Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

repre český nároďák

Co Anglie trestala a co musí být s Brazílií jinak? Data, která překvapí!

Češi ve Wembley
Zdroj: Profimedia
Češi ve Wembley

Český fotbal je zase zpátky na zemi. Po solidním startu éry trenéra Jaroslava Šilhavého přišel drsný direkt. Češi si pro něj dojeli do Wembley. V pomyslném fotbalovém ringu, kde čekalo na skalp bezejmenných Čechů přes 70 tisíc fanoušků, dostali búra.

Mluví se o smůle, mluví se o taktice. Češi chtěli uhrát ve fotbalovém chrámu dobrý výsledek. Jenže se to pokazilo. A vypadá to, že to nebyla náhoda. Fakt je ten, že pokud chcete uspět v zápase s favoritem, musíte mít odvahu. Tu Češi ve Wembley neměli. 


Pozápasová fakta ukazují, že hlavně v první půli naprosto rezignovali na snahu hrát fotbal. Češi před utkáním dostali pochvalu od samotného Harryho Kana. „Co říci o Česku? Myslím, že hrají moc dobře bez míče…“ pravil anglický kanonýr. Super. Ale jde opravdu o kompliment?

Harry Kane a Ondřej Čelůstka
Zdroj: Profimedia Harry Kane a Ondřej Čelůstka

První půle byla na držení míče 79% pro Anglii, 21% pro Čechy. Skóre poločasu 2:0. Fanoušci na sociálních sítích v nadsázce komentují taktiku jako fantasticky zahranou Csaplárovu past, poukazující na slavný výrok populárního trenéra, který kdysi mudroval nad tím, že vést 2:0 v půli může být pro tým hodně ošidné.


Csaplárova past může možná někdy fungovat u některých méně vyzrálých týmů. Ne však u Anglie, která hraje doma a žene jí kotel 70 tisíc fandů.

Vladimír Darida
Zdroj: Profimedia Vladimír Darida

Co udělali tedy Češi, potažmo trenér Jaroslav Šilhavý špatně? Kdoví, ale nabízí se pohled na jména v nominaci. Na hřišti se ocitli hráči, kteří nehrají zrovna velké pohodě. Režisérem měl být Vladimír Darida, který v klubu skoro nehraje. Bohužel.

Statistiky Vladimíra Daridy před utkáním v Anglii
Zdroj: eurofotbal.cz Statistiky Vladimíra Daridy před utkáním v Anglii

Málo platné, že Tomáš Kalas v Bristolu hraje jistě. Bohužel mluvíme až o 9. týmu druhé anglické ligy. Druhý stoper Ondřej Čelůstka se vrátil do hry po čtvrt roce před týdnem a rovnou schytal debakl 0:5 od Galatasaraye. Takže si zapsal dva búry během 14 dnů. To nepotěší…

Statistiky Ondřeje Čelůstky před zápasem v Anglii
Zdroj: eurofotbal.cz Statistiky Ondřeje Čelůstky před zápasem v Anglii

A můžeme jít dál… Jakub Jankto v letošní sezoně nedal ani gól a v Sampdorii je spíš střídající hráč. Za poslední dva měsíce odehrál dva celé zápasy.

Statistiky Jakuba Jankta před zápasem v Anglii
Zdroj: eurofotbal.cz Statistiky Jakuba Jankta před zápasem v Anglii

Soupiska českého týmu byla v základu tvořená čtyřmi hráči bundesligy, z nichž jen tři hrají v základu, třemi z Turecka, dvěma náhradníky z Itálie, jedním z druhé anglické ligy a jediným zástupcem ligy české.


Jiří Pavlenka / Německo / Brémy
Pavel Kadeřábek / Německo / Hoffenheim
Ondřej Čelůstka / Turecko / Antalyaspor
Tomáš Kalas / 2. Anglická liga / Bristol
Filip Novák / Turecko / Trabzonspor
David Pavelka / Turecko / Kasimpasa
Tomáš Souček / Česko / Slavia
Jakub Jankto / Itálie / Sampdoria
Vladimír Darida / Německo / Hertha
Theo GebreSelassie / Německo / Brémy
Patrik Schick / Itálie / AS Řím

Český tým ve Wembley
Zdroj: Profimedia Český tým ve Wembley

Přitom zejména po vzpomínkách na výkony pražské Slavie v Evropské lize nelze říci, že by v Česku nebyla kvalita. Bořil s Coufalem ale ve Wembley seděli jen na lavičce, stejně jako vlasatý, ale velmi dobře hrající Alex Král. Stoper Ondřej Kúdela hraje v životní formě, drajv má i Jaromír Zmrhal. I oni ale zůstali jen v teplákách. Samozřejmě, je škoda absence špílmachra Bořka Dočkala. Ale možná by šanci zasloužil i Libor Kozák, který v Liberci ukazuje, jakým stylem má hrát gólový a hrotový útočník. 

Čeští fanoušci ve Wembley
Zdroj: Profimedia Čeští fanoušci ve Wembley

Čechy nyní čeká duel s Brazílií a pokud trenér Jaroslav Šilhavý nebude chtít slyšet pískot publika, bude muset přimět své svěřence k odvaze. A možná by měl ukázat odvahu i on sám a nominovat hráče, kteří jsou ve formě, ač hrají jen českou ligu, ale prostě nesedí na střídačkách a jsou v tempu. Anglie totiž trestala to, že spousta českých hráčů je mimo ideální fotbalový rytmus, což pak znamená nepřipravenost.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto3)

   09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program