšími.
 

Je až absurdní, že Columbus v přetěžké Metropolitní divizi nahrál na Rangers i Pittsburgh jen tři body. Na Washington má náskok pět bodů. Nic zvláštního se tak vlastně nestalo. Blue Jackets při průměrné druhé polovině sezony mohou klidně přijít o výhodu domácího prostředí a propadnout až na pozici, která zaručuje postup jen s divokou kartou. Proto důležité bude, až jak Blue Jackets budou hrát, když jejich série skončila. Jasno může být už tento víkend, kdy hrají s Rangers a Philadelphií. Oba zápasy budeme vysílat i na Nova Sport 1.
 

Jan Velart

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:05 16:45

   Valencia CF - Villarreal CF

   16:45

   Teleshop

   17:00

   Proběhni.se 2019

   17:10

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   18:50

   NHL News

   19:00

   Odpolední Sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 15:25 16:50

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

   16:50

   Teleshop

   17:05

   NHL: Toronto Maple Leafs - Boston Bruins

   19:05

   Premier League Darts 2019

   21:30

   Truck Racing Magazine (2)

   21:50

   Spartan Race – Kutná Hora

Celý Program