odchod šampiona

Chabibovi konec věřím, ale zápasení mu začne chybět, říká David Dvořák

David Chmátal
David Chmátal
26.10. 2020 14:00
Téma:
UFC

Neporažený Chabib Nurmagomedov na UFC 254 potřetí obhájil titul a následně se rozloučil s profesionální MMA kariérou. Dal slib, že bez otce už dál zápasit nebude. Český UFC zápasník David Dvořák mu jeho slova věří, ale zároveň si myslí, že dagestánský Orel má ještě na jednu finální bitvu.

 „Ne že by mě to úplně překvapilo,“ začal Dvořák na konto neporaženého šampiona a pokračoval: „Ale myslel jsem si, že dá ještě jeden zápas, protože mě nenapadá nikdo, kdo by ho mohl porazit. Ale kariéru ukončil už teď.“Odchod nejdominantnějšího zápasníka v historii UFC byl pro svět MMA velký šok. Odešel na vrcholu, neporažený a v nejlepších letech. Důvodem však nebyl nedostatek motivace, zranění či ztráta výkonnosti, Chabib se rozhodl odejít kvůli rodině.

„Zdůvodnil si to prostě dobře. Byly na něm vidět emoce, jak tam jde bez táty. Mámě slíbil, že bez táty zápasit nebude, to musí být strašně silné. Cítí to takhle a všichni by to měli respektovat,“ vysvětlil Dvořák svůj pohled na situaci šampiona, kterému během léta zemřel otec a trenér Abdulmanap Nurmagomedov.


Konec kariéry je pro každého atleta zlomový moment. Chabib těžké rozhodnutí učinil sám, dal slovo, že už se do klece nevrátí, byť by mohl zápasit ještě hezkou řadu let. Odešel tak jak si přál, neporažený a jako nezpochybnitelný vládce lehké váhy.

Nicméně řada sportovních ikon se v minulosti po chvíli odpočinku vrátily, ať už Michael Jordan, Floyd Mayweather, Tyson Fury, Conor McGregor, Michael Phelps, Dominik Hašek a mnoho dalších. A i podle Dvořáka, který sice Chabibovi ukončení kariéry věří, je zde šance, že by se jednou do klece vrátil.


A z jakého důvodu by se Chabib mohl vrátil? Skončil těsně pod vysněnou bilancí 30-0, kterou si přál jeho otec. A podle Dvořáka, každému zápasníkovi časem začne adrenalin z klece prostě chybět.


„Svůj slib dodrží. Nebude se chtít vracet, rozhodně ne kvůli penězům. Ale malinko si myslím, že mu zápasení postupem času začne chybět. Třeba za rok za dva. Podle mě je možné, že nastane zápas Chabib vs. GSP [Georges St-Pierre] a Chabib jednou doručí rekord 30-0,“ řekl Hrobník.

Chabib svůj odchod oznámil v kleci po zdolání Justina Gaethjeho. Po vyrovnaném prvním kole soupeře ve druhé pětiminutovce dostal na zem, kde nasadil škrcení triangle choke, ze kterého nebylo úniku. Takto zápas popsal David Dvořák:
 

„Od první minuty na něm bylo hrozně vidět, že bude valit celou dobu. Byl jsem překvapený, že on chtěl zápas hned ukončit. Udělal pár chyb, že si na něco nalítnul, ale nic, co by mu dělalo problémy. Bylo vidět, že chce vyhrát a že je plný emocí.“

Anketa

Ukončil Chabib Nurgmagomedov kariéru nadobro?

Hlasovalo 28 lidí.
V sobotu 31.října sledujte UFC Fight Night 181, na kterém se představí Uzbek s českým srdcem Machmud Muradov, živě od 23:30 na Nova Sport 2 a Voyo.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Basketbal: ERA Nymburk - Casademont Zaragoza

   13:15 14:55
   14:55

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:55

   Fotbal: Racing Strasbourg - Paris Saint - Germain

   19:00

   World Match Racing Tour - Bermuda Gold Cup

   19:30

   NHL News

   19:45

   Studio NHL

 • Nova Sport 2

  • Granada CF - Manchester United FC

   12:40 14:25
   14:25

   Ligue 1 Preview (32)

   14:50

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   16:50

   Championship League Pool Highlights 2021

   17:55

   Ragby: Wales - Irsko

   19:55

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

Celý program