Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2018
Hokej Šílená čísla

Za 21 zápasů 102 gólů? Vizitka Čecha v zahraniční lize za rok!

Martin Váchal
Zdroj: Archiv Martina Váchala

Český hokejista Martin Váchal má na první pohled téměř neuvěřitelné statistiky. Za 21 zápasů zaznamenal 179 kanadských bodů (má průměr téměř 5 gólů na zápas). To je frajeřina, která se hráčům často nepodaří ani na těch nejnižších úrovních. Váchal přitom nehraje žádnou rybníkovou ligu, ale v zahraničí, v Belgii. V rozhovoru pro Nova Sport popsal, jaká je úroveň tamního hokeje.

Vaše statistiky se objevily na sociálních sítích, kde vypichují váš průměr 5 gólů na zápas a 179 bodů za 21 zápasů. To je na jakékoliv úrovni hodně nezvyklé. Jak to tedy chodí v druhé belgické soutěži?

 

Ona je to vlastně nejvyšší belgická liga, protože existuje ještě BeNe liga, která má vyšší úroveň, ale v té hrají kluby z Belgie a Nizozemska. V uplynulé sezoně v té lize hrály čtyři belgické celky a od té další jich bude pět. Přibude právě tým, za který jsem hrál v té čistě belgické lize.

 

Ale zpět k otázce. Je pravda, že soutěž, ve které jsem hrál, měla pramalou úroveň. Výjimkou byly asi čtyři zápasy. Jinak to byla hokejová katastrofa. Podobné statistiky, jako já, mělo v první desítce asi osm mých spoluhráčů. Vzhledem k tomu, že budeme příští rok hrát právě BeNe Ligu, měli jsme rozdílové hráče a připravovali jsme se právě na vyšší úroveň.

 

Dříve jste hrával juniorskou extraligu, ale působil jste i v druholigových Klatovech. Je belgická soutěž o tolik úrovní horší soutěž?

 

Je to vážně o moc horší. Dá se říct, že to pro mě bylo asi takové, že si jdete zahrát hokej s lidmi, kteří sice umí bruslit a nějak hrát, ale víceméně si na ledě uděláte, co chcete.

 

Proč jste se vůbec rozhodl jít poznávat takovouto hokejovou exotiku?

 

Hrál jsem BeNe ligu v předešlé sezoně za Leuven, ale na konci sezony jsme se nedohodli na dalším působení a pak přišla nabídka z Mechelenu s tím, že jedna sezona bude v rámci té belgické soutěže a další rok se bude hrát BeNe liga. A samozřejmě byla hlavním důvodem finanční stránka.

 

Já jsem v Belgii především kvůli hokeji. Mám tady možnost jak hrát, tak i trénovat mládežnické kategorie. V Čechách si momentálně dělám trenérskou licenci B, čemuž bych se rád věnoval do budoucna třeba i doma. Nicméně, práci nebo brigádu tady mám, abych si přivydělal něco navíc.

 

Ptají se vás třeba i kamarádi či lidé z okolí na vaše neobvyklé statistiky?

 

Občas se někdo zeptá, ale většina lidí z mého užšího okolí věděla o okolnostech této sezony a navíc, koho by také zajímala "druhá belgická liga". Pak si z toho samozřejmě dělají srandu, ale na druhou stranu, komu se povede dát sto gólů za sezonu.

 

Jaké vůbec mají hokejisté v Belgii podmínky?

 

Záleží na tom, v jakém hrajete týmu. Letos to bylo tak, že někteří spoluhráči něco dostali, ale většinou to bylo spojeno s další činností v klubu – okolo mládeže. Za zbytek týmů nemohu mluvit, protože odpověď neznám. Ale je to spíš tak, že si hráči hokej platí jako koníček. Na druhou stranu, v BeNe lize jsou podmínky velice příjemné a to zvlášť pro cizince. A finančně je to rozhodně lepší, než 2. liga v Česku a troufnu si říct, že jsou tam i lepší podmínky, než v některých klubech ve WSM lize (druhá nejvyšší česká liga – poznámka redakce). Vlastně i domácí hráči v BeNe lize za hraní něco mají, ale to je spíš ve formě výbavy nebo nějakého kapesného. Případně dostávají diety na cesty.

 

A jak je hokej v Belgii populární?

 

V popularitě hokej v Belgii zaostává. Možná bych to přirovnal k tomu, že je tu hokej populární, jako v Česku třeba americký fotbal.

 

STATISTIKY MARTINA VÁCHALA (zdroj Eliteprospects.com):

Martin Váchal

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 15:20

   UFC 236: Holloway vs. Poirier 2

   15:20

   Florbal: Storvreta IBK - IBK Dalen

   16:55

   Teleshop

   17:10

   Fotbal: FC Nantes - Paris Saint - Germain

   18:50

   NHL News

   19:05

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

 • Nova Sport 2

  • 13:30 15:30

   NBA: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors

   15:30

   Off-road Maraton (1)

   15:50

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   16:00

   UFC Unleashed (2)

   16:50

   Teleshop

   17:05

   NHL: San Jose Sharks - Vegas Golden Knights

Celý Program