Aktualizováno 27.6. 2016 14:02
ragby lákadlo pro fanoušky

Čeští ragbisté se podruhé postavili bojovným Novozélanďanům!

Česko - Nový Zéland

V sobotu 25. června 2016 se v Praze odehrálo již druhé přátelské ragbyové utkání mezi českou mužskou reprezentací a novozélandským výběrem New Zealand Ambassador’s XV. Poprvé se týmy střetly před rokem, kdy Češi podlehli jen o čtyři body. A ani letos se nezalekli silného soupeře a statečným výkonem vybojovali pěkný výsledek 13 : 30.

Utkání sledovala i pražská primátorka Adriana Krnáčová, která slavnostním výkopem zápas zahájila, a dorazil i novozélandský velvyslanec pro střední Evropu, který nad tímto turnajem převzal záštit. Kromě něj se na zápase objevili i velvyslanci dalších ragbyových velmocí, jako je Francie a Jihoafrická republika.

Tým New Zealand Ambassador’s XV je reprezentativní tým Nového Zélandu, jehož hlavním úkolem je propagovat ragby a (pochopitelně) Nový Zéland. Nový Zéland je absolutní ragbyová velmoc, jejíž reprezentační tým All Blacks drží již po dlouhá léta nejvyšší příčku světového ragbyového žebříčku. Další novozélandské výběry jako Maori All Blacks či například výběr regionů NZ nejsou za All Blacks příliš daleko.

Týmy New Zealand Ambassador’s XV jsou pak výběry novozélandských hráčů hrajících v určité oblasti pod patronátem novozélandského velvyslance. V Praze nastoupil tým složený především z novozélandských hráčů hrajících v Evropě, ale nechyběli mezi nimi hráči z úplné novozélandské špičky a celý tým vedl Marty Berry, trenér, který v několika utkáních koučoval právě All Blacks. V rámci evropského turné týden před tím odehráli Ambassador’s i utkání v Nizozemsku, kde zvítězil 35:5.

Čeští hráči se světového výběru nezalekli a do utkání nastoupili ve velkém stylu. Soupeře zatlačili před jeho brankoviště a tam ho drželi dlouhé minuty. Dostali se až přímo do brankoviště, ale skórovat nedokázali. Nakonec z úvodního tlaku získali po chybě Novozélanďanů trestný kop a vedení 3:0.

Novozélanďani kontrovali stejnou zbraní a srovnali na 3:3, ale první pětka padla českou rukou. Ve dvanácté minutě útočník Jiří Pantůček prokličkoval novozélandskou obranou a pokládal na 8:3. Václav Jursík přidal kop po pětce a Češi překvapivě vedli 10:3. O tři minuty bylo ovšem všechno zase jinak, za Novozélanďany pokládal Blake Nightingale a kop úspěšně provedl Mitch McGhahan. Poločas končil i tak pro Čechy překvapivě vyrovnaným stavem 10:10.

Po první půli se čekal nápor Novozélanďanů, ale ten moc nepřišel. Češi mu totiž čelili precizní obranou. Hra zůstávala vyrovnaná, jediný rozdíl byl v tom, že Novozélanďané dokázali dotáhnout do konce každou svou alespoň trochu slibnou akci. Postupně tak zvýšili svůj náskok až na 13:30. V posledních minutách a v naprosté průtrži mračen Češi opět převzali iniciativu a pokoušeli se ze všech sil zkorigovat skóre, to se ale nakonec nepovedlo. Česká reprezentace opět předvedla, že proti kvalitnímu soupeři se dokáže vybičovat ke skvělému výkonu.

Před hlavním utkáním proběhlo ještě předutkání v ženském sedmičkovém ragby, kdy česká ženská sedmičková reprezentace porazila mezinárodní výběrový tým The Lazybugs 29:0. V tomto týmu tentokrát kromě českých hráček startovaly i hráčky z Itálie, Francie, Slovenska a exotického Curacaa.

Česká republika vs. New Zealand Ambassador’s XV 13:30 (10:10)

trestný kop: Mitch McGhahan (2)

Hlavní rozhodčí: Finlay Brown (Scotland), 1. a 2. rozhodčí: Alex Obreja (Scotland), Peter Carruthers (Scotland)