Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 25.2. 2018 12:00
kořeny olympijská senzace

Český odlesk německé medaile? Stříbro má Macek, Plachta i Kahún

Brooks Macek, Dominik Kahun, Matthias Plachta
Zdroj: Profimedia
Brooks Macek, Dominik Kahun, Matthias Plachta

Nestává se často, aby Češi přáli Němcům. Ale když nastal čas finále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, určitě se našli mnozí, kteří nejen z důvodu senzace drželi pěsti hokejovému outsiderovi. Zaujala totiž třeba jména Dominik Kahun, Matthias Plachta nebo Brooks Macek.

Výběr trenéra Marka Sturma sice smolně prohrál, ale za výkon se určitě stydět nemusel. A trio borců, u kterých tušíme české kořeny, rozhodně patřilo mezi opory. Macek, Plachta a Kahun zaznamenali dohromady 5 gólů a 6 nahrávek. V produkci německého týmu na olympiádě to byla víc než třetina.
Doposud jste o nich asi neslyšeli a kdoví, zda by po nich sáhl Josef Jandač, kdyby měli opravdu české občanství. Vždyť všichni hrají „jen“ německou ligu, kam Češi chodí spíš jen dohrát kariéru.

Brooks Macek
Zdroj: Profimedia Brooks Macek

Brooks Macek se navíc narodil v kanadském Winnipegu, jenže NHL mu nikdy nebyla souzená. Ač odehrál několik skvělých sezon za Calgary Hitmen v nižší WHL, radši zamířil do Evropy. Bylo to logické, jeho táta pochází z Geldernu nedaleko holandských hranic. Jenže když Macek vyprávěl po příletu do Evropy proč se z Kanady vrátil do Německa, přiznal Macek, že jeho kořeny jsou ještě dál na východ. „Myslím, že náš rod pochází spíš z České republiky, ale nevím to přesně. Jsem v Evropě poprvé,“ říkal v roce 2013, když přestupoval do Iserlohnu.
Domink Kahún
Zdroj: Profimedia Domink Kahún

Dnes Brooks Macek hraje za EHC Mnichov společně s Dominikem Kahunem - vlastně Kahúnem. Ten má ve svém pase místo narození Planá u Mariánských Lázní a na rozdíl od Brookse Macka si s ním opravdu pokecáte česky. V Německu sice vyrůstal od svých pěti let, když se jeho rodiče rozešli, ale až do svých 13 let jezdil hrát hokej do nedalekých Mariánských Lázní.

Dominik Kahun
Zdroj: Instagram Dominik Kahun

Ale aby mohl rozvíjet svůj hokejový talent, už ve svých 16 letech svištěl za moře a v Sudbury se potkal v Onatrijské hokejové lize třeba s Dominikem Kubalíkem. Však také litoval, že finále si Němci s Čechy nezahrají, byl by to pro něj speciální zápas…
 

No a co vlastně Plachta? Tedy Matthias Plachta? Tam musíme za kořeny do Polska. Matthias je totiž synem bývalého polského reprezentanta Jacka Plachty, který hrál za tamní nárďák na několika mistrovstvích světa.

Matthias Plachta
Zdroj: Profimedia Matthias Plachta

Co si ale budeme povídat. Jacek Plachta se narodil v Chorzowě a hrál za GKS Katowice a ta je opravdu kousek do Ostravy. A právě do svého prvního zahraničního angažmá v EHC Frieburg šel za českou kolonií a válel v jednom dresu s Miroslavem Fryčerem, Jiřím Šimíčkem, Eduardem Uvírou či Pavlem Grossem. V té kabině se prostě mluvilo česky a starý Plachta dost dobře rozuměl.


Mladá Matthias je jediným z tria, který nezkusil kanadský led, stříbro z olympiády to ale centrovi Adleru Mannheim určitě vynahrazuje..

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   12:55

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Vallnord - Arcalis)

   13:25

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   12:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   14:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

Celý Program