talentované mládí

Česká tenisová budoucnost: Kde se vzali Forejtek s Lehečkou?

Jiří Lehečka a Jonáš Forejtek
Zdroj: Instagram
Jiří Lehečka a Jonáš Forejtek

Že by to s českým mužským tenisem časem zase nemuselo být tak zlé? Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka se jako junioři radují z grandslamového triumfu. Sice jen ve čtyřhře, ale i to může dodat sebevědomí a víru do dalších let.

Vyhrát debla mezi juniory na grandslamu totiž opravdu může nastartovat kariéru. Své o tom ví třeba Petr Korda nebo Cyril Suk, kteří podobně triumfovali na Roland Garros 1985. Jakub Forejtek navíc už stihl vyhrát čtyřhru i na Australian Open společně s Daliborem Svrčinou.


Pokud vám je jméno Forejtek povědomé, tak vězte, že Jonáš opravdu pochází ze sportovní rodiny. Brácha Filip jezdí na lyžích a táta Ladislav vede úsek alpských disciplín Českého svazu lyžařů.

A tenisový talent? Ten má Jonáš v genech, neboť jeho děda hrál za první republiky Davis Cup. Ne, zde nehledejte jméno Forejtek. Šlo o Pavla Macenauera, tatínka Jonášovy maminky „Právě díky dědovi je u nás tenis zakořeněný,“ vyprávěl Ladislav Forejtek před rokem v rozhovoru pro web Aktuálně. „Žili jsme s dětmi na horách. Takže ráno se šlo s kluky lyžovat, pak šli do školy, a když se vrátili, šli zase odpoledne trénovat. V létě se zase hrál tenis. Starší pak zůstal u lyží a mladší zase u tenisu,“ dodává táta Forejtek.


Letošní Wimbledon byl pro mladíky možná poslední šancí na úspěch v juniorce. „Jsme rádi, že jsme si vynahradili neúspěch ve dvouhře. Už od prvního zápasu jsme si říkali, že to chceme vyhrát,“ říká Janoš Forejtek. On sám vypadl hned v prvním kole, Jiří Lehečka ve druhém.


Je ale jasné, že až nyní se vše začne lámat. Jiří Lehečka tuší, že brzy bude muset dokazovat kvality i mezi dospělými. „US Open pravděpodobně bude můj poslední juniorský turnaj. Ještě uvidíme. Rád bych tam jel, ale bude záležet na domluvě s trenéry,“ říká.

Zobrazit pspvek na Instagramu

Davis Cup 2019 #showyourcolors

Pspvek sdlen Ji Leheka (@leheckajiri),


Zkušenost s velkým tenisem ale Lehečka už vlastně má. Šanci mu dal Jaroslav Navrátil v daviscupovém klání s Nizozemskem a i když sedmnáctiletý tenista podlehl veteránovi Robinovi Haasemu, užil si potlesk publika a slyšel samou chválu. To proto, že hrál nebojácně. „Je to motivace do budoucna,“ ví dobře.


Bonusem je i to, že Svrčina, Forejtek i Lehečka už byli v juniorském žebříčku do desáté příčky. Tak se snad brzy objeví i v turnajích ATP a třeba navážou na éru Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Boston Bruins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Itálie - Wales

   12:40

   Truck Racing Magazine (4)

   13:00

   MotoGP - VC Nizozemska 2019 (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 13:10
   13:10

   NBA Classic Games: Orlando Magic - Washinghton Wizards

   14:50

   Fotbal: Olympique Lyon - Lille OSC

   16:40

   CZECH Classic Open 2020

   17:00

   NHL: Carolina Hurricanes - San Jose Sharks

   18:45

   Element (417)

Celý program