Seriál NBA 21/30

Charlotte Hornets pod lupou: Bezzubá ofenzíva nedovolí senzaci

Devonte
Zdroj: profimedia.cz
Petr Janouch
Petr Janouch
22.4. 2020 19:45
Téma:
NBA

Od Hornets se toho příliš nečekalo. Tým, který třikrát za sebou nepostoupil do play-off, přišel v létě o svou největší hvězdu Kembu Walkera, a většina odborníků mu v letošní sezóně předpovídala zhruba jen 20 výher. Z tohoto pohledu je současná bilance 23/42 (a teoreticky ještě 17 zápasů do konce základní části) spíše pozitivním překvapením, ale o možnost reálně bojovat o play-off (v tuto chvíli ztrácejí na 8. místo konference už 7 zápasů) připravila Hornets mizerná produktivita v útoku.

Bilance 23/42 – 10.místo Východní konference

Místo Walkera přišel do Charlotte z Bostonu rozehrávač Terry Rozier a mnozí od něj očekávali průlomový rok, ale ani tak se nedávaly Hornets žádné velké šance. Tým v posledních letech výrazně omladil a jediným třicátníkem zůstal Nicolas Batum (31 let), druhým nejstarším hráčem je Bismack Biyombo v pouhých 27 letech. Dvaačtyřicetiletý hlavní kouč James Borrego, který jako mnozí další trenérsky vyrůstal „pod křídly“ Gregga Popoviche v San Antoniu, ale dokázal svému týmu vtisknout solidní obranu a Hornets od začátku sezóny hráli trochu „nad plán.“

 

Když se na konci listopadu mohli těšit z vcelku solidní startovní bilance 8/12, dalo se s trochou nadsázky říct, že pokud dokážou vyhrát zápas, tak je to o jediný koš, zato když prohrají, tak je o dvacet bodů. Ona to vlastně nadsázka ani není – oněch 8 výher bylo v průměru o pouhé 3 (!) body, když Hornets ani jednou nevyhráli o více než 7 bodů, naopak oněch 12 porážek bylo v průměru o 14,5 bodů na zápas. Vskutku unikátní bilance.

Tato tendence víceméně vydržela po celý rok. Pokud jde o čistou bilanci výhry/porážky, jsou Hornets v tabulce Východní konference před Chicagem i Detroitem, ale jejich „differential“ (počet nastřílených vs. obdržených bodů) je o třídu horší než u obou těchto týmů. Ani nadměrná dávka štěstí ve vyrovnaných v koncovkách ale nemohla Charlotte reálně pomoct k postupu do play-off, protože ofenzíva, kterou po celý rok tým předváděl, byla až neuvěřitelné bídná.

V průměru nastřílených bodů jsou Hornets beznadějně poslední ze všech 30 týmů ligy (a to takzvaně „o parník“), když se zmohli jen na 102,9 bodů na zápas. Druhý nejhorší ofenzívní tým ligy New York je na průměru 105,8 bodů na zápas. Hornets mají nejhorší úspěšnost střelby z pole ze všech týmů NBA (43,4%), a jsou jedním z pouhých 4 týmů, které nemají v sestavě ani jednoho hráče s průměrem aspoň 19 bodů na utkání. A nebýt úžasného vzestupu pětadvacetiletého Devonte´ho Grahama, možná by ohrožovali nějaké historické antirekordy v nemohoucnosti ofenzívy.


 

Graham se dostal do NBA až v roce 2018 po absolvování všech 4 ročníků univerzity Kansas. Byl draftován až ve druhém kole (č. 34) a ve své nováčkovské sezóně se v dresu Hornets dostal na hřiště jen ve 46 zápasech a měl průměr 4,7 bodů na zápas s úspěšností střelby trojek 28%. Skok, který letos udělal, je doslova ohromující. Jeho střelecký průměr vystřelil na 18,2 bodů na utkání a úspěšnost trojek na 37,3%. Stal se nejlepším střelcem týmu, navíc přidával také 7,5 asistencí na zápas.
 

Obrany všech soupeřů se na něj už samozřejmě pečlivě připravují, ale stále hodně nezkušený Graham to zvládal výjimečně dobře. Ofenzíva Hornets s ním a bez něj byla v sezóně doslova jako den a noc. Pokud byl Graham na hřišti, ofenzivní rating (efektivita) týmu byla 107,4 bodů. Pokud na hřišti nebyl, propadla se na těžko uvěřitelných (a velmi bídných) 97,1. Masivní rozdíl přes 10 bodů na 100 držení míče (což je zhruba 1 plný zápas) je tak velký, že by Hornets bez Grahama snad nebyli schopni vyhrát ani jeden zápas. Samozřejmě přeháním, ale ne až tak moc.

 

Pokud bychom hledali další pozitiva, tak to byla určitě hra nováčka PJ Washingtona (č. 12 loňského draftu), který si udržel průměr přes 12 bodů na utkání, a také vzestup loňského nováčka Milese Bridgese. Vynikající atlet a skokan vylepšil svůj průměr z loňských 8 bodů na zápas až na 13. Oběma bylo na začátku sezóny teprve 21 let. Solidní sezónu (i když možná tak oslnivou, jako někteří očekávali) odehrál také zmiňovaný Rozier (18 bodů na zápas, trojky 40,7 %), kterému je stále teprve 26.

Hornets mají určitě do příštích let výborný potenciál mladých talentů, a až po příští sezóně vyprší velké kontrakty Codyho Zellera a především Nicolase Batuma (27 milionů dolarů), budou mít obrovský prostor k manévrování pod platovým stropem, navíc budou opět draftovat hodně vysoko. Tým, který vznikl (jako Charlotte Bobcats) v roce 2004, a od roku 2010 ho vlastní Michael Jordan, ovšem ještě nikdy nepřešel přes první kolo play-off a jen třikrát ve své stále krátké historii do něj vůbec postoupil. Po pravdě málokdo očekává, že by se to v brzké době mělo změnit, ale nechme se překvapit. Letošní zatím nedokončená sezóna se zdá být krokem správným směrem.

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Portugalska (závod Moto2)

   17:00 18:00
   18:00

   Racing Unleashed

   18:30

   MotoGP - FIM Awards Ceremony 2020

   19:45

   Ligue 1 Highlights (11)

   20:40

   Fotbal: EA Guingamp - AC Ajaccio

   22:35

   Racing magazine (10)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Portland Timbers - FC Dallas

   16:30 18:15
   18:15

   Magazín Evropské ligy (4)

   19:10

   UFC Main Event (7)

   20:05

   Grand Slam of Darts 2020

   00:00

   UFC 255: Figueiredo vs. Perez

   02:00

   UFC Main Event (4)

Celý program