překvapení dařilo se i dalším čechům

Cetkovská šokovala na US Open! Vyřadila loňskou finalistku

Petra Cetkovská

Petra Cetkovská se postarala o největší překvapení letošního US Open. Česká tenistka odvrátila v bitvě na centrkurtu Arthura Ashe ve 2. kole s Dánkou Caroline Wozniackou čtyři mečboly a loňskou finalistku a čtvrtou nasazenou porazila 6:4, 5:7 a 7:6. Do dalších bojů postoupili i Tomáš Berdych, Jiří Veselý, Petra Kvitová a Barbora Strýcová. Naopak končí Lukáš Rosol.

Třicetiletá Cetkovská mířila za senzací od prvních míčů. Wozniackou tlačila, byla aktivnější a Dánka se za základní čarou většinou bránila. Po zisku prvního setu vedla Cetkovská ve druhém 3:0 a za stavu 4:2 nevyužila dva brejkboly na 5:2. Jakoby se možnosti překvapení zalekala, začala chybovat a druhý set ztratila.

V rozhodující sadě odvrátila za stavu 4:5 první mečbol smečí. Další tři smazala o dvě hry později a vždy po odvážné hře a vítězném úderu, kterých měla v utkání celkem 61. V tie-breaku Cetkovská dominovala a povolila Dánce jen jeden bod.

"Je to skvělé, neskutečné," nemohla Cetkovská skoro mluvit dojetím při rozhovoru na kurtu. "Byla jsem šťastná, že sem na turnaj vůbec můžu přijet a tohle je něco úplně neuvěřitelného. Při mečbolech jsem si říkala, že to nemůžu pustit."

1
/
6

Kvitová přišla na kurt Louise Armstronga se zavázaným pravým stehenním svalem, ale duel s Američankou Nicole Gibbsovou (117. WTA) zvládla bez problémů. Nečelila žádnému brejkbolu a se zaťatou pěstí po výhře běžela k síti po hodině a deseti minutách.

"Byla jsem spokojenější se svým servisem než v prvním utkání Myslím, že to byl celkově solidní zápas. Byl to standard," hodnotila Kvitová. "První kola nejsou jednoduchý. S touhle jsem hrála před třemi lety v New Havenu a tušila jsem, co od ní čekat. Opravdu se dobře hýbala a jsem ráda, že jsem to moc neuspěchala a čekala na příležitost, která přišla a je super, že jsem dál," uvedla Kvitová.

Nyní se Kvitová poprvé od roku 2012 a potřetí na US Open pokusí projít do osmifinále. Její soupeřkou bude Slovenka Anna Karolina Schmiedlová.

Petra Kvitová
Zdroj: profimedia.cz Petra Kvitová

Berdychův zápas s Rakušanem Jürgenem Melzerem měl téměř totožný průběh jako letos na Australian Open. Český tenista vyhrál v tie-breaku vyrovnaný první set a ve zbytku duelu dominoval.

"Bylo to dobré utkání od začátku do konce. Odvrátil jsem v prvním setu pár brejkbolů a pak jsem měl zápas pod kontrolou," řekl český hráč. Jeho dalším soupeřem bude jednatřicátý nasazený Guillermo García-López ze Španělska.

Tomáš Berdych
Zdroj: profimedia.cz Tomáš Berdych

Strýcová na US Open minimálně zopakuje svůj výsledek z loňského roku. Číňanku Wang Čchiang porazila 6:2, 4:6 a 7:5 a ve 3. kole narazí na 24. nasazenou Sabine Lisickou z Německa.

Veselý zvládl bitvu s Chorvatem Ivem Karlovičem. Přestál 43 es, vyhrál 7:6, 3:6, 3:6, 6:2, 7:6 a poprvé je v New Yorku ve 3. kole. I v dalším utkání bude český hráč čelit výborně servírujícímu soupeři. Jeho sokem v utkání o osmifinále bude třináctý nasazený John Isner z USA.

S polsedním grandslamem sezony se naopak rozloučil  Rosol, který prohrál s Philippem Kohlschreiberem z Německa 6:7, 2:6 a 2:6.