rozhovor

Chili z Masterchefa: Při zápase vypadám, že chci soupeřky zabít!

Skok Aleš
Aleš Skok
26.1. 2021 18:12

Dung Ta Thuy, pro všechny známá jako Chili ze soutěže Masterchef Česko. Nejen že rodačka z Vietnamu umí skvěle vařit a zpívat, ale také hraje americký fotbal. V loňském roce byla dokonce vyhlášena nejlepší hráčkou celé České republiky. Jaké má ale další plány, jak se k drsnému sportu dostala a spoustu dalšího, si přečtete v unikátním rozhovoru pro Nova Sport.

Chili, začneme obligátní otázkou. Jak se máte?

Mám se tak dobře, jak se člověk v covidové době může mít. Pracuji v gastronomii a druhou nohou jsem zpěvačka a vzhledem k tomu, že obě tyto oblasti jsou teď zakázané a nesmí se vůbec nic, tak je to na prd. Ale snažím se být aktivní. Myslela jsem si, jak se budu hrozně válet, ale opak je pravdou.

 

Sice děláte v gastru a zpíváte, ale aktivně se věnujete také americkému fotbalu. Jak jste se k němu dostala?

K americkému fotbalu jsem se dostala úplnou náhodou. Tuším, že to bylo před pěti lety, pokud to počítám správně. Do té doby jsem ani nevěděla, že nějaký americký fotbal v Čechách existuje, hlavně ten ženský. Jednoho dne jsem šla na sportovní přednášku a potkala jsem holky teď už z našeho týmu. Rozdávaly náborové letáčky a měly na sobě hrozně cool věci. To vypadalo hrozně impozantně. Měly obrovský ramena, krásný dresy, a když mě viděly, přeběhly ke mně na druhou stranu, změřily si mě pohledem a řekly: „Tyhle stehna by se nám hodily!“ Pak jsem přišla na nábor a začala jsem chodit.

 

 

Říkala jste, že holky zaujala vaše stehna, takže jste určitě sportovala i předtím. Co jste dělala?

Já jsem celoživotní sportovec. Nepamatuji si v životě období, kdy bych nesportovala. Od malička jsem inklinovala ke sportům, hlavně tedy ke klučičím. Holčičí věci mě moc nebraly. Hrála jsem fotbal, basketbal, ale nejvíc holčičí věc, kterou jsem dělala, to byla asi gymnastika. Ale to bylo hodně krátké. Ale to bych moc nezmiňovala, protože paní učitelka by určitě nesouhlasila a řekla by, že jsem se chodila jenom dívat. Na střední jsem hrála i volejbal a dělala atletiku. Dělala jsem vlastně všechno, a když byly nějaké závody, vždycky jsem tam jezdila. Když bylo na konci školního roku vyhlášení o nejlepší sportovce, tak jsem to vždycky vyhrávala já.

 

Zmínila jste spoustu sportů, tak proč zrovna americký fotbal?

Mě bavily vždycky kolektivní sporty. Sólo sporty jsem moc nedělala. Americký fotbal mě asi zaujal svojí drsností. Vždycky mě přitahovaly drsné sporty. Hodně jsem koukala na box a MMA. Bavilo mě, že existuje nějaký ženský sport, který je drsný a holky nenosí kraťasy a tílko. A taky mě lákal ten adrenalin. To, že musíte na hřišti překonat svůj strach z rány a pak sebrat odvahu ji někomu rozdat. Strašně jsem chtěla zjistit, jak to vypadá. Vždyť já do té doby neznala ani pravidla. Až když jsem šla na trénink, tak jsem zkoukla nějaký zápas a přečetla si základy. Ale důvod, proč jsem u toho zůstala, jsou lidi, kteří jsou hrozně fajn. A o tom to vždycky je. Týmový duch byl mnohem silnější, než jsem viděla u jakéhokoliv jiného sportu. Holky neskutečně držely při sobě. Hodně se tu kopíruje americký model, co se týče přístupu trenérů k hráčům. Je zdůrazňované, že tým je jedna velká rodina a trenéři hodně řvou a hypujou nás. To se mi hrozně líbí. Mám ráda, že se nemusím držet zpátky a můžu ventilovat svoji agresivitu a soutěživost. Vždycky to byla moje součást.

 

Vy hrajete za tým Prague Harpies. Na jaké pozici?

Hraju na pozici running backa. De facto jsem neměla ani moc na výběr. Když jsem přišla na trénink, viděli můj dril na žebříku a agresivitu v obličeji, tak mi prostě řekli, že budu running back. Jsem tam vlastně dodnes, ale přemýšlím, že bych si vyzkoušela něco jiného, protože už nechci být tolik mlácená.

 


Pro lidi, kteří tolik americký fotbal nesledují, přibližte vaší pozici.

Running backa poznáte podle toho, že je většinou menší, svalnatý, agresivní a běhavý. Je to hodně běhavá pozice. Není to jako v lajně, kde člověk musí být silný a bránit. Většinou stojím na úrovni quarterbacka, nebo trošku za ním, dostanu předávku, nebo krátký pas a pak musím hodně kroužit, dělat ostrý cuty a probojovat se dopředu skrz obranu. No a zkusit to zakončit touchdownem.

 

Jak se vám daří týmově?

Zlomový pro nás byl rok 2019, kdy se nám podařilo zlomit prokletí proher. Jsme nejstarší tým v České republice, ale strašně dlouho jsme prohrávaly, hlavně s pražskými Kočkami a brněnskými Amazonkami, které jsou úplně jinde. To bylo frustrující. Frustrující bylo také to, že jsme byly jenom tři ženské týmy, ale už se k nám přidaly také Sirény z Varšavy. Ty jsme pak porazily, načež ony porazily Kočky. To byl obrovský ego boost. Letos nám skončila sezóna po třech zápasech a my jsme všechny tři vyhrály. Porazily jsme opět Sirény a nováčka z Jičínu. Takže jsme porazily relativně slabší týmy a s největšími konkurentkami jsme se zatím letos nepotkaly.

 

Vy jste z Příbrami, kde se americký fotbal také hraje. Proč nehrajete tam?

Ano, hraje. Chodila jsem na tréninky s klukama, ale teď už se tam založil také ženský tým. Ale tam se hraje pouze pětkový fotbal.

 

 

Loni v únoru jste dostala ocenění pro nejlepší hráčku amerického fotbalu v České republice. Co to pro vás znamená?

Bylo to naprosto neskutečné. Možná to bylo také tím, že jsem to vůbec nečekala. Bylo nás nominovaných asi sedm a všichni čekali, že vyhraje Ivana Hájková z Amazonek. Ona je naprosto skvělá. Když přečetli její jméno, každý to čekal, ale když přečetli i moje, to bylo neuvěřitelné. Já už jsem se chystala, že jen pogratuluji a odejdu z pódia. Když jsem měla mít děkovnou řeč, tak jsem jenom koktala, protože jsem to opravdu nečekala. Člověk nehraje fotbal kvůli individuálním oceněním, ale je hrozně hezké, když vaší práci dokáže ocenit i někdo jiný. Trávíme spoustu času přípravami, a to to nikoho z nás neživí. Ale spousta tréninku, teoretická příprava, je toho dost. Bylo to obrovské zadostiučinění a doufám, že i holky na mě byly pyšné.

 

Vy jste se nejvíce proslavila soutěží Masterchef Česko. Je něco, co má vaření, potažmo jídlo, společné se sportem? Dá se najít inspirace v jednom pro to druhé?

Asi v přípravách a konečném výsledku. Když chcete top jídlo, zajdete si do restaurace, ale nikdo už nevidí tu obrovskou přípravu, která za tím stojí. A stejné je to v americkém fotbale. Pokud chce být člověk lepší, musí vynaložit spoustu energie. Člověk může být talentovaný, ale pokud tomu nedá něco navíc, nikdy se nedostane tam, kam chce. Stojí to ohromnou spoustu času. Důležité je také si vždy zachovat pokoru a respekt k lidem, kteří jsou lepší než vy a předávají vám svoje zkušenosti.

 

 

Jaké máte další plány v americkém fotbalu? A budete hrát dál? Přece jenom toho děláte spoustu..

Dělám toho opravdu hodně a to je asi špatně. Moje téma pro rok 2021, schválně neříkám předsevzetí, protože by to nedopadlo, je dělat méně věcí. A hlavně pořádně. Fotbal je skvělý, ale hodně náročný. I když si nedokážu představit, že bych žila bez něj, takže ve fotbalu budu pokračovat. I když už mám nějaké zdravotní problémy, protože pozice running backa se na vás zdravotně podepíše. Po každém zápase už to cítím a člověk už není ve věku, kdy je nesmrtelný. Možná do budoucna změním pozici a třeba půjdu do obrany. Už slyším, jak trenéři při tomto výroku kroutí hlavou.

 

Nutí vás spoluhráčky, abyste jim vařila?

Jo! Loni jsme dělali náborovou kampaň, která se povedla a náš tým byl nejpočetnější za několik let. Hlavně jsem všem nováčkům slíbila svačinu, pokud zůstanou. Na někoho jsem samozřejmě zapomněla, tak mi potom psali, že jim svačinu ještě dlužím. Samozřejmě když jsou zápasy, tak každá z nás něco upeče nebo uvaří. Já se snažím dělat svoje legendární Chili sandwiche, které záhy hrozně rychle zmizí. Takže ano, hodně se to vyžaduje. Ale teď se to snažíme hodit na nováčky.

 

Sledujete i NFL, kde teď finišuje sezóna? Máte nějaký oblíbený tým?

Koukám hodně sporadicky. Není to tak, že bych měla nějaký oblíbený tým, byla v nějaké fantasy lize a třeba sázela. To vůbec. Ale aktuálně nejvíc fandím Miami Doplhins. Ty jsou fajn. Hodně ale sleduji individuální výkony. Hodně se mi líbí Patrick Mahomes, který hraje za Kansas. Ten je skvělý, neuvěřitelný quarterback. Ale jinak není čas, protože zápasy jsou asi tříhodinové.

 

 

Znají ve Vietnamu americký fotbal?

Myslím, že moc lidí ve Vietnamu americký fotbal nezná. Asi ví, že něco takového existuje. Najde se nějaká skupinka, která tu bude sledovat, ale určitě není ani mezi první padesátkou nejsledovanějších sportů. My zbožňujeme klasický fotbal, což je pro nás takové druhé nábožensktví. A není to tak, že by fotbal sledovali jenom muži, ale také ženy! Když se hraje například Evropská liga nebo nějaké mistrovství, tak jsou lidé schopni si nařídit budíka na třetí čtvrtou ráno a vstát. Když jsem říkala příbuzným, že hraji americký fotbal, tak nebyli vůbec nadšení. Volali pak našim, ať mi to rozmluví, že to není vůbec holčičí. Navíc když na Facebook postuju fotky ve výstroji, tak to vypadá, že chci všechny moje soupeřky zabít a pak sníst.

 

Jak je na tom vůbec český ženský americký fotbal?

Když to porovnám s okolními státy jako s Polskem nebo Maďarskem, tak jsme na tom dobře. Jsme na tom stejně, nebo možná o trošku líp. Ale Skandinávie je například jinde. Tam jsou ty holky hodně dobré. S nimi bychom neobstály. Je to hodně dané počtem. Ale doufám, že americký fotbal získává větší povědomí, třeba i díky Masterchefovi. Díky němu spousta lidí zjistila, že vůbec existuje ženský americký fotbal. Myslím, že by nás hodně dopředu posunulo to, co se běžně dělá v mužské lize: importovaní hráči nebo trenéři ze zahraničí, nejčastěji z USA. Tím, že jsou úrovní opravdu úplně někde jinde, dokážou svými schopnostmi a znalostmi výrazně posunout celý tým. Ale to by musel být o ženský americký fotbal větší zájem.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Wasps - Leicester Tigers

   14:55 16:35
   16:35

   RunTour - Brno

   16:45

   Fotbal: Lille OSC - Cesta na vrchol

   17:15

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - MT Melsungen

   18:40

   NHL News

   18:55

   Házená: Bergischer HC - Rhein-Neckar Löwen

 • Nova Sport 2

  • Bellator 260: Lima vs. Amasov

   13:00 16:35
   16:35

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   17:00

   NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   18:45

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   19:00

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   19:30

   F3 Asian Championship - Season Wrap - up 2021

Celý program