Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video tohle udělá 17 let

Šílený svět přestupů: Henry stál to samé, co dnes hráč ze třetí ligy!

Thierry Henry - Ross McCormack - Paul Pogba
Zdroj: profimedia.cz
Thierry Henry - Ross McCormack - Paul Pogba

Otázka hodnoty hráčů a strategie fotbalových přestupů je velice ožrhavým tématem. Přesně před 17 lety udělal Arsenal jeden z největších nákupů historie. Za 11 milionů liber koupil tehdy 22letého Thierry Henryho. A dnes? Prakticky za stejnou sumu se teď přestupuje ze třetí anglické ligy do druhé...

Fotbal se jako světový sport číslo 1 drží už pěknou řádku let. Dnes se kolem 22 hráčů na hřišti točí obrovké sumy. Vždy tomu tak ale pochopitelně nebylo. Fenomén světových přestupů nastal na konci 70. let. Začalo se přestupovat mezistátně a nebyla to záležitost pár hráčů za přestupové období. V současnosti změní klub až 200 hráčů za pouhý jeden týden.
 


Zaměřme se na konfrontaci jednoho zásadního přestupu. Před sedmnácti lety a dnes. Psal se srpen 1999, když do anglického Arsenalu přestoupila budoucí velká hvězda, extratřída jménem Thierry Henry. Už v těch dobách byl trenérem Francouz Arséne Wenger. Ten si krajana vyhlédl v Turíně, v týmu Juventusu. Na Highbury přestoupil Henry za tehdy velké peníze, 11 milionů liber.


Zbytek asi znáte. 258 zápasů za Arsenal a 176 gólů. S Arsenalem vyhrál dvakrát PL, třikrát ovádl FA Cup, čtyřikrát si přebíral trofej pro nejlepšího střelce soutěže a dvakrát pro nejlepšího hráče roku.  Hráč, který změnil chod Premier League a Arsenalu, přišel za 11 milionů liber.O milion více si připlatila letos Aston Villa. Za skotského útočníka Rosse McCormacka z Fulhamu. Brzy mu bude třicet a má dvě trofeje pro nejlepšího střelce ročníku druhé anglické ligy. Chod druhé ligy, kam jeho nový zaměstnavatel spadl, určitě nezmění.


Přestupy se vymkly kontrole a částky, za které hráči mění kluby, jsou neskutečné. Přestup Paula Pogby z Juventusu do Manchesteru United to vlastně jen potvrdil. Na Old Trafford se vrátil za téměř tři milardy! Laťku transferů posunul zase o něco výš.

Paul Pogba
Zdroj: profimedia.cz Paul Pogba


„Paul Pogba a takový přestup? Kolik by musel stát v nejvyšší formě Paul Scholes, jeden z nejlepších středních záložníků historie,“ vyjádřil se k dnešní situaci na trhu legendární argentinský kanonýr Hernán Crespo.A má pravdu. Pokud to bude takhle pokračovat, za pár let se může stát, že přestoupí borec s míčem u nohy za částku, za kterou by si mohl majitel klubu koupit třeba celé Santiago Bernabéu.

med TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 17:30 18:35

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   18:35

   Glemmride 2019

   19:05

   Wild and Young - Kayak Portrait Adiran Mattern

   19:30

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - Bergischer HC

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

   21:05

   Moto GP - VC Velké Británie (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • 17:25 19:10

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   19:10

   Czech Open 2019

   19:25

   Ligue 1 Preview (3)

   19:55

   Fotbal: Dijon FCO - Girondins Bordeaux

   22:00

   Cyklomagazín (3)

   22:15

   KITE LIFE (3)

Celý Program