Seriál NBA 20/30

Chicago Bulls pod lupou: Tomáš Satoranský si letos play-off nezahraje

Zasmušilý výraz Tomáše Satoranského
Zdroj: profimedia.cz
Tomáš Satoranský
Petr Janouch
Petr Janouch
21.4. 2020 21:00
Téma:
NBA

Tým Chicago Bulls, do kterého v létě přestoupil jediný český zástupce v NBA Tomáš Satoranský, bohužel patří k největším zklamáním letošní sezóny. Ano, Bulls mají extrémně mladý tým a navíc měli i hodně velkou smůlu na sérii zranění důležitých hráčů, ale krčit se až na 11. místě slabší Východní konference s bilancí 21 zápasů pod 50%, to je něco, co fanoušci tohoto slavného klubu těžko rozdýchávají. A ať už se bude sezóna dohrávat nebo ne, vedení Bulls už musí myslet na tu příští – a začíná dělat zásadní změny.

Bilance 22/43 – 11. místo Východní konference

První sezóna Tomáše Satoranského v týmu Chicago Bulls byla samozřejmě českými fanoušky ostře sledovaná. Rozhodně nezačala příliš dobře. Tomáš sice dostal šanci hrát středního rozehrávače v základní pětce, ale za prvních 8 zápasů ani jednou nenastřílel dvouciferný počet bodů a Bulls šest z nich prohráli. Listopadové vítězné utkání v Atlantě, ve kterém nastřílel osobní (a zároveň i český) rekord v NBA 27 bodů, přineslo určitý zlom. Český reprezentant ještě do konce roku předvedl dvě šestizápasové série „dvouciferné střelby“, jeho průměr se vyšplhal přes 10 bodů na zápas a byl jasným lídrem týmu v asistencích. 

Bohužel týmu se nadále nedařilo – když už se zdálo, že se dostává do rytmu a zlepšuje se, přibrzdila ho další velká série zranění, která celou sezónu hodně negativně ovlivnila. Vzhledem k vývoji slabší Východní konference si sice Bulls dlouho udržovali šanci na boj o poslední postupová místa do play-off, ale tato šance už v podstatě vymizela, když na začátku února tým prohrál bez zraněného Lauriho Markkanena 8 zápasů v řadě. 

Bulls sice mají sice jednu z nejmladších soupisek v NBA a Satoranský je ve svých 28 letech dokonce druhým nejstarším hráčem týmu, ale přece jen se od nich čekalo letos daleko víc. Ve chvíli, kdy byla sezóna přerušena, ztráceli už dokonce 8 zápasů na poslední postupovou příčku Orlanda, které je samo 5 zápasů pod bilancí 50%. Je jasné, že se výrazně houpá židle pod hlavním koučem Jimem Boylenem a málokdo věří, že povede tým i v příští sezóně – už proto, že jeho vztahy s nejlepším střelcem týmu Zachem LaVinem byly v průběhu sezóny hodně napjaté. 

Bulls už během nucené pauzy sáhli k prvnímu zásadnímu kroku a angažovali do pozice výkonného viceprezidenta pro basketbalové operace úspěšného funkcionáře týmu Denver Nuggets Arturase Karnišovase. Ve svých funkcích naopak skončilo dlouholeté duo John Paxson a Gar Froman a Bulls hledají nového generálního manažera. V posledních dnech se objevila zpráva, že jednají s bývalým hráčem Dallasu Michaelem Finleym. Ať tak nebo tak, změny už jsou v pohybu a očekává se, že další proběhne na pozici hlavního kouče. 

Pokud jde o hráčskou sestavu, zatím je velmi těžké odhadnout, co se bude dít. Bulls mají totiž většinu hráčů pod smlouvou, která končí jen trojici Kris Dunn, Denzel Valentine a Shaquille Harrison. Otto Porter, který letos odehrál jen 14 zápasů, má na příští rok hráčskou opci, ale musel by být úplný šílenec, pokud by nechal ležet na stole 28 a půl milionů dolarů, které by nyní rozhodně nikde nedostal. 

Bulls asi nejsou týmem, který má nějaký zásadní zájem na tom, aby se tato sezóna přece jen dohrála, a skutečně těžko říct, jestli mu může posledních 17 zápasů něco zásadního přinést. Možná jen další vývoj hvězdného nováčka Coby Whitea. Z hlediska Tomáše Satoranského ale neproběhly poslední zápasy před přerušením nijak pozitivně. Přestalo se mu střelecky dařit a jeho průměr na poslední chvíli klesl pod 10 bodů na zápas, což je „opticky“ trochu škoda. V posledních 3 zápasech měl průměr jen 5 bodů na zápas z úspěšností střelby z pole 18%. Po celou sezónu byl stálicí týmu a jako jediný hráč odehrál všech prvních 64 zápasů v základní pětce. 

V té ho ale právě v posledním utkání před přerušením vystřídal nováček White a dovedl Bulls k výhře nad Clevelandem. Samozřejmě to nemusí nic znamenat, ale pozitivní signál to pro českého reprezentanta určitě nebyl. Po zařazení Whitea do základní pětky místo Satoranského volala značná část fanoušků Bulls už před sezónou, ale vedení klubu si stejně jako experti bylo vědomo toho, že devatenáctiletý mladík na to prostě ještě není připraven, a že je navíc spíš střelec než dirigent týmu.

Realita to určitě potvrdila, nicméně se White dokázal v průběhu sezóny výrazně zlepšit a především po All-Star přestávce se rozjel k výborným výkonům. V podstatě zdvojnásobil svůj střelecký průměr oproti období do All-Star až na 24,7 bodů na utkání a měl úspěšnost střelby trojek 41%. Mezi nováčky je nejlepší v počtu trojek (133) a od All-Star přestávky byl mezi nimi druhým nejlepším střelcem. Jaký vliv to bude mít na pozici Tomáše Satoranského pro případnou dohrávku této sezóny, a především pro ty další, na to si ovšem budeme muset počkat.

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Gruzie - Fidži

   12:55 14:55
   14:55

   Element (428)

   15:10

   Ragby: Irsko - Skotsko

   17:10

   Major League Soccer Highlights (17)

   17:40

   Ragby: Wales - Itálie

   19:35

   NBA 2020

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Nîmes Olympique - Olympique Marseille

   12:30 14:15
   14:15

   Tipsport online Mistrovství České republiky a Slovenska 2020 v šipkách

   16:40

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace

   16:55

   Fotbal: Stade Rennes - RC Lens

   18:55

   Fotbal: Sporting Kansas City - Minnesota United FC

   20:40

   Element (428)

Celý program