Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

talentované mládí

Česká tenisová budoucnost: Kde se vzali Forejtek s Lehečkou?

Jiří Lehečka a Jonáš Forejtek
Zdroj: Instagram
Jiří Lehečka a Jonáš Forejtek

Že by to s českým mužským tenisem časem zase nemuselo být tak zlé? Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka se jako junioři radují z grandslamového triumfu. Sice jen ve čtyřhře, ale i to může dodat sebevědomí a víru do dalších let.

Vyhrát debla mezi juniory na grandslamu totiž opravdu může nastartovat kariéru. Své o tom ví třeba Petr Korda nebo Cyril Suk, kteří podobně triumfovali na Roland Garros 1985. Jakub Forejtek navíc už stihl vyhrát čtyřhru i na Australian Open společně s Daliborem Svrčinou.


Pokud vám je jméno Forejtek povědomé, tak vězte, že Jonáš opravdu pochází ze sportovní rodiny. Brácha Filip jezdí na lyžích a táta Ladislav vede úsek alpských disciplín Českého svazu lyžařů.
Filip Forejtek
Zdroj: Profimedia Filip Forejtek

A tenisový talent? Ten má Jonáš v genech, neboť jeho děda hrál za první republiky Davis Cup. Ne, zde nehledejte jméno Forejtek. Šlo o Pavla Macenauera, tatínka Jonášovy maminky „Právě díky dědovi je u nás tenis zakořeněný,“ vyprávěl Ladislav Forejtek před rokem v rozhovoru pro web Aktuálně. „Žili jsme s dětmi na horách. Takže ráno se šlo s kluky lyžovat, pak šli do školy, a když se vrátili, šli zase odpoledne trénovat. V létě se zase hrál tenis. Starší pak zůstal u lyží a mladší zase u tenisu,“ dodává táta Forejtek.

Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka
Zdroj: Profimedia Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka

Letošní Wimbledon byl pro mladíky možná poslední šancí na úspěch v juniorce. „Jsme rádi, že jsme si vynahradili neúspěch ve dvouhře. Už od prvního zápasu jsme si říkali, že to chceme vyhrát,“ říká Janoš Forejtek. On sám vypadl hned v prvním kole, Jiří Lehečka ve druhém.


Je ale jasné, že až nyní se vše začne lámat. Jiří Lehečka tuší, že brzy bude muset dokazovat kvality i mezi dospělými. „US Open pravděpodobně bude můj poslední juniorský turnaj. Ještě uvidíme. Rád bych tam jel, ale bude záležet na domluvě s trenéry,“ říká.

Zobrazit pspvek na Instagramu

Davis Cup 2019 #showyourcolors

Pspvek sdlen Ji Leheka (@leheckajiri),


Zkušenost s velkým tenisem ale Lehečka už vlastně má. Šanci mu dal Jaroslav Navrátil v daviscupovém klání s Nizozemskem a i když sedmnáctiletý tenista podlehl veteránovi Robinovi Haasemu, užil si potlesk publika a slyšel samou chválu. To proto, že hrál nebojácně. „Je to motivace do budoucna,“ ví dobře.


Bonusem je i to, že Svrčina, Forejtek i Lehečka už byli v juniorském žebříčku do desáté příčky. Tak se snad brzy objeví i v turnajích ATP a třeba navážou na éru Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 22:35 22:50

   Czech Open 2019

   22:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   23:00

   Večerní Sportovní noviny

   23:05

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto3)

   23:50

   Moto GP - VC Velké Británie (trénink Moto GP)

   00:40

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

 • Nova Sport 2

  • 21:05 23:35

   NZ Darts Masters

   23:35

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

Celý Program