LOH 2021

Čeští olympionici chtěli vakcínu proti covidu. Zatím ji nikdo nedostal

Ilustrační foto: olympijské kruhy a vakcína proti covid-19
Zdroj: koláž tn.cz / profimedia
Ilustrační foto: olympijské kruhy a vakcína proti covid-19
David Chmátal
David Chmátal
13.1. 2021 13:35
Téma:

Přednostní očkování sportovců, zejména těch, kteří se mohou účastnit Letních olympijských her v Tokiu 2021, rozpoutalo velkou debatu. Čeští olympionici zatím na vakcínu čekají.

K situaci se pro redakci Nova Sport vyjádřila tisková mluvčí Českého olympijského výboru, který ve věci spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví a Národní sportovní agenturou. Potvrdila, že zatím žádní sportovci přednostně očkováni nebyli, ale určité upřednostnění by výbor uvítal.“Český olympijský výbor plně podporuje, aby byli přednostně očkováni zdravotníci a rizikové skupiny obyvatel. Zároveň bychom ale uvítali, aby sportovci a členové doprovodu mohli být očkováni v následujících měsících, jakmile to bude jen trochu možné, a mohli tak úspěšně reprezentovat na olympijských hrách v Tokiu,“ stojí ve vyjádření ČOV. Podle Barbory Žehanové se jedná o jednotky stovek lidí v průběhu několika měsíců. Hlavním důvodem by mělo být zajištění bezproblémového průběhu her, absolvování přípravných kempů a zlehčení cestování. Rovněž ČOV doufá, že očkovaní atleti mohou jít příkladem té části veřejnosti, která nad aplikování vakcinace váhá.


Tisková mluvčí dále potvrdila, že některé olympijské naděje již o vakcínu zažádaly. "Se sportovci je kvůli očkování v kontaktu primárně šéflékař Českého olympijského týmu Jiří Neumann, který sbírá jejich požadavky. Někteří již projevili zájem nechat se očkovat před cestou na soustředění, to však zatím nebylo možné," vysvětlila Žehanová. Konkrétní jména výbor nezveřejnil, ale naříklad již v prosinci o očkování veřejně žádal kajakář Jiří Prskavec.Očkování pro účast na LOH v Tokiu není a nebude podmínkou a je dobrovolné. Nicméně jednotlivé výbory v rámci spolupráce s Mezinárodním olympijských výborem chtějí naočkovat co největší počet sportovců. Podle nejstaršího člena MOV Dicka Pounda by právě primární vakcinace olympioniků měla hrát zásadní roli pro klidný chod her.
 

"Je to na každé zemi. Jistě se objeví lidé, kteří budou tvrdit, že sportovci předbíhájí ve frontě, ale myslím si, že je to nejreálnější způsob, jak se posunout kupředu," promluvil Pound o vakcinaci 15 000 sportovců pro BBC.
VIDEO: Podívejte se na reportáž ze dne 12. ledna o průběhu očkování ve světě:
 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Montpellier HSC - AS Monaco

   19:05 20:45
   20:45

   Překvapení evropského fotbalu (2)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   Basketbal: ERA Nymburk - Tofas Bursa

   22:35

   NBA - akce měsíce

   22:45

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

   18:45 19:15
   19:15

   NHL: Ottawa Senators - Winnipeg Jets

   21:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Nîmes Olympique

   22:45

   Basketbal: Bakken Bears - Iberostar Tenerife

   00:20

   Ligue 1 Highlights (20)

   01:20

   Překvapení evropského fotbalu (1)

Celý program