Seriál NBA 16/30

Cleveland Cavaliers pod lupou: Těžký život bez LeBrona Jamese pokračuje

Hele neboj, v příští sezoně bude líp, jako kdyby říkal Collin Sexton (číslo 2) Kevinu Porterovi Jr.
Zdroj: profimedia.cz
Petr Janouch
Petr Janouch
17.4. 2020 21:00
Téma:
NBA

Pokud se nějakým způsobem dá poměřovat „hráčská velikost,“ pak by jedním z měřítek určitě mohlo být to, jak si tým vede bezprostředně po odchodu daného hráče. LeBron James dvakrát ve své kariéře opustil Cleveland a místní Cavaliers dvakrát okamžitě po jeho přestupu spadli z vrcholu až na úplné dno. Na něm zůstali i během letošní sezóny, i když se dokázali v posledních týdnech před přerušením sezóny pod vedením nového kouče výrazně zlepšit. Tato sezóna pro ně byla každopádně především příležitostí pokládat stavební kameny pro sezóny příští, a po pravdě asi pro ně není až tak životně důležité, jestli se vůbec bude dohrávat.

Bilance 19/46 – 15. místo Východní konference

Když LeBron James opustil Cleveland v roce 2010 poprvé, počet výher Cavs klesl z jedné sezóny na druhou za 61 na číslo 19 (!) – to je dokonce historický (anti)rekord v rozdílu počtu výher z jednoho roku na druhý. Po úspěšném působení v Miami se po letech do Clevelandu vrátil a dovedl ho k vytouženému historickému titulu.

Když se tedy před dvěma lety rozhodl odejít znovu, nebyl už tak jako v roce 2010 „veřejným nepřítelem číslo 1,“ nicméně scénář byl podobný. V sezóně 2017/18 ještě s ním v sestavě vyhráli Cavs 50 zápasů, vloni bez něj už jen 19. Mimochodem, když v roce 2013 odešel LeBron z Miami, počet výher Heat klesl z 54 na 37, přestože v sestavě zůstali Dwyane Wade i Chris Bosh.


 

Letos je Cleveland zatím opět pouze na 19 výhrách a je úplně poslední ve Východní konferenci, ale pravdou také je, že má teoreticky stále 17 zápasů před sebou a že oproti loňsku aspoň udělá určitý pokrok. Je to především zásluhou nedávného vzestupu pod vedením nového kouče J.B. Bickerstaffa, který nahradil neúspěšného a také hodně neoblíbeného Johna Beileina. Pod Beileinem tým dosáhl bilance pouze 14/40, jeho „differential“ (rozdíl mezi nastřílenými a obdrženými body) byl -8,9 bodů, v efektivitě ofenzívy byl tým na 24. místě, v efektivitě obrany na 29. místě a v celkové efektivitě Net Rating úplně poslední v celé lize. 

Pod vedením Bickerstaffa odehráli Cavs jen 11 zápasů, ale rozdíl je skutečně křiklavý. Dosáhli bilance 5/6, differential měli -3,1 bodů, byli na 23. místě v efektivitě ofenzívy, 16. místě (!) v efektivitě obrany a 22. místě v Net Rankingu. Nestali se sice přes noc „vítězným“ týmem, ale bylo jasně vidět, že pod Bickerstaffovým vedením začali především mnohem lépe bránit. Přerušení sezóny ale samozřejmě znemožnilo rozpoznat, zda to bylo jen dočasné vzepětí anebo jestli tento tým má skutečně na víc a může položit dobré základy pro příští rok.


 

Co Cavs určitě může mrzet je, že nestihli odehrát více zápasů s Andrem Drummondem v sestavě. Právě Drummond byl kromě Bickerstaffa dalším zřejmým důvodem onoho zlepšení, i když stihl po svém přestupu z Detroitu odehrát jen 8 zápasů. Nejlepší doskakovač NBA posledních let má na příští sezónu hráčskou opci (28 milionů dolarů), kterou velmi pravděpodobně využije, a mohl by vytvořit s Kevinem Lovem velice zajímavou a dobře se doplňující dvojici. Love má za sebou nesčetně zdravotních problémů, ale letos vynechal jen 9 zápasů a v 31 letech stále nemusí být za zenitem své kariéry.

Ve střeleckou hvězdu navíc rozkvétá jedenadvacetiletý Colin Sexton, kterého si Cavs vybrali v draftu 2018 jako číslo 8 a měli evidentně šťastnou ruku. Sexton už jako nováček dosáhl průměru 16,7 bodů na zápas (úspěšnost trojek přes 40%) a letos je dokonce s průměrem 20,8 bodů na zápas jednoznačným střeleckým lídrem týmu, na němž Cavs mohou stavět do příštích let. A mimochodem ještě za 2 sezóny nevynechal jediný zápas. Současnost Cavaliers je tak sice po zářných letech s LeBronem Jamesem v sestavě stále dost pochmurná, ale do budoucna už by se mohlo blýskat znovu na lepší časy.

Pomoct by k tomu mohlo i to, že budou opět vybírat velmi vysoko v draftu – jejich šance na výběr jedničky draftu je v tuto chvíli dokonce 14%. Po prvním LeBronově odchodu vybírali v loterii 5x za sebou a třikrát z toho měli číslo 1. Po jeho druhém odchodu budou už podruhé za sebou zřejmě vybírat nejhůře do šestého místa.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   12:50

   Element (437)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2021

   09:00 11:35
   11:35

   Ligue 1 Highlights (32)

   12:30

   Kitesports Insights & X - Project

   13:00

   Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   14:45

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   16:30

   Český motorsport 2021 (1)

Celý program