kouč Ledecké

Cíle pro příští sezónu? Velký glóbus, dva malé a tři medaile z MS, říká Bank

Richard Wagner
Richard Wagner
24.4. 2020 6:28
Téma:

Kouč nejúspěšnější české lyžařky Ester Ledecké Tomáš Bank má o příštím roce jasno! Pokud se jeho predikce vyplní, zaryje se česká stopa velmi hluboko do sněhu na sjezdovkách světového poháru i mistrovství!

Za úspěchem sportovce hledejte kromě píle, talentu a hodin dřiny také tvrdou práci trenérů a realizačního týmu. Bratr bývalého lyžaře Ondřeje Banka Tomáš má pod křídly klenot, který brousí tak, že září stále více.

 

Nyní ale řeší jeden problém. Období po sezóně je důležité z hlediska testování lyží, které nyní brzdí nemožnost vyjet na zasněžené zahraniční svahy. „Komplikace je to velká. V nové sezóně navíc dochází ke změně pravidel. Budou zakázané fluorové vosky a obecně fluor na lyžích. Pokud by k této změně nedošlo, tak si troufám říci, že máme dobré lyže z loňské sezóny. Uvidíme, jak se k tomu FIS postaví, protože pokud se nedostaneme v květnu nebo červnu na sníh, tak už nemáme šanci,” říká zkušený trenér.

 

Jeho svěřenkyně o něm doslova pronesla, že: „Tomáš je takové moje externí sebevědomí. Nevím, jestli bude mít ambice tak vysoké, že bych mohla naložit i Shiffrince (Mikaela Shiffrinová, lyžařka – pozn. red.), ale myslím si, že by řekl, že jo.”

 

A jaká byla jeho reakce? „Myslím si, že jsem daleko kritičtější, než brácha Ondra. Jsou situace, kdy jí chválím, ale myslím si, že jsem spíš ‚ten zlej’.”

 

Ambice však Bank má. A nemalé! „Cíle na příští sezónu? Nerad bych dostával Ester pod tlak, ale cílem by měl být velký glóbus, minimálně dva malé, do toho dvě tři medaile na mistrovství světa a teprve pak si to užijeme,” stanovuje smělé mety.

Kvůli koronavirové pandemii uzavřen v České republice na dálku sleduje, jak na tom jsou v ostatních zemích a spolu se svou svěřenkyní doufají, že se brzy dostanou za hranice. „Asi nejlepší situaci mají Rakušané, protože u nich se ta opatření postupně uvolňují a myslím si, že za týden půjdou poprvé na sníh. Pokud se nedostaneme do Rakouska, tak budeme mít od 15. května oproti Rakušankám a Švýcarkám velkou mezeru.”

 

S dvojnásobnou olympijskou šampionkou alespoň využil poslední relikty sněhu na Červenohorském sedle v Jeseníkách. „Vstávali jsme ve 4:30, protože bylo málo sněhu a tratě se chystaly dlouho. Navíc jsme s bráchou dojížděli z domova, což je asi 40 minut,” popsal náročnost s dojížděním na místo tréninku.

Svou přítomnost na kopci nedaleko Bělé pod Pradědem se snažili utajit. „Co se týče reakce lidí, tak pokud jezdíte od šesti do půl deváté, tak jich moc nepotkáte a srnky většinou nenadávaj. My jsme se z bezpečnostních důvodů snažili to co nejvíc utajit, aby se tam nesrocovaly davy fanoušků a zveřejnili jsme to až na konci tréninku.”

 

„Samozřejmě, rozkřiklo se to, ale do devíti tam moc lidí nepotkáte. Občas tam šli nějací skialpinisté, ale to byli ti poslední lidé, kteří by nadávali, protože dělali to samé,” prozradil starší z bratrského dua Bankových.

 

Během samotného tréninku pak dbali na přísná opatření, sama Ledecká pak dokonce jezdila s rouškou i na sjezdovce. „Naše počínání bylo naprosto bezpečné, Ester jezdila sama na pětimetrovém laně za člověkem, co měl skútr. Pokyny jsme jí dávali vysílačkou. Dovedli jsme to do takových extrémů, že jsme s Ondrou, ačkoliv bydlíme ve stejném městě, jeli každý svým autem.”

To, že se poslední zbytky sněhu v našich končinách nevyrovnají rozličným alpským kopcům mu ale nevadilo. „Na tom prudkém kopci se to totiž člověk nenaučí. Naučí se to na mírném svahu a když si to nekazí na prudkém, kde se závodník naučí jen brzdit, a aplikuje to, co se naučil na placce, tak je to poté hodně rychlé,” ví velezkušený trenér, který se zbytkem realizačního týmu, který čítá i jeho bratra Ondřeje, pomohl Ester k několika zápisům do historie.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Arizona Coyotes - San Jose Sharks

   22:05 00:50
   00:50

   Petr Mrázek - český gólman v NHL

   01:05

   NHL: Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes

   03:45

   Nejlepší momenty roku 2020 na Nova Sport

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: New Jersey Devils - Boston Bruins

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Angers SCO - Paris Saint - Germain

   20:55 22:55
   22:55

   NBA - akce měsíce

   23:05

   NBA: San Antonio Spurs - Houston Rockets

   01:30

   Rychlá kola (1)

   02:00

   Czech rally 2020 (7)

   02:30

   Florbal: TPS - Oilers

Celý program