roland garros skvělý výkon

Chyběl jen kousek! Štěpánek senzaci nedotáhl, Murray byl lepší

Radek Stepanek

Je kousíček dělil českého tenistu Radka Štěpánka od neuvěřitelného triumfu na grandslamovém French Open. 37letý veterán v prvním kole trápil nasazenou dvojku Andyho Murrayho v zápase, který se protáhl do dvou dnů, až do konce, v samém závěru rozhodující páté sady ale nakonec nestačil a prohrál 6:3, 6:3, 0:6, 3:6 a 5:7.

Kvalifikant Štěpánek začal zápas s Murraym v pondělí a vyhrál první dva sety shodně 6:3. Ve třetím vypadl z rytmu a schytal "kanára" a ve čtvrtém byl zápas za stavu 2:4 pro šero přerušen.

V dohrávce už Štěpánek čtvrtý set nezachránil, ale v pátém dlouho držel favorita i častými kraťasy v napětí. Za stavu 5:4 byl při shodě dva míče od výhry, ale pak přišel o servis a utkání po třech a tři čtvrtě hodinách ztratil.

Berdych v úvodu vyhrál

Vstup do turnaje hladce zvládl Tomáš Berdych. Sedmý nasazený si poradil s potomkem českých rodičů Vaskem Pospisilem a Kanaďana porazil 6:3, 6:2 a 6:1. Jako loni se v 1. kole rozloučila Kateřina Siniaková. Hráčka z kvalifikace podlehla turnajové dvanáctce Carle Suárezové ze Španělska 2:6, 6:4 a 2:6.

Berdych měl zápas s Pospisilem, s kterým dva předešlé vzájemné duely prohrál, od začátku pod kontrolou. Sice v utkání dvakrát prohrál servis, ale soupeři vzal podání osmkrát a k postupu si pomohl šesti esy a 27 vítěznými údery.

Turnaj už přišel o jednu z favoritek. Vítězka lednového Australian Open a v Paříži třetí nasazená Angelique Kerberová z Německa prohrála v 1. kole s rozjetou Nizozemkou Kiki Bertensovou po setech 2:6, 6:3 a 3:6.

Osmadvacetiletá Kerberová ztroskotala hned v úvodním kole na třetím turnaji za sebou. Němka, jež ani jeden zápas neuhrála na podnicích v Madridu a v Římě, měla opět problémy s levým ramenem a v průběhu třetího setu si vyžádala ošetření.

Bertensová, jíž v žebříčku WTA patří aktuálně 58. místo, naopak potvrdila výbornou formu na antuce a navázala na zisk titulu z Norimberku. V Německu minulý týden vybojovala druhou trofej v kariéře.

• 12:30 13:00