Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Squash Pomoc fanoušků

Český squash chce na olympiádu. Ke splnění snu ale chybí peníze!

Jan Koukal a Daniel Mekbib
Zdroj: Irena Vanišová
Jan Koukal a Daniel Mekbib

Jeden z nejatraktivnějších raketových sportů stále schází na letních olympijských hrách. Tuto skutečnost hodlá změnit Světová squashová federace a ani Česká asociace squashe nechce zůstat stranou. Ta připravila na Startovači kampaň – „Squash na olympiádu“. Cílem je společně dostat tento dynamický sport do programu olympijských her v Paříži v roce 2024.

"Pokaždé nám účast jen o kousek unikla. To už nechceme rozhodně opakovat, a tak mobilizujeme veškeré síly. Vyzvali jsme veřejnost a všechny fanoušky squashe v České republice, aby nám s tím pomohli," prohlásil Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.

 

 

Podobnou aktivitu podpořil v minulosti například Roger Federer. Podle jednoho z nejlepších hráčů tenisové historie si squash své místo na olympiádě rozhodně zaslouží. Naposledy se o tom hovořilo před několika lety v rámci přípravy letních Her v Tokiu 2020. Squash neuspěl v konkurenci baseballu, sportovního lezení či karate.

 

Pro Paříž 2024 už o svoji šanci přijít nechce. "Účastnit se olympijských her je snem nejlepších světových hráčů. Zároveň věříme, že by současná mladá generace českých squashistů mohla místo vybojovat. Vždyť jsme v letošním roce získali bronzovou medaili na světovém šampionátu juniorských týmů," doplnil Tomáš Cvikl.

 

Podle nových pravidel může pořádající město rozhodnout o zařazení nového sportu do programu olympijských her. Současným předsedou mezinárodní squashové asociace je Francouz Jacques Fontaine, francouzští squashisté patří zároveň ke světové elitě. "Je to šance, která už se nemusí nikdy dále opakovat. Rozhodně nemáme nic jistého. Nechceme nic podcenit," dodal Cvikl z České squashové asociace, která přes Startovač oslovila veřejnost k podpoře splnění tohoto snu (podpořit tuto akci můžete i vy - ZDE).

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 17:30 18:35

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   18:35

   Glemmride 2019

   19:05

   Wild and Young - Kayak Portrait Adiran Mattern

   19:30

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - Bergischer HC

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

   21:05

   Moto GP - VC Velké Británie (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • 17:25 19:10

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   19:10

   Czech Open 2019

   19:25

   Ligue 1 Preview (3)

   19:55

   Fotbal: Dijon FCO - Girondins Bordeaux

   22:00

   Cyklomagazín (3)

   22:15

   KITE LIFE (3)

Celý Program