Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2017 11:09
video povolání rozhodčích

Cévní chirurg i učitel! Co dělají v civilu čeští fotbaloví rozhodčí?

Jiří Moláček
Zdroj: youtube/ Profimedia.cz
Jiří Moláček

Znáte to, rozhodčí se nikdy nikomu nezavděčí. A zvlášť těžké to mají ti čeští prvoligoví. Po několika aférách jen těžko hledají důvěru fotbalového publika. A přesto do toho jdou dál. Chytří chlapi, odborníci.

Lidé ale vlastně vůbec netuší, co fotbaloví rozhodčí dělají v civilních zaměstnáních. Občas jim někdo nadává, slyší často nepěkná slova a málokdy pochvalu. Ale lidé na tribunách třeba vlastně vůbec netuší, že pod nimi na lajně běhá třeba cévní chirurg.


Jiří Moláček začal se soudcováním v nejvyšších soutěžích v roce 2006 a na listině FIFA už pět let. Jinak ale ve všední dny každé ráno vstává a míří do fakultní nemocnice v Plzni - Lochotíně.


"Chirurgie je můj vysněný džob. Do práce i na fotbal se těším. Chci být vždycky bez chyby. Nepodaří se to vždycky, ale chyby děláme všichni. Snažím se pro to dělat hodně, aby jsme je nedělali. Ani v práci, ani ve fotbale," říká muž, který má u svého jména hned tři tituly. Přesto skoro každý víkend balí tašku a mizí na první ligu. "Těším se, jedu si to užít," říká k fotbalu. Má ho rád.


Sám tuší, jak je pozice prvoligového rozhodčího vrtkavá. "Stačí udělat banální chyba a už se pakujete z první ligy. V chirurgii to nejde, tam se nesmí udělat banální chyba," dodává.


Moláčkovým kolegou mezi prvoligovými sudími je Zbyněk Proske. Ten vystudoval vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a také tamní Technickou univerzitu. Než ji ovšem opustil, dostal od ní nabídku na pokračování v doktorandském studiu a vzápětí také na učitelský post. "Inženýrské sítě, vodovody, plyn, elektro," popisuje prvoligový hlavní rozhodčí obor, který učí studenty.

Zbyněk Proske a Bořek Dočkal
Zdroj: Profimedia Zbyněk Proske a Bořek Dočkal

"Fotbal je přes víkend, škola přes týden, i když mezinárodní zápasy jsou někdy ve všední dny a nastává kolize," připouští Proske. Pak si bere dovolenou.


Valtr Boček běhá s proporkem na lajně. Jeho sportovní srdce ale patří i atletice. "Zlomilo se to u mě v roce 2008, kdy jsem pracoval pro mítink Zlatá Tretra a tehdy Dayron Robles překonal světový rekord na 110 metrů překážek. Nadchlo mě, že jsem u něčeho, kdy se přepisuje historie,“ vyznává se.


U atletiky zůstal a jako předseda organizačního výboru velí přípravám Kontinentálního poháru, který bude hostit Ostrava v příštím roce.

Pavel Královec dává žlutou kartu Manuelu Neuerovi
Zdroj: Profimedia Pavel Královec dává žlutou kartu Manuelu Neuerovi

Všichni sudí mají svou práci, jedinou výjimkou je Pavel Královec, i když ten má také svou firmu. Ale narozdíl od ostatních má trochu jiný režim a i čas na dvoufázový trénink každý den.

ram TN.cz